کد خبر: ۱۹۰۳۴

ببر سیبری

مدیر کل دفتر حیات وحش سازمان محیط زیست با بیان اینکه از سازمان دامپزشکی درخواست تکرار آزمایش های ببر سیبری باغ وحش ارم را داریم، گفت: هنوز گزارشی از منفی بودن احتمال بیماری این ببر از طرف دامپزشکی ارائه نشده است.

دکتر مجید مقدم در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: آخرین اقدامی که گروه بیماری های دفتر حیات وحش سازمان محیط زیست در خصوص ببر سیبری باغ وحش ارم انجام داده این است که از سازمان دامپزشکی درخواست کرده بار دیگر از این ببر خون گرفته و آزمایش کنند.

به گفته وی، با توجه به مشکوک بودن این ببر به بیماری مشمشه و براساس پروتکل های سازمان دامپزشکی این ببر باید معدوم شود اما با توجه به اینکه ببر سیبری از نظر تنوع زیستی گونه ای بسیار ارزشمند و حائز اهمیت است سازمان محیط زیست از سازمان دامپزشکی خواسته است نگاهی متفاوت با دام های اهلی به این گونه داشته باشند.

مقدم اظهار داشت: خواسته سازمان محیط زیست این است که پس از خونگیری مجدد از این گونه، آزمایش ها را بار دیگر با همکاری مشاوران بین المللی و اساتید مورد وثوق دامپزشکی تکرار و نتایج را با دقت آنالیز کنند.

مدیر کل دفتر حیات وحش سازمان محیط زیست تصریح کرد: این سازمان در نگهداری ببر سیبری باغ وحش ارم اصرار دارد، چراکه وظیفه ما حمایت از حیات وحش است.

وی در پاسخ به اینکه گفته می شود آخرین آزمایش های سازمان دامپزشکی در خصوص ابتلای این ببر به بیماری مشمشه منفی بوده ،تاکید کرد: هنوز چنین گزارشی به سازمان محیط زیست اعلام نشده ولی اگر چنین باشد خیلی خوشحال می شویم چراکه سازمان محیط زیست به دنبال این نتیجه است و در یکی دو سال اخیر تنها به دلیل احتمال نتیجه منفی این بیماری مانع از معدوم شدن ببر سیبری باغ وحش ارم شده است.

مقدم یادآور شد: چنانچه دامپزشکی تایید کند که این ببر مشکلی ندارد از قرنطینه خارج شده و می تواند به زندگی طبیعی خود ادامه دهد اما این موضوع تنها با تایید سازمان دامپزشکی مبنی بر نبود مشکلات بهداشتی امکان پذیر است.

 

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه