کد خبر: ۲۸۶۷۳
تعداد نظرات: ۳ نظر
توقف تولید واکسن تب برفکی در مؤسسه رازی/ منشاء ویروس تب برفکی از عربستان و ترکیه است، نه پاکستان
 

به گزارش حکیم مهر به نقل از خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا)، مدیرکل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی سازمان دامپزشکی درباره برخی نگرانی ها درخصوص مصرف گوشت قرمز بعد از شیوع بیماری تب برفکی در کشور گفت: اگرچه این بیماری جزو امراض مشترک بین انسان و دام طبقه‌بندی شده، اما این اتفاق بسیار نادر بوده و هنوز آماری از ابتلای انسان به‌طور جدی گزارش نشده است.

 «دکتر داریوش جهان‌پیما» با اشاره به اینکه کشتار دام در کشتارگاه‌ها با نظارت و رعایت کامل اصول بهداشتی صورت می‌گیرد، افزود: وقتی در واحدهای کشتار، با نظارت دامپزشک ورزیده، مناطق درگیر مثل قلم پا یا کله حذف می‌شوند، بنابراین جای هیچ نگرانی وجود ندارد؛ زیرا باقی گوشت کاملا سالم بوده و قابل استفاده برای انسان است.

به گفته وی، شیوع این بیماری به‌دلیل ورود دام از پاکستان نیست؛ زیرا این سویه جدید ابتدا در عربستان و سپس در ترکیه مشاهده شد که اکنون نیز شمال غرب و غرب کشور بیشترین درگیری را دارند؛ این در حالی است که نه‌تنها میزان درگیری در مناطق شرقی بسیار کم بوده، بلکه سویه این بخش‌ها با نوعی که در کشور گسترش یافته، متفاوت است.

جهان‌پیما با بیان اینکه مؤسسه رازی، از مهرماه امسال حدود چهار ماه تولید واکسن را متوقف کرده بود و سازمان دامپزشکی برای مهار تب برفکی با مشکل کمبود واکسن روبه‌رو شد، ادامه داد: از طرفی هم ساخت واکسن سویه جدید حدود 2.5 ماه زمان برد؛ با این حال، سازمان تاکنون توانسته بیماری را مهار کند و واکسیناسیون را تا شعاع 30 کیلومتری مناطق پرخطر انجام دهد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: با توجه به ورود بخش خصوصی در تولید انبوه واکسن و ارتقای سطح کیفی این محصولات، پیش‌بینی می‌شود که در سال 95 مشکلی از بابت شیوع گسترده تب برفکی نداشته باشیم.
 
 
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۳
رازی دوست
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۱۱ - ۱۳۹۴/۱۲/۰۶
0
0
آقای جهان پیما بخش خصوصی از کجا تکنولوژی آورده این تکنولوژی از رازی منتقل شده
لطفا کم توسر این رازی عزیز بزنید
ناشناس
|
United States
|
۲۰:۰۱ - ۱۳۹۴/۱۲/۰۶
0
0
..................... هم حد و اندازه یک داره! ایشان هر موقع میکروفن جلوش میاد تا وقتی یادی از موسسه رازی نکته گویا مصاحبه اش مستجاب نمیشه ! بابا واکسن موسسه خوب نیست و خیلی هم بده ، اصلا بقول وزیر آبه! خوب شد؟ چرا از ............ انتقاد نمیشه که از سال 90 راه اندازی شده و دو ساله که موسسه پرسنل بخش تب برفکی اش رو فرستاده اونجا و لذا بخش خودش رها شده و نیمه تعطیل و حالا ممکنه به یمن تعطیلی بخش تب برفکی و تبعات ناشی از این تعطیلی و .......... که ......... به ......... رفته و نیز دانش فنی موسسه، هنوز ....... واکسن تولید نکرده، اینهم از بخش خصوصی! حالا باز هم از موسسه انتقاد کنید، ............ هم خوب چیزیست! درسته که موسسه ............... درستی فعلا نداری ولی مملکت که اینطور نیست.یکی پیدا میشه ....................................ها! از طرف دیگر شمارا که طرفداری واردات واکسن خارجی بودید نخواهیدجواب بدید که رویاهایی که داشتید چی شد؟ اگر میگویید مشکل ارزی هست خوب این مشکلات رو قبلا چرا پیش بینی نکردید . قبل از اینکه راه حل واردات رو بدهید. و آیا این مشکلات برای موسسه نیست؟ چرا نمی خواهید بفهمید؟
دامپزشک
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۴ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۰
0
0
.............های فنی وعلمی مدیران دامپزشکی ................... دربرنامه ریزی اصولی درجلوگیری ازبیماریها عامل اصلی بروزبیماریهاست.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه