کد خبر: ۲۲۷۰۱

باوجود پیشرفت‌های چشمگیر در حوزه تحقیقات پزشکی و توسعه روش‌های جایگزین، هنوز مدل‌های حیوانی برای تحقیقات بیولوژیکی دارای اهمیت فراوانی هستند.

در نشست اخیر کمیسیون اروپا، جمعی از محققان دیدگاه‌های خود را در زمینه لزوم استفاده از مدل‌های حیوانی برای توسعه روش‌های درمانی جدید ارائه کردند.

خاویر مونتاگوتلی ،مدیر مرکز حیوانات انستیتو پاستور پاریس تأکید کرد: توسعه روش‌های درمانی جدید برای بیماری‌های انسان و حیوان با پیشرفت فوق‌العاده‌ای همراه بوده و جان میلیون‌ها نفر به لطف استفاده از مدل‌های حیوانی نجات یافته است.

به گفته مونتاگوتلی، به هیچ عنوان قادر نخواهیم بود که تمامی مدل‌های حیوانی را با روش‌های جایگزین تعویض کنیم؛ درمقابل باید سخت کار کنیم تا روش‌های جایگزین را بیشتر توسعه داده و از حیوانات محافظت کنیم.

فرانسوا بار- سینوسی، برنده جایزه نوبل پزشکی سال 2008 بدلیل کشف ویروس ایدز و مدیر بخش عفونت ویروسی انستیتو پاستور نیز خاطر نشان کرد، جایگزین کردن مدل‌های حیوانی در تحقیقات آزمایشگاهی یک چشم‌انداز بعید است؛ در این شرایط باید درک و نحوه استفاده از مدل‌های حیوانی دستخوش تغییرات چشمگیری شوند تا اختلاف نتایج بدست آمده در آزمایش بر حیوانات با آزمایش بالینی بر روی انسان به حداقل ممکن برسد.

نتایج این نشست در مجله Future Science OA منتشر شد.

 

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه