کد خبر: ۲۰۵۶۸

بر اساس مطالعه جدید دانشمندان دانشگاه پنسیلوانیا، از چهار گروه مختلف ویروس‌ ایدز انسانی، منشاء دو گروه در گوریل‌های اهل کامرون است.

به گزارش ایسنا، ویروس HIV-1 که موجب ظهور تقریبا تمامی حالت‌های ایدز در سراسر جهان می‌شود، در قالب چهار گروه ،M N، O و P انسان‌ها را آلوده می‌کند.

تحقیقات پیشین نشان داده‌ بودند که منشاء گروه‌های M و N در جوامع، شامپانزه‌های ساکن جنوب کامرون است اما منشاء گروه‌های O و P هنوز نامشخص بود.

دانشمندان مطالعه‌ای جامع را درباره ویروس نقص ایمنی میمون (SIV) در گوریل‌های افریقایی انجام دادند. آنها نمونه‌های مدفوع گوریل‌های غربی سرزمین‌های پست، گوریل‌های شرقی سرزمین‌های پست و گوریل‌های کوهی در کامرون، گابن، جمهوری دموکراتیک کنگو و اوگاندا را برای بررسی SIV (نوعی از اجداد HIV- 1) مطالعه کردند. محققان چهار مکان را در جنوب کامرون شناسایی کردند که در آنها، گوریل‌های غربی سرزمین‌های پست حامل SIV زندگی می‌کنند.

توالی‌دادن ویروسی، درجه بالای تنوع ژنتیکی را در میان نمونه‌های گوریل‌های مختلف آشکار کرد و یافته‌ها، منشاء گروه‌های O و P مرتبط با HIV-1 را در گوریل‌ها نشان دادند.

مطالعات نشان داد که منشاء این دو گروه در گوریل‌های غربی ارتفاعات پست بود.

این یافته‌ها برای اندازه‌گیری خطرهای عفونت انسانی در آینده حائز اهمیت خواهند بود.

این تحقیق به همراه مطالعات دیگر نشان می‌دهند که شامپانزه‌ها و گوریل‌ها میزبان ویروس‌هایی هستند که قادر به منتقل‌شدن به انسان بوده و پتانسیل شیوع بیماری‌ ایدز را دارند.

چهار گروه شناخته‌شده HIV-1 دارای تاثیرات مختلفی در انسان‌ها هستند. گروه M موجب شیوع ایدز و عفونی‌کردن بیش از 40 میلیون در سراسر جهان می‌شود، گروه‌های N و P در تعداد معدودی از انسان‌ها در کامرون مشاهده شده‌اند اما ویروس گروه O گرچه به اندازه گروه M شایع نیست اما بر حدود 100 هزار نفر در افریقا اثر گذاشته است.

جزئیات این بررسی در مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم ارائه شده است. 


 

 


 

برچسب ها: گوریل ، ایدز
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه