کد خبر: ۲۳۰۸۷

خرازیان مقدم

مدیرکل دفتر تنوع زیستی و حیات وحش سازمان حفاظت محیط‌ زیست با تاکید بر اینکه اولویت سازمان تلاش برای حفظ گونه‌های جانوری اندمیک و در معرض خطر تهدید ایران است، در خصوص ببر سیبری نیز گفت: سیاست ما ایجاد شرایط مناسب و مطلوب برای این حیوان است.

به گزارش پام، «سید مجید خرازیان مقدم» افزود: با توجه به اینکه ببر سیبری که در قرنطینه است از نظر بین‌المللی به عنوان یک ذخیره ژنتیکی با ارزش محسوب می‌شود، همواره درخواست سازمان حفاظت محیط‌ زیست انجام آزمایشات مجدد برای حصول اطمینان از وضعیت سلامتی این حیوان بوده است.

وی با یادآوری انتقال یک جفت ببر سیبری به کشور در سال 89 به منظور احیای گونه ببر در ایران، گفت: در آن زمان بنا به درخواست سازمان دامپزشکی کشور، گواهی سلامت ببرها توسط دامپزشکی دولتی فدراسیون روسیه تهیه و در زمان ورود حیوانات مذکور به فرودگاه مهرآباد در اختیار نماینده سازمان دامپزشکی کشور قرار گرفت.

مقدم ضمن تاکید این مطلب که همان زمان هم ورود ببرهای سیبری به ایران مورد مخالفت بسیاری از کارشناسان و متخصصان محیط‌ زیست قرار گرفت، تصریح کرد: اعتقاد کارشناسان این حوزه بر این بود که تلاش سازمان حفاظت محیط‌ زیست به جای احیاء یا نگهداری از گونه‌های غیر بومی باید معطوف به حفاظت از گونه‌های بومی در معرض خطر تهدید باشد.

وی ادامه داد: این ببرها پس از پنج ماه نگهداری جداگانه در باغ وحش ارم، برای چند ساعت در روز در کنار یکدیگر قرار می‌گرفتند و حتی در بیشتر مواقع غذای آن‌ها نیز به صورت جداگانه بود.

مدیرکل دفتر تنوع زیستی و حیات‌ وحش سازمان حفاظت محیط‌ زیست ضمن یادآوری این موضوع که به محض مشاهده علایم بیماری در حیوان نر، دو حیوان کاملا از هم جدا شدند و نمونه‌برداری از ترشحات بینی ببر نر و آزمایش نمونه‌ها توسط آزمایشگاه بخش خصوصی پاستور آغاز شد، گفت: نتایج آزمایش‌های صورت گرفته منجر به تایید وجود باکتری مشمشه در حیوان نر و عدم تایید این بیماری در حیوان ماده شد.

مقدم با تاکید بر اینکه تاکنون با وجود آزمایش‌های متعدد توسط موسسه رازی و آزمایشگاه بخش خصوصی پاستور هیچگونه علایمی از بیماری مشمشه در ببر ماده مشاهده نشده است، افزود: آزمایش PCR نمونه‌های ببر ماده از نظر عامل بیماری مشمشه (Burkholderia mallei) منفی بوده است و فقط نمونه‌های سرم خون ببر ماده که در کشور آلمان آزمایش شدند، تیتر داشتند.

وی اظهار کرد: این تیتر نشان دهنده وجود بیماری نیست بلکه تنها گویای آن است که ببر مشکوک به این بیماری است.

وی در خصوص اقدامات سازمان حفاظت محیط‌ زیست برای ببر سیبری به رغم تاکید بر تلاش این سازمان در راستای ایجاد شرایط مناسب و مطلوب برای این حیوان، تصریح کرد: اولویت حیات‌ وحش سازمان حفاظت محیط‌ زیست تلاش جهت حفظ گونه‌های جانوری اندمیک و در معرض خطر تهدید ایران است و با همین رویکرد تهیه، تدوین و اجرای برنامه عمل گونه‌های در معرض خطر تهدید کشور در دست اقدام است.

مدیرکل دفتر تنوع زیستی و حیات‌ وحش با یادآوری این موضوع که ببر سیبری از نظر بین‌المللی به عنوان یک ذخیره ژنتیکی با ارزش محسوب می‌شود، تاکید کرد: همواره درخواست سازمان حفاظت محیط‌ زیست انجام آزمایشات مجدد برای حصول اطمینان از وضعیت سلامتی حیوان بوده است.

مقدم افزود: به منظور جلوگیری از معدوم شدن حیوان و فراهم کردن شرایط نگهداری مناسب برای آن، این سازمان طی پنج سال گذشته با جدیت موضوع را پیگیری کرده و نهایتا بر اساس تصمیمات متخذه در جلسه 15 اردیبهشت 94، با حضور نمایندگان سازمان دامپزشکی و وزارت بهداشت مقرر شد ببر مذکور معدوم نشود و در صورت امکان نسبت به انتقال حیوان به محل قرنطینه جدید اقدام شود.

مدیرکل دفتر تنوع زیستی و حیات‌ وحش گفت: تصمیم‌گیری در مورد خروج حیوان از قرنطینه به نتایج آزمایش‌های مجدد بستگی دارد و در صورت مهیا شدن شرایط برای انتقال ببر به محل قرنطینه جدید، در اسرع وقت ضمن هماهنگی با سازمان دامپزشکی و وزارت بهداشت برای این منظور اقدام خواهد شد.

 

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه