کد خبر: ۲۹۱۱۶
تعداد نظرات: ۲ نظر
 

مدیرکل دامپزشکی استان خوزستان گفت: تب برفکی مهلک‌ترین و بد‌ترین بیماری دامی شناخته شده است که البته باید گفته شود یک بیماری مشترک بین دام و انسان نیست. در استان خوزستان سالیانه بالغ بر دو میلیون واکسن تب برفکی زده می‌شود (هم دام سنگین و هم سبک) در حالی که هیچگونه اعتراضی نبود و اهمیت کار دامپزشکی دیده نمی‌شد، اما امسال چه اتفاقی افتاد؟

به گزارش حکیم مهر به نقل از روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان خوزستان، «دکتر مصطفی کنارکوهی» گفت: بر اساس تجربه و پیش بینی‌های کار‌شناسان، احتمال بروز اپیدمی تب برفکی داده می‌شد که به موجب آن میزان واکسن‌هایی که سازمان دامپزشکی بر اساس سهمیه بندی استان‌های مختلف و به صورت مدیریت شده در سطح دامداری‌های صنعتی و دام سنگین توزیع شد و دام‌ها برای مدت ۶ ماهه یا یک ساله مورد ایمنی قرار گرفتند، بر همین اساس در حال حاضر و از زمان بروز بیماری، میزان تلفات استان در این زمینه در دامداری‌های دام سنگین بسیار پایین بوده به اندازه‌ای که در محاسبات تلفاتی به حساب نمی‌آید.

مدیرکل دامپزشکی خوزستان بیان کرد: به جز واکسن، دو مشکل اساسی در حوزه دامپزشکی پیش بینی کرده بودیم که مورد اول، بر اساس اطلاعات جغرافیایی و سیستم هشدار مربوطه مبنی بر بروز بیماری و سویه جدیدی از بیماری تب برفکی در کشور ترکیه، انتظار وارد شدن این بیماری را از مرزهای غربی کشور و به طور اخص از آذربایجان داشتیم که متاسفانه این اتفاق از اواسط پاییز صورت گرفت .

کنارکوهی ادامه داد: مشکل دوم نیز البته اگر بتوان آن را مشکل نامید، به دلیل میزان بیشتر باران نسبت به سالهای قبل در سطح استان خوزستان، شاهد رشد خوب مراتع استان بودیم که این امر زمینه ساز حضور عشایر به میزان دو برابر هر سال در خوزستان نسبت به استان‌های دیگر شد که بر اساس برآوردهای صورت گرفته بالغ بر دو میلیون راس دام سبک از استان‌های دیگر به منظور زمستان گذرانی به مراتع استان خوزستان وارد شدند .

وی تصریح کرد: با توجه به آنچه گفتیم، هر چه دام‌های ثابت خودمان را ایمن کنیم باز هم با یک حجم بسیار بالایی از دام و به تبع آن اجرام بیماری زای موجود در آن و در ‌‌نهایت تب برفکی مواجه خواهیم بود که این به نحوی، سد ایمنی را که تا حدودی ایجاد کرده بودیم را شکسته و به دنبال آن شاهد بیماری تب برفکی در سطح استان خواهیم بود .

مدیرکل دامپزشکی خوزستان اظهار کرد: ماهیت تب برفکی همراه با تلفات است یعنی اگر گفته شود در منطقه‌ای این بیماری اتفاق افتاده باشد اما بدون تلفات بوده امری غیرمنطقی است. این بیماری مهلک‌ترین و بد‌ترین بیماری دامی شناخته شده است که البته باید گفته شود که یک بیماری مشترک نیست و برای انسان ضرری ندارد .

کنارکوهی بیان کرد: سیاست کلی سازمان دامپزشکی، ایمن سازی است. حدود یک میلیون و ۶۰۰ هزار راس دام سبک واکسن زده شد که حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار راس آن مربوط به دو ماه و نیم گذشته بوده است، همچنین تا الان ۱۳۶ هزار راس دام سنگین نیز واکسن زده شد که ۱۲۳ هزار راس آن مربوط به هشتاد روز گذشته بوده است .

مدیرکل دامپزشکی خوزستان با اشاره به اینکه هم اکنون بیماری تب برفکی در استان خوزستان در حال فروکش کردن است، افزود: تنها راه مقابله با تب برفکی واکسن نیست و دامداران باید دو نکته اساسی را در این زمینه رعایت کنند. مورد اول استفاده درست از مواد ضدعفونی کننده و شست و شو دهنده محل‌های زخم‌ها و اماکن دامی است و مورد دوم موضوع تردد دام‌ها است، به هر میزانی که تردد دام که شامل خرید و فروش می‌شود، حتی یک راس دام کمتر صورت گیرد، کنترل بهتری می‌توانیم بر بیماری اعمال کنیم و شاهد نبود بروز آن در یک منطقه باشیم. البته توصیه‌های جانبی دیگری نیز وجود دارد که دامداران باید دام‌های خود را حتما بیمه کنند. در ارتباط با ایمن سازی دام‌های صنعتی هم باید به این نکته اشاره کرد که حداقل تلفات را در زمینه این دام‌ها داشتیم، به عنوان مثال در شهرستان بهبهان با وجود این شرایط، ۱۷ هزار راس دام سنگین را واکسن زدیم که شاهد صفر بودن کانون بیماری در این شهرستان هستیم، همچنین عملیات ایمن سازی کامل مناطق مرزی نیز محقق شده و تلفات در این مناطق به حداقل رسیده است .

کنارکوهی گفت: با رعایت شرایط قرنطینه‌ای، امنیت زیستی، همچنین شست و شو و ضدعفونی محل دامداری و تاول‌هایی که در دهان و سایر قسمت‌های دام زده می‌شود تا حدود زیادی می‌توان از بروز بیماری جلوگیری کرد اما به دنبال آنچه وظیفه ما است، کار‌شناسان سازمان همچنان به دنبال تامین واکسن‌های لازم هستند .
 
 
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۴ - ۱۳۹۵/۰۱/۱۸
0
0
واقعا هم عشایر در خوزستان در زمستان زیاد هستند / امسال عید که به خوزستان سفر کرده بودیم به سمت ایلام جای خالی وجود نداشت سمت ایذه به سمت اهواز تمام جاده را عشایر پر کرده بودند تمام دشت خوزستان کنار کانال اب ها پر از عشایر همدان لرستان اصفهان و شهرکرد..........بود خدا به دادشون برسد با این همه عشایر
حسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۲ - ۱۳۹۵/۰۱/۲۷
0
0
آقای مدیر کل چرا آذر ماه پارسال تمام موجودی واکسن تب برفکی را به مرکز عودت دادی.شما مقصری که پیش بینی نکردی و سازمان دامپزشکی را به چالش نا خواسته کشیدی.به نطر من ضعف مدیریت اداره کل دامپزشکی خوزستان باعث این بحران شد
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه