کد خبر: ۱۹۱۶۵
تعداد نظرات: ۷ نظر
روزنامه «شهروند» در شماره روز یکشنبه خود به گفتگو با «دکتر مهدی خلج» رئیس سازمان دامپزشکی کشور و بررسی ماجرای خمیر مرغ و اختلاف نظر وزارت بهداشت و سازمان دامپزشکی در این خصوص پرداخت...
dsc_0340_2014_2_5_9_6_7_0

 

در ادامه بحث‌هایی که در یکی دو ماه گذشته درباره خمیر مرغ مطرح شده بود، اخیراً مدیرکل آزمایشگاه‌های مرجع سازمان غذا و دارو تأکید کرده که سازمان غذا و دارو مصرف خمیر مرغ را ممنوع کرده، اما سازمان دامپزشکی برای آن مجوز صادر می‌کند. روز گذشته باز هم سخنگوی سازمان غذا و دارو، حتی خبرهای منتشرشده درباره مجاز بودن خمیر مرغ را تکذیب کرد. ماجرای این ممنوعیت سازمان غذا و دارو و از این طرف صدور مجوز مصرف از سوی سازمان دامپزشکی چیست؟

- علت اصلی تفاوت در خط مشی دو سازمان در اعمال نظارت‌های قانونی است. در سازمان دامپزشکی اعتقاد بر این است که باید از ایجاد تنش در جامعه پرهیز شود، از این‌رو نباید به گونه‌ای به مردم این نگاه را القا کنیم که همه مواد غذایی عرضه‌شده در کشور ناسالم است، بلکه باید با پایش و مراقبت مستمر حد آلاینده‌ها و مخاطرات را شناسایی و معایب و نواقص را اصلاح کرد. سازمان دامپزشکی به‌عنوان سازمانی با وظایف ملی و تعهدات بین‌المللی که از نظر قانونی مسئولیت تأمین بهداشت فرآورده‌های خام دامی را برعهده دارد، این رویه را دنبال کرده و می‌کند.

البته در ارتباط با خمیر مرغ باید به دو نکته مهم توجه داشت؛ یکی این‌که مقام عالی وزارت بهداشت، در برنامه زنده از شبکه یک سیما اعلام کرد که خمیر مرغ تولیدشده زیر نظر سازمان دامپزشکی مورد تأیید است. نکته دیگر این‌که، براساس قوانین و مقررات کشور و آنچه جامعه جهانی پذیرفته، سازمان دامپزشکی مسئول تأمین سلامت فرآورده‌های دامی است و تعامل بین سازمانی حکم می‌کند که پروانه‌های صادره از سوی این سازمان، به منزله تأیید سلامت محصولات مربوط تلقی شود.

شما در صحبت‌هایتان اشاره کردید که ممنوعیت مصرف خمیر مرغ تفاوت خط مشی است که در این زمینه ایجاد شده، با توجه به این موضوع سازمان دامپزشکی برای توضیح ماجرای خمیر مرغ و مشکل نداشتن استفاده از آن، با سازمان‌های مربوطه از جمله سازمان غذا و دارو صحبت کرده؟

در همین ارتباط با وزیر بهداشت و رئیس سازمان غذا و دارو یک جلسه و با رئیس سازمان استاندارد و رئیس سازمان غذا و دارو نیز جلسه دیگری برگزار شد و در هفته جاری نیز جلسه تکمیلی برگزار می‌شود.

توضیح آنها چه بود؟

- اولین مشکل مربوط به تعریف متفاوت از خمیر مرغ است، اما مشکل اصلی از نظر آنها، فعالیت کارگاه‌های غیرمجاز تولید خمیر مرغ است که ادعا می‌شود بخش عمده‌ای از تقاضای کارخانجات فرآورده‌های گوشتی را تأمین می‌کنند. سازمان دامپزشکی در پاسخ می‌گوید، اول این‌که برای رسیدن به تعریف یکسان باید به مراجع ذیصلاح قانونی مراجعه شود، دوم این ‌که با حمایت از تولیدکنندگان قانونی و مجاز و نظارت دقیق بر چرخه انتقال تولیدات از واحدهای تولیدکننده به واحدهای مصرف‌کننده می‌توان بر مشکل فعالیت واحدهای غیرمجاز، غلبه کرد و جزییات راه‌حل نیز در جلسه مشترک ارایه شده است.

اما سازمان غذا و دارو همین چند روز پیش باز هم ماجرای ممنوعیت استفاده از خمیر مرغ را مطرح کرده و روز گذشته باز هم تأکید کرده که استفاده از خمیرمرغ در فرآورده‌های گوشتی همچنان غیرمجاز است، بنابراین به نظر می‌رسد خیلی با توضیحات شما قانع نشده بودند. شما تعریفتان از خمیر مرغ چیست؟

- بر اساس تعریف‌های ارایه‌شده از سوی مراجع ذیصلاح بین‌المللی، خمیر مرغ، با جداسازی گوشت باقیمانده روی استخوان‌ها پس از فرآیند استخوان‌گیری از طریق دستگاه مخصوص جداسازی مکانیکی یا با استفاده از لاشه کامل یا قطعات گوشت مرغ به دست می‌آید. به این ترتیب در این فرآورده، ساختار رشته‌های عضلانی تغییر می‌کند یا از دست می‌رود.

یعنی خمیر مرغ حاصل گوشت باقیمانده روی استخوان مرغ است؟

- هنگام قطعه‌بندی و استخوانگیری لاشه مرغ و جدا کردن گوشت از استخوان، همیشه مقداری گوشت روی بخش خارجی استخوان‌ها باقی می‌ماند که حدود ٨‌ درصد است. براساس ضوابط بین‌المللی و مقررات سازمان دامپزشکی کشور، خمیر مرغ می‌تواند از لاشه کامل مرغ یعنی مرغ مادر، مرغ تخمگذار یا گوشتی به‌دست آید. تمام این اقدامات هم پس از تخلیه محتویات حفره سینه‌ای و شکمی انجام می‌شود. بنابراین جمع‌آوری اسکلت مرغ از سایر واحدها برای تهیه خمیر مرغ ممنوع است.

با این توضیحات شما، خمیر مرغ چه موادی دارد؟ در این پروسه، استخوان مرغ وارد خمیر نمی‌شود؟

- اگر عملیات تولید به درستی انجام نشود، احتمال ورود بخشی از بافت استخوان به فرآورده نهایی وجود دارد. بنابراین در مقررات نظارتی معیارهایی برای تشخیص این نقص پیش‌بینی شده که مهم‌ترین آنها اندازه ذرات استخوان و میزان کلسیم است.

میزان استاندارد آن چقدر باید باشد؟

- استخوان حاوی خمیر مرغ نباید بزرگتر از ٥/١ میلیمتر باشد. از سوی دیگر میزان کلسیم خمیر مرغ هم نباید از ٥/١‌درصد ماده خشک آن، بیشتر باشد.

یعنی همین استخوان‌هایی که هنگام خوردن سوسیس و به‌ویژه کالباس احساس می‌شود؟

- بله، اما اگر خمیر مرغ براساس معیارهای درست تهیه شود، نباید ذره‌ای استخوان در آن پیدا یا احساس شود.

اگر بیشتر بود چه اتفاقی می‌افتد؟ نباید از آن استفاده کرد؟

- اگر مقدار کلسیم، بالاتر از حد مجاز یا اندازه ذرات استخوان از ٥/١ میلی متر بزرگتر باشد، نشان‌دهنده نقص در فرآیند تولید و نامناسب بودن خمیر مرغ تولیدی برای مصرف است.

یعنی حالا در ایران هم تنها گوشت را از استخوان جدا می‌کنند و این می‌شود خمیر مرغ؟

- در ایران خمیر مرغ در واحدهای وابسته به کشتارگاه‌های صنعتی طیور یا کارگاه‌های قطعه‌بندی و بسته‌بندی مرغ یا کارخانجات تولیدکننده سوسیس و کالباس، صرفا با اخذ پروانه بهداشتی از سازمان دامپزشکی و رعایت مقررات مربوط که منطبق با ضوابط کدکس موادغذایی است، تولید می‌شود. بر این اساس تولیدکنندگان خمیر مرغ براساس سفارش کارخانه فرآورده گوشتی، اقدام به تولید این محصول از گوشت به‌جامانده روی اسکلت مرغ پس از برداشتن گوشت از استخوان یا لاشه کامل یا قطعه‌بندی‌شده مرغ گوشتی، مادر یا تخمگذار و در بسیاری از موارد، مجموعه‌ای از این مواد اولیه می‌پردازند.

یعنی هم از لاشه کامل استفاده می‌شود هم گوشت باقیمانده روی استخوان؟

- بله.

منظورتان از لاشه کامل چیست؟ تکلیف پوست و اندام‌های داخلی مرغ چه می‌شود؟

- لاشه کامل یعنی لاشه مرغ پس از ذبح و تخلیه کامل محتویات شکمی و سینه‌ای آن. براساس ضوابط، استفاده از پوست مرغ جداسازی شده به‌عنوان تنها ماده اولیه برای تولید خمیر مرغ و نیز اندام‌های داخلی در تهیه
خمیر مرغ مجاز نیست. البته در صورت استفاده از مرغ کامل یا قطعات مرغ برای تهیه خمیر مرغ، نیازی به جدا کردن پوست نیست. البته پوست و اندام‌های داخلی مانند جگر، سنگدان و... از بخش‌های خوراکی مرغ به شمار می‌روند که به روش‌های مختلف در مواد خوراکی استفاده می‌شوند، اگرچه استفاده از آنها در تولید خمیر مرغ صرفا یک تقلب به حساب می‌آید و خطری به لحاظ سلامتی برای مصرف‌کننده ندارد.

شما همه این توضیحات را به سازمان غذا و دارو داده‌اید، اما اگر برای آنها قانع‌کننده بود، بار دیگر بر غیرمجاز بودن این خمیرها تأکید نمی‌کردند.

- ما به‌عنوان یک سازمان ناظر بهداشتی و مسئول فرآورده خامی دامی هستیم که از نظر معرفت علمی و شأن قانونی این کار جزو وظایف ما به شمار می‌رود. سازمان دامپزشکی به مراکز بهداشتی پروانه بهداشتی داده و این مسیر را به گونه‌ای طراحی کرده که خط تولید خمیر مرغ به صورت بهداشتی تولید، حمل و توزیع شود. سازمان دامپزشکی مسئول این موضوع است، نه سازمان‌های دیگر.

اگر سازمان غذا و دارو مسئولیتی ندارد چرا بر ممنوعیت استفاده از این مواد تأکید می‌کند؟

- استناد سازمان غذا و دارو به وجود تخلفات در تولید خمیر مرغ توسط واحدهای غیرمجاز است. سازمان دامپزشکی از هیچ حرکت غیرمجازی حمایت نمی‌کند، اما از آن دسته از سرمایه‌گذاران که همگام با برنامه‌های دولت سرمایه‌گذاری کرده‌اند و در چارچوب قانون و مقررات فعالیت می‌کنند، حمایت می‌کند. باید جلوی فعالیت متخلفان را گرفت، نه کسانی که به صورت مجاز کار می‌کنند. سازمان دامپزشکی توانایی برخورد با گروه متخلف را دارد.

شما خودتان تا چه اندازه در جریان تخلفات در خمیر مرغ هستید؟

- متاسفانه با اعمال ممنوعیت مصرف خمیر مرغ در فرآورده‌های گوشتی از ‌سال ٩٠ از سوی موسسه استاندارد و نگاه یکسان به تولیدکنندگان مجاز و غیرمجاز خمیر مرغ، شرایط برای توسعه فعالیت واحدهای غیرمجاز فراهم شده است، البته باید به این نکته توجه داشت که تخلف در تولید فرآورده گوشتی صرفا منوط به بهره‌گیری از خمیر مرغ نامناسب نیست. تمام مواردی را که به صورت غیرمجاز می‌تواند در تولید خمیر مرغ استفاده شود، به آسانی می‌توان به‌طور مستقیم در تولید فرآورده گوشتی استفاده کرد.

همین کارگاه‌های غیرقانونی و زیرزمینی را شناسایی نکرده‌اید؟

- بله، در موارد متعددی کارشناسان اداره‌های کل دامپزشکی در استان‌های مختلف با این قبیل کارگاه‌ها برخورد کرده‌اند و متخلفان را به مراجع قضایی ارجاع داده‌اند. البته سازمان دامپزشکی انتظار دارد بازرسان وزارت بهداشت چنانچه در بازرسی از فرآورده‌های گوشتی به خمیر مرغ تولیدشده در این واحدهای غیرمجاز برخورد کردند، مراتب را جهت برخورد قانونی به این سازمان اطلاع دهند.

با این توضیحات شما، مردم از کجا باید بدانند سوسیس و کالباسی که می‌خورند از کدام دسته است؟

- برابر ضوابط و مقررات موجود، تولیدکنندگان فرآورده‌های گوشتی موظف شده‌اند چنانچه از خمیر‌مرغ در تولید این محصولات استفاده کنند، مراتب را در برچسب روی کالا به صورت خوانا و مشخص درج کنند.

حالا همین سوسیس و کالباس با توجه به روشی که تهیه می‌شود چقدر ارزش غذایی دارد؟

- سازمان غذا و دارو برای فرآورده‌های گوشتی، ویژگی‌هایی تعیین کرده که تولیدکننده این محصولات در استفاده از مواداولیه مختلف، به گونه‌ای فرمول‌نویسی می‌کند که به این ویژگی‌ها دست یابد.

 

 

برچسب ها: خلج ، شهروند ، خمیر مرغ
انتشار یافته: ۷
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
-
|
۲۱:۱۲ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۹
0
0
تاقبل از ماههای اخیر اسکلت مرغ درخودشرکت خمیر میشد اما پس ازاعلام ممنوعیت اسکلتهای مرغ روزانه جمع اوری شده وفروخته میشود البته فکرنکنید برای تبدیل ضایعات وغدای حیوانات بلکه با انتقال به کارگاههای غیرمجاز وحتی بامجوز وحتی دارای مهر اسدانداردتبدیل به خمیرمرغ شذه ودرتولید سوسیس وکالباس مصرف میشود
ناشناس
|
-
|
۰۰:۰۶ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۰
0
0
به عنوان مسئول بهداشتی کشتارگاه طیور اعلام میکنم مواضع وزارت بهداشت اصولی تر و قرین به حقایق علمی و بهداشتی است اولا بیشتر کشتارگاههای طیور فاقد تجهیزات لازم برای تخلیه اندرونه های غیر خوراکی نظیر ریه ها کیسه های هوائی چربیهای اشباع محوطه بطنی وکلیه ها میباشند که به دلیل ماهیت بافت نرمی که دارند قابل تفکیک از بافت سخت استخوانی توسط دستگاه بادر نبوده و صد در صد به همراه گوشت وارد خمیر حاصله میشود ورود هر یک از این اعضا مخاطرات بهداشتی در مصرف کننده ایجاد می کند. دوما مرجع اصلی سلامت عمومی وزارت بهداشت بوده نه سازمان دامپزشکی و به نظر میرسد دولت در موارد مشابه به وزارت بهداشت نوعی حق وتو قائل باشد.سوما مسئولین بهداشتی کشتارگاهها فاقد استقلال رای وحمایت سازمان بوده و در موارد تخلفات احتمالی مانند استفاده از کله مرغی توسط مراکز سودجو فقط نظاره گر خواهند بود.
بهترین راهکار در شرائط فعلی تبدیل اسکلت به پودر گوشت زیر نظر مسئول بهداشتی قوی و مستقل میباشد.
ناشناس
|
-
|
۰۲:۱۹ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۰
0
0
1 . ای کاش وقتی که متخلفان تا این گستردگی فعالیت میکنن و وزارت بهداشت و استاندارد مجبور میشن تا اون را ممنوع کنن ای کاش سازمان فقط و فقط یه لیست خیلی کوچک از واحدهای متخلف را منتشر میکرد.
2 . من تا حالا جایی ندیدم که روی سوسیس و کالباسی بنویسن که از خمیر مرغ تولید شده !!!!!!
3. من هم خمیر مرغ دیدم و هم کارخونه سوسیس و کالباس و حتی نمیذارم یه نفر از فامیل اونا رو بخورن
ناشناس
|
-
|
۰۶:۳۷ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۰
0
0
............................... مشکل با سازمان غذا و دارو است که باید حل شود و آنهم برگردد به نحوه نظارت سازمان که بسیار ضعیف است و بایستی اصلاح شود
مسوول فنی
|
-
|
۰۶:۳۹ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۰
0
0
............................. بیزینس راه انداخته اند.این موضوع را تمام مسوولین فنی و مدیران دلسوز می دانند اما کسی اقدام نمی کنه.تنها راه تعدیل استانداردهای دامپزشکی،استقلال مالی مسوولان فنی و انقلاب مدیریتی است.اگر روسای ادارات بهانه دارند که حقوقشان کم می باشد ..................... استعفایشان بدهند و بروند.به خدا جوانهایی داریم که آماده هستند با حقوق پایه کارگری به مردم خدمت کنند ...............................
ناشناس
|
-
|
۱۷:۴۹ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۰
0
0
حکیم مهر با این سانسور کامنت ها خوب داری به رئیس جونت خوش خدمتی میکنی
هم وطن
|
-
|
۱۸:۱۵ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۰
0
0
با تمام احترامی که برای همه قائلم متاسفانه باید بگویم کارشناسان (گماشته از طرف غذا دارو) نه تنها حضور کافی در مراکز تحت نظارت ندارند بلکه به نوعی با حضورکمتر و مسالمت آمیز در محل کار ، در تخلفات کارخانه ها شریک هستند و غذا و دارو هم با علم به این مورد ، صورت مساله را پاک می کند
ولیکن در سیستم دامپزشکی ، دامپزشکان ناظر ، سعی بیشتری برای انجام مسئولیت ها دارند و به همین دلیل از حمایت نسبی بیشتری از سازمان دامپزشکی بهره مند هستند
در کل در کشوری مثل ایران ، باید سعی کرد بهتر کارکرد چون نه میشه کار نکرد و نه میشه عالی کار کرد
درضمن
در ایران مسئول بهداشت وزارت بهداشته ولی تجارت جهانی(اتحادیه اروپا و سایر مجامع) سازمان دامپزشکی که هیچ ربطی به وزارت بهداشت نداره(و زیر نظر جهادکشاورزی اداره میشه!!!) را طرف صحبت و مورد اعتماد میداند و امضای آن را می پذیرد
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه