کد خبر: ۱۹۸۰۳

رئیس اتاق ایران و روسیه از آغاز صادرات محصولات دریایی ایران به روسیه خبر داد و گفت: پروتکل صادرات محصولات دامی و لبنیات 10 روز آینده امضا می‌شود.

اسدالله عسگراولادی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در مورد آخرین وضعیت صادرات ایران به بازار روسیه، گفت: طی هفته گذشته پروتکل صادرات محصولات دریایی به روسیه آغاز شده و میگو، خاویار و انواع ماهی به این کشور صادر می‌شود.

وی در مورد صادرات محصولات دامی و لبنیات نیز این گونه توضیح داد که منتظریم تا 10 روز آینده پروتکل بین دو کشور امضا شود و صادرات این محصولات را نیز به زودی آغاز خواهیم کرد.

رئیس کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران با اشاره به اینکه وزیر خارجه روسیه و رئیس‌جمهور این کشور در آینده نزدیک به ایران سفر خواهند کرد، تصریح کرد: سفر این دو مقام ارشد روسیه بر توسعه روابط تجاری ایران و این کشور تأثیر فزاینده‌ای خواهد داشت، به طوری که پیش‌بینی می‌کنیم، در سال 2015 میلادی حجم روابط تجاری 2 کشور افزایش چشم‌گیری داشته باشد.

عسگراولادی از اعزام مجدد تیم بازرگانان ایرانی به روسیه خبر داد و گفت: برای پیگیری بازار سفرها قطع نشده و ادامه دارد.

وی در پاسخ به اینکه بالاخره ایجاد بانک ایرانی روسی برای مبادلات 2 کشور به صورت روبل و ریال به کجا رسید، گفت: پیگیری‌های زیادی در این زمینه کرده‌ایم و از بانک مرکزی خواهش کرده‌ایم تا هر چه زودتر موانع را برطرف کرده تا موضوع به نتیجه برسد.

رئیس اتاق ایران و روسیه به مسکوت ماندن ایجاد خط پروازی مستقیم و خط دریایی به روسیه را از دیگر نکاتی عنوان کرد که می‌تواند در توسعه روابط تجاری و صادرات بسیار اثرگذار باشد و افزود: پیشنهاد ایجاد خط دریایی از بندر انزلی به آستاراخان و خطوط پروازی به جنوب روسیه یعنی از رشت به آستاراخان، ساری و اردبیل به گومی و کالینگراد را داده‌ایم و مذاکرات در این زمینه ادامه دارد، اما هنوز خطی راه‌اندازی نشده است.

با ایجاد تحریم‌های جدید اروپا علیه روسیه تمایل این کشور برای افزایش مبادلات تجاری با ایران دو چندان شد، اما طی چند ماه اخیر به دلیل وجود تعرفه‌های بالای واردات و صادرات در این کشور، نبود خط پروازی و دریایی بین ایران و روسیه و متفاوت بودن استاندارد برای صادرات محصولاتی مانند انواع دام، ماهی ، میوه و سبزیجات رفت و آمدها بر ایجاد تفاهم‌نامه مشترک و امضای پروتکل تاکنون به طول انجامیده است، تا جایی که برخی از کارشناسان اقتصادی طولانی شدن این زمان را خطری برای ایران نسبت به از دست دادن بازار روسیه عنوان کرده و می‌گویند، برخی کشورها از جمله ترکیه تا حد زیادی بازار روسیه را در دست گرفته‌ است.

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه