کد خبر: ۲۲۹۲۳

مدیرکل دامپزشکی لرستان گفت: بیش از 90 درصد مبتلایان به تب مالت افرادی هستند که ارتباط مستقیم با دام دارند.

«دکتر ابراهیم توکلی» در گفتوگو با ایسنا، منطقه‌ی لرستان، اظهار کرد: از بیماریهای مشترک بین انسان و دام تب مالت بوده که عامل آن باکتریایی است و این بیماری با کاهش تولید شیر و وزن دام خسارت‌های سنگینی به بار میآورد.

وی خاطرنشان کرد: این بیماری در همه‌ی کشور وجود دارد و تمام دامها میتوانند به آن مبتلا شوند عامل بیماری در آبستنیها بهخصوص آبستنیهای اول باعث سقط جنین شده اما در دامهای بالغ تلفاتی ندارد.

توکلی با بیان این‌که به این بیماری در دامها بروسلوز گفته میشود، اظهار کرد: این بیماری در انسان بهنام تب مالت شناخته شده و چون روی سیستمهای مختلفی چون عصبی، گوارشی، استخوانی و ... تأثیر میگذارد به آن بیماری هزار چهره میگویند.

مدیرکل دامپزشکی لرستان افزود: تماس مستقیم با ترشحات دام و خوردن فرآوردههای آن باعث بیماری میشود. اصولاً در جوامع عشایری و روستایی احتمال مبتلا شدن بالای 90 درصد بوده و افرادی که در تماس مستقیم با دام هستند بیشتر در معرض تهدید این بیماری قرار دارند.

وی با بیان این‌که در جوامع بشری نیز احتمال ابتلا به این بیماری وجود دارد، گفت: برای مقابله با این بیماری باید واکسیناسیون بهصورت فراگیر انجام شود و دامها را تست و سپس دامهای مبتلا را به کشتارگاه فرستاد که این منوط به پرداخت غرامت به صاحب دام است، چون یک دامدار به همین سادگی و بدون پرداخت پول دام، آن را به کشتارگاه نمیفرستد.

توکلی با اشاره به اقداماتی که در زمینه مقابله با این بیماری در استان انجام شده است، اظهار کرد: پارسال، و 4 ماهه‌ی امسال واکسیناسیون علیه این بیماری تقریباً دو برابر شده و از 800 رأس دام سبک به یک میلیون و 500 هزار رأس رسیده است.

مدیرکل دامپزشکی لرستان در رابطه با کانونهای آلودگی این بیماری، تصریح کرد: احتمال شیوع این بیماری در همه جا وجود دارد و نمیتوان بهطور دقیق منطقه خاصی را به‌عنوان کانون اعلام کرد، چون برای تعیین دقیق میزان دام مبتلا به بروسلوز باید از همه‌ی دامهای سبک خونگیری کرد و مورد آزمایش قرار داد که این کار بهخاطر گستردگی جمعیت دام در استان امکانپذیر نیست.

وی ادامه داد: گزارشی مبنی بر وجود بیماری در کوهدشت داده شد که با بررسیهای منطقه مشخص شد آمار شیوع این بیماری نسبت به گذشته کاهش یافته است.

توکلی در رابطه با آمار مبتلایان انسانی بیماری تب مالت، تصریح کرد: متولی شناسایی مبتلایان انسانی دانشگاه علوم پزشکی است و آمار افراد بیمار را باید این دانشگاه ارائه دهد.

مدیرکل دامپزشکی لرستان خاطرنشان کرد: این بیماری کماکان وجود دارد و تنها راه پیشگیری و از بین بردن عامل بیماری است.

 

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه