کد خبر: ۲۲۳۷۲

سازمان دامپزشکی درباره تب کریمه کنگو پاسخگو باشد

رییس اتحادیه دامداران کشور گفت: اینکه گفته می شود عامل شیوع تب کریمه کنگو دام های وارداتی هستند را سازمان دامپزشکی باید مشخص کند.

«سعید سلطانی سروستانی» با بیان این مطلب اظهار داشت: معمولا با ورود دام های قاچاق ممکن است هر نوع بیماری نیز به کشور وارد شود.

به گزارش افکارنیوز، سعید سلطانی افزود: اگر دام از مبادی رسمی وارد شود از سوی کارشناسان سازمان دامپزشکی در مبادی ورودی برای چند روز در قرنطینه قرار گرفته و مورد بررسی و معاینات دقیق قرار می گیرند.

وی تصریح کرد: اما دام های قاچاق مورد معاینه قرار نگرفته و در صورت ابتلا به هر نوع بیماری کسی متوجه نشده و دام می توان عامل انتقال و سرایت آن در استان های مختلف شود.

سلطانی بیان کرد: تعدا دام های قاچاق مشخص نبوده اما به صنعت دامداری کشور لطمات جبران ناپذیری وارد می کنند.

وی توضیح داد: در داخل کشور بیش از
۱۰۰میلیون واحد دام داریم که بهره وری پایین، نبودحمایت ، سودهای سنگین بانکی و... سبب شده تا ۳۵درصد از واحدهای پرواربندی دام تعطیل شوند.

وی ادامه داد: به این موارد باید کمبود علوفه، مشکل تامین آب، نبود و گرانی نهاده های دامی مانند ذرت، جو، کنجاله سویا و هزینه های سنگین حمل و نقل را نیز افزود.

وی اظهار داشت: سال گذشته بیش از
۶۰هزار تن گوشت به کشور وارد شد در مقابل ۸۰۰هزار راس انواع گونه های دامی که شامل ۶۹۰هزار راس گوسفند به صورت قانونی از کشور خارج شده که ۱۱۰هزار راس به طور قاچاق از کشور خارج شده است.

وی افزود: همچنین
۵۰ تا ۶۰ هزار گوساله نر به صورت غیر قانونی از مرزهای غربی کشور به سمت ترکیه خارج شده که وزنی معادل ۱۲۰ کیلوگرم داشته اند که اگر مدیریت می شد در پایان یکسال وزن هر گوساله به ۶۰۰-۷۰۰کیلو می رسید و در نهایت از میزان واردات کاسته می شد.

رییس اتحادیه دامداران کشور گفت: مدیریت واحد در بخش دامداری کشور وجود ندارد هرکس به دنبال واردات و یا صادرات بیشتر است در حالی که دولت می تواند این شرایط را مدیریت کرده و مانع خروج و یا واردات دام به صورت قاچاق شود.

 

 

برچسب ها: تب کریمه کنگو
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه