کد خبر: ۲۰۷۵۰
تعداد نظرات: ۱۱ نظر
این گربه جنگلی بر اثر برخورد خودرو دچار آسیب چشم، بینی، جمجمه، کام سخت، کتف، مهره L4، ضایعه نخاعی و فلج کامل اندام تحتانی شده بود ...
6666

حکیم مهر - به گزارش دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران، چند روز مانده به آغاز سال جدید، بر اساس گزارش مردمی مبنی بر برخورد خودرو با یک جانور وحشی در حاشیه شهرستان علی آباد در استان گلستان، محیط بانان بلافاصله راهی محل مذکور شدند.

مدیر روابط عمومی حفاظت محیط زیست گلستان در این باره گفت: مامورین پس از حضور در صحنه با یک گربه جنگلی آسیب دیده مواجه شدند که توان حرکت دادن کمر به پایین خود را نداشت و مقداری خون نیز از دهان و بینی حیوان جاری بود.

تصویر: گربه جنگلی آسیب دیده پس از برخورد با خودرو در حاشیه شهرستان علی آباد در استان گلستان

احمد دباغیان اظهار داشت: محیط بانان گربه جنگی آسیب دیده را به اداره کل حفاظت محیط زیست استان گلستان منتقل نموده و حیوان تحت معاینات دکتر شکیبا دامپزشک معتمد اداره قرار گرفت.

پس از معاینات اولیه توسط دکتر شکیبا به دلیل آسیب های متعدد، تصمیم گرفته شد گربه مصدوم جهت تکمیل مراحل درمانی و انجام سی تی اسکن به تهران منتقل شود.

تصویر: گربه جنگلی آسیب دیده پس از برخورد با خودرو در حاشیه شهرستان علی آباد در استان گلستان

گربه جنگلی مجروح دو روز مانده به عید به کلینیک حیات وحش پردیسان منتقل و بلافاصله جهت انجام مراحل تشخیصی و درمانی به دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران منتقل شد.

دامپزشک ارشد کلینیک تخصصی حیات وحش پردیسان در این باره گفت: گربه جنگلی تحت تصویربرداری رادیوگراف و سی تی اسکن قرار گرفت تا ضایعات وارده و مراحل درمان مشخص گردد.

تصویر: انجام سی تی اسکن بر روی گربه جنگلی آسیب دیده در بیمارستان دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران

دکتر ایمان معماریان اظهار داشت: نتایج معاینات انجام شده و تصاویر سی تی اسکن نشان می داد که گربه جنگلی مذکور بر اثر برخورد خودرو با سمت راست بدن حیوان دچار آسیب دیدگی چشم راست، شکستگی بینی و جمجمه، شکستگی کام سخت، شکستگی کتف راست و به دلیل شکستگی مهره L4 کمر، دچار ضایعه نخاعی و فلج کامل اندام تحتانی شده است.

در تصویر سمت چپ شکستگی کتف راست و در تصویر راست که سی تی اسکن از مقطع جمجمه گربه جنگی می باشد، شکستگی کام سخت، شکستگی بینی و از بین رفتن چشم راست گربه جنگلی بر اثر ضربه خوردو مشخص است

همچنین حیوان دچار خونریزی داخلی در ناحیه ریه، پارگی طحال، خونریزی از سینوس های پیشانی شده و نای حیوان نیز بر اثر ضربه پاره شده و منجر به خروج هوا از نای و تجمع هوا در زیر پوست شده بود.

پس از تهیه عکس رادیوگراف و انجام سی تی اسکن، سونوگرافی نیز انجام شد که نتایج سونوگرافی نشان می داد گربه جنگلی باردار می باشد و بچه ها نیز سالم هستند.

تصویر: سونوگرافی انجام شده که باردار بودن گربه جنگلی را نشان داده و ضربان قلب جنین ها نشان از سلامت آنها دارد

دکتر معماریان گفت: با مشخص شدن بارداری حیوان و سالم بودن بچه ها، تمام تلاش خود را برای نجات بچه ها بکار بستیم و تصمیم گرفته شد طی عمل جراحی سزارین بچه ها خارج شوند.

با وجود اینکه هنوز موعد به دنیا آمدن بچه ها نبود اما مجبور به این اقدام بودیم، چراکه درصورت مرگ مادر، زندگی بچه ها نیز به پایان می رسید.

سرانجام روز گذشته طی انجام عمل جراحی موفقیت آمیز سه بچه گربه جنگلی نارس از بدن گربه آسیب دیده خارج شدند.

تصویر: تغذیه و مراقبت از سه بچه گربه جنگلی به دنیا آمده طی عمل جراحی

پس از آن با تشخیص تیم درمانی به دلیل ضایعات برگشت ناپذیر بویژه ضایعه نخاعی، به منظور جلوگیری از تحمل درد و رنج بیشتر، با روش یوتانایز (مرگ بدون درد) با استفاده از دوز بالای داروی بیهوشی به زندگی این گربه جنگلی ماده خاتمه داده شد.

دکتر ایمان معماریان در مورد آخرین وضعیت بچه های گربه جنگلی گفت: در حال حاضر هر سه توله که یکی از آنها نر و دو توله دیگر ماده هستند، سالم بوده و تحت مراقبت قرار دارند.

بچه ها نارس هستند و به دلیل اینکه از شیر مادر تغذیه نکرده اند اگر شیر نخورند احتمال زنده ماندشان زیاد نخواهد بود.

هم اکنون بچه گربه ها هر دو ساعت با شیر خشک مخصوص گربه سانان تغذیه می شوند اما سیستم مکیدن شیر هنوز در آنها کامل نشده است و به سختی شیر می خورند.

پس از هر بار شیر خوردن به مانند مادرشان که بچه ها را می لیسد تا دستگاه گوارش آنها تحریک شده و ادرار کنند، شکم بچه ها را با پنبه ماساژ می دهیم تا بتوانند ادرار کنند.

ما تمام تلاش خود را برای نجات بچه ها انجام می دهیم اما هنوز کاملا مشخص نیست که آیا زنده خواهند ماند یا خیر.

به گزارش دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران، گربه جنگلی یکی از ۸ گربه سان وحشی ایران (پلنگ، یوزپلنگ، کارکال، سیاهگوش، گربه شنی، گربه پالاس، گربه جنگلی و گربه وحشی) می باشد.

این گربه با جثه ای حدود دوبرابر گربه های معمولی در مناطق جنگلی، حاشیه تالاب ها و نیزارها زندگی کرده و گاهی اوقات برای تهیه غذا به سکونتگاه های انسانی اطراف محل زندگی خود وارد شده و پرندگان اهلی مانند خروس و مرغ را شکار می کند.

جمعیت این گربه حمایت شده بر اثر کاهش طعمه و تخریب زیستگاه در بسیاری از عرصه های طبیعی کشور از بین رفته و یا با کاهش چشمگیری روبرو شده است.

روز گذشته در اولین روز سال ۱۳۹۴ برای تهیه گزارش به کلینیک حیات وحش مراجعه و از نزدیک شاهد تلاش ها و زحمات تیم درمانی برای نجات و زنده ماندن بچه های گربه جنگلی بودیم.

 

 

برچسب ها: گربه جنگلی
انتشار یافته: ۱۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
-
|
۰۴:۲۴ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۴
0
0
امیدوارم این حرکت انسان دوستانه وحمایت از گربه سانان ایران با زنده ماندن این سه توله امیدی برای بازگشت این گربه سان کوچک ایران به جنگل باشیم برای این راننده متاسفم وممنون از مردمی که به محیط بانان تماس گرفتن
ناشناس
|
-
|
۱۰:۲۸ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۴
0
0
متاسفانه، به نظر میاد قانون، هیچ راه جبرانی برای رانندگانی که به شکل غیرعمد با این حیوانات برخورد می کنند باقی نگذاشته. در واقع، راننده دو راه داره! 1.فرار کنه یا 2.اگر در صحنه بمونه، چه به حیوان کمک بکنه و چه نکنه، چه حیوان رو به مرکزی برسونه و چه نرسونه، در هر حال در صورت مرگ حیوان، باید جریمه ای رو مطابق قانون پرداخت کنه که مبلغ خیلی زیادی نیست اما در هر صورت از شخص دریافت میشه! در نتیجه، بیشتر افراد -به ویژه که آشنایی کافی با حیات وحش ایران در بین اکثریت مردم ما وجود نداره- فرار رو بر قرار ترجیح می دهند! پس شاید بهتر باشه که قانون گذار، فکری به حال این مسائل هم بکنه تا حداقل راننده ای که بعد از حادثه در محل می مونه و یا کمک می کنه یا خودش مراتب رو اطلاع میده به ماموران، باهاش به شکل منطقی تری برخورد بشه و به خاطر فهیم بودنش، از مجازاتش کاسته بشه بر فرض. اینجوری اگر راننده، بلافاصله بعد از ضربه تماس بگیره، قطعا زمان کمتری از دست میره و شانس نجات می تونه بیشتر بشه.
ایرانی
|
-
|
۲۰:۲۵ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۴
0
0
دوست عزیز بیش از نود درصد تصادفات جاده ای حیوانات با وسایل نقلیه به علت وارد شدن ناگهانی و یا در شب حیوان به جاده است و راننده نمیتواند جان خود را بخاطر یک حیوان فدا کند و تصمیم گرفتن برای عدم برخورد هم در اون زمان کم ممکن نیست
از اقدام خوب دکتر معماریان متشکرم به امید اینکه این سه تا بچه گربه زنده بمونن
ناشناس
|
-
|
۰۹:۲۵ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۵
0
0
خداخیرتون بده واسه مراقبت وتیمارگربه
ناشناس
|
-
|
۰۹:۵۳ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۵
0
0
ببخشیدفکرم مشغول شد!جسارت نباشه،اگرنمیتونست درد رو تحمل کنه پس چرا تاقبل ازسزارین زنده بود؟وجناب دکتر چرابا متخصصین دیگه مشورت نکردی؟؟!!!!
ناشناس
|
-
|
۰۴:۵۹ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۶
0
0
آیا معنی دامپزشک ارشد کلینیک تخصصی حیات وحش پردیسان یعنی تحقیر بقیه دامپزشکان؟ ایشون لقب ارشد را کجا کشف کردن
دامپزشک
|
-
|
۰۵:۰۳ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۶
0
0
در تصویر راست سی تی اسکن از مقطع جمجمه گربه جنگی به از بین رفتن چشم راست گربه جنگلی اشاره شده در حالیکه در تصاویر قبلی چشم از بین نرفته!!!!!!!
به نظرم آسیب دیده ولی از بین نرفته. این نظریه از کرامات دکتر معماریانه؟
مهدی
|
-
|
۲۰:۲۱ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۶
0
0
با سلام
من نیمدونم چه اخلاقیه که بعضیا دارن؟
از اینکه گفته شده دامپزشک ارشد چه ایرادی داره که به یه عده بر خورده ؟
دوستان ما همه همکاریم خواهشا برای اعتلای جایگاه دامپزشکی از خودمون شروع کنیم و بیخود و بی جهت ایراد نگیریم
مرسی
ناشناس
|
-
|
۲۰:۱۶ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۴
0
0
دامپزشک ارشد یا Chief Veterinarian در باغ وحش ها یک عبارت عجیب و ساختگی و فضایی نیست! بیشتر مطالعه کنیم و حسد ورزی رو نسبت به همکارانمون کنار بگذاریم!
ناشناس
|
-
|
۲۱:۵۹ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۸
0
0
با سلام. آقا مهدی! دکتر عزیز! این که شما فرمودید یعنی چه؟ این که اخلاق نیست اصلاً. دشمن هم با آدم این کار رو نمیکنه که دامپزشکا با خودشون. اینها همه نتوان بینی است که نمیتوانیم بالاتر از خودمون رو ببینیم. اطلاعات که به اندازه کافی نداریم از اون طرف هم فقط به دیگران توهین و حمله میکنیم. با پایین کشیدن دیگران نخواهیم توانست به سلامت بالا رفتن از قله های پیروزی را. بلی من هم موافقم که از خود باید آغاز کرد نه داد شعار زد. همین امروز را آغاز این دفتر بدانیم تا در انتهای آن بتوانیم خود را انسان بنامیم. مرسی.- علی
همکار دامپزشک
|
-
|
۲۲:۱۴ - ۱۳۹۴/۰۱/۲۱
0
0
متاسفانه یک چیزی که اکثرا درگیرش هستن این هست که فکر میکنیم چون من نوعی چیزی رو تا حالا نشنیدم یا ندیدم پس آن چیز تا حالا وجود نداشته است!!! و بدتر اینکه زحمت نمیدهیم به خودمان که یک جستجوی ساده بکنیم!
اصطلاح Chief veterinarian نه کشف کسی است، نه ساختگی است و نه.... اصطلاحی است که خیلی جاها استفاده میشود.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه