کد خبر: ۲۰۸۸۴
تعداد نظرات: ۱ نظر

مدیرکل دفتر شکار و صید سازمان محیط زیست ذبح گوزن های اروپایی باغ وحش ارم با مجوز این سازمان را قانونی عنوان کرد و گفت: البته راه حل های بهتری مانند واگذاری این گونه به دیگر باغ وحش ها نیز وجود داشت.

به گفته وی، دیدگاه سازمان محیط زیست یک دیدگاه حفاظتی آن هم در مورد گونه هایی است که ارزش اکولوژیکی و ژنتیکی دارند و به دنبال مسائلی از جمله حقوق حیوانات نیست .

دکتر مجید خرازیان مقدم اظهار داشت: جایی که یک گونه دارای ارزش اکولوزیکی باشد سازمان محیط زیست تمام تلاش خود را برای حفاظت از آن گونه خواهد کرد.

مقدم تصریح کرد: گوزن های قرمز و زرد اروپایی نه تنها بومی ایران نیستند و نقشی در تنوع زیستی کشورمان ندارند بلکه به طور کلی گونه های باغ وحشی برای سازمان محیط زیست ارزش حفاظتی ندارند.

وی تأکید کرد: حتی گونه های بومی کشور که به دلایلی از جمله مصدومیت به باغ وحش ها تحویل داده می شوند به دلیل تولید مثل های درون گروهی برای سازمان محیط زیست ارزش اکولوژیکی و حتی ژنتیکی چندانی ندارند.

وی داشت: زمانی که جمعیت چنین گونه هایی در باغ وحش ها از ظرفیت و گنجایش باغ وحش افزایش می یابد صاحبان باغ وحش ها از سازمان محیط زیست درخواست تعدیل جمعیت این گونه را می کنند و سازمان محیط زیست هم پس از بررسی استان مربوطه مجوز را صادر می کند که تخلف نبوده و نخستین باری هم نیست که اتفاق می افتد چرا که در صورتی که تعدیل اتفاق نیافتد پس از مدتی به دلیل گنجایش کم باغ وحش ها منجر به نابودی کل جمعیت آن گونه می شود.

وی در پاسخ به اینکه اما سازمان محیط زیست موظف است به جای ذبح کردن گونه ای که در اکثر باغ وحش ها به عنوان یکی از گونه های شاخص در نظر گرفته می شود راه حل های مناسب تر مانند واگذاری به سایر باغ وحش ها را حمایت کند اظهار داشت: پیشنهاد خوبی است و قول می دهم دستور العملی تدوین شود که ادارات کل استان ها بعد از این برای تعدیل جمعیت گونه های غیر بومی باغ وحش ها ابتدا راه حل واگذاری به دیگر باغ وحش ها و مراکز نگهداری حیوانات را بررسی و حمایت کنند و ذبح گونه های غیر بومی باغ وحش ها اگرچه غیر قانونی نیست اما به دلیل اینکه ممکن است نوعی تابو شکنی تلقی شود را در اولویت های بعد قرار دهند.

مقدم تأکید کرد: البته راه حل دیگر این است که ادارات کل محیط زیست استان ها با نظارت دائم بر عملکرد باغ وحش ها از واردات و تکثیر بیش از حد ظرفیت گونه ها در این باغ وحش ها جلوگیری کنند که در حال حاضر این نظارت به صورت هفتگی در باغ وحش ارم صورت می گیرد.

 

 

برچسب ها: گوزن ، باغ وحش ارم ، ذبح
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
-
|
۰۵:۲۹ - ۱۳۹۴/۰۱/۲۴
0
0
آقای دکتر مقدم
سلام
ظاهراً شما متوجه نشده اید . چون همه اش 22 راس بود که همه 22 تا را کشتار کردن !!! شما به این میگین تعدیل جمعیت؟ بهتره بگین ریشه کنی
از حکیم مهر تقاضا دارم تا نامه تعداد دام و موافقت با کشتار را (22 به 22 را) مجدداً ذیا این موضوع بیاره و علامت سئوال بذاره
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه