کد خبر: ۲۰۶۶۴

رییس شبکه دامپزشکی بجنورد از پایش مستمر اسب های اصیل ترکمن در این شهرستان با انجام تست مشمشه از سوی دامپزشکی خبر داد.

رضا رحیمی در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار کرد: شبکه دامپزشکی شهرستان بجنورد در راستای پایش وضعیت سلامت اسب های اصیل ترکمن این شهرستان به عنوان یک ذخیره ژنتیکی منحصر به فرد همه ساله تدابیر بهداشتی و قرنطینه ای خاصی اعمال می کند که یکی از مهمترین آن ها انجام تست مالئین با هدف مبارزه و پیشگیری بیماری مشمشه است.

وی عنوان کرد: مشمشه یکی از امراض کشنده و خطرناک در تک سمیان است که جزو بیماری های مشترک و قابل انتقال به انسان هم محسوب می شود و به دلیل خطر مرگ و میر زیاد و احتمال ابتلای انسان ها از نظر سازمان جهانی بهداشت دام در زمره بیماری های اخطارکردنی یا هشداردادنی طبقه بندی می شود.

رحیمی ادامه داد: یکی از فاکتورهای مهم ارزیابی سلامت عمومی اسب ها پیش از اعزام آن ها به مسابقات یا هر نوع جابه جایی با مقاصد تجاری، بررسی ایمنی و سلامتی آن ها ازنظر ابتلا به این بیماری مهلک است و باتوجه به موارد مذکور، سازمان دامپزشکی تست مالئین را در اسب ها انجام می دهد.

وی با افزودن این که شبکه دامپزشکی بجنورد امسال ۲۲۰ رأس اسب را مورد تست مشمشه قرار داده است، تصریح کرد: اسبداران به ویژه مالکان اسب های اصیل نژاد ترکمن برای جلوگیری از بروز مشکل و تلفات احتمالی در گله های خود نهایت همکاری را با دامپزشکی داشته باشند تا پس از انجام این تست رایگان و حصول اطمینان از سلامت اسبان خود بتوانند گواهی سلامت موردنیاز برای جابه جایی اسب ها را از دامپزشکی دریافت کنند.

رحیمی با تأکید بر این که عوامل استرس زا و سوء تغذیه از فاکتورهای خطر در بروز بیماری های عفونی ازجمله مشمشه محسوب می شود، به اسبداران توصیه کرد: با رعایت شرایط بهداشتی و قرنطینه ای و انجام به موقع تست مشمشه ضمن تضمین سرمایه گذاری در صنعت اسب، به حفظ و ارتقای بهداشت عمومی جامعه نیز یاری برسانند.

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه