کد خبر: ۲۹۲۳۰
تعداد نظرات: ۲ نظر
مدیرکل نظارت بر مواد غذایی، آشامیدنی و بهداشتی سازمان غذا و دارو:
«دکتر بهروز جنت» افزود: مدعیان ورود ژلاتین غیر حلال، مستند ارائه کنند/ بسیاری دوست دارند که در حوزه نظارتی سازمان غذا و دارو دخالت کنند، در حالی که هیچگونه تخصصی در آن ندارند ...
 
 

حکیم مهر - مدیر کل نظارت بر مواد غذایی آشامیدنی و بهداشتی سازمان غذا و دارو و رئیس مرکز تحقیقات حلال جمهوری اسلامی ایران گفت: با همکاری مؤسسه موضوع شناسی فقهی در قم، کار کارشناسی محصولات صورت می‌پذیرد و سازمان غذا و دارو یک ارگان حاکمیتی است و فقط حکم حاکم شرع را قبول داشته و اجرا می‌کند.

به گزارش حکیم مهر به نقل از فارس،‌ «دکتر بهروز جنت» با بیان اینکه هرگونه مواد غذایی، آشامیدنی و دارویی که وارد کشور می‌شود و مجوزهای رسمی از وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو را می‌گیرد، از لحاظ حلیت و طهارت کنترل‌های لازم بر آن صورت می‌پذیرد، اظهار داشت: مجوز‌های شرعی برای حلیت‌ این مواد از دو مأخذ کسب می‌شود؛ نخست گواهی‌های شرعی است دال بر اینکه این محصول طی فرایند حلالی تهیه شده و دیگر اینکه فتوایی است که در مورد یک موضوع صادر می‌شود.

فقط حکم حاکم شرع را قبول داریم

وی افزود: ما در مورد فتواهایی که در مورد موضوعات مختلف است، با همکاری مؤسسه موضوع شناسی فقهی در قم کار کارشناسی آن صورت می‌پذیرد سپس به فتوای دفتر استفتائات دفتر رهبر معظم انقلاب عمل می‌کنیم. سازمان غذا و دارو یک ارگان حاکمیتی بوده و فقط حکم حاکم شرع را قبول داشته و اجرا می‌کند.

فردی که چنین ادعایی را مطرح کرده‌ است، هیچ گونه مستندی ندارد

جنت افزود: اینکه ادعا شده مؤسسه موضوع شناسی فقهی و دفتر استفتائات رهبر معظم انقلاب استعلام و استفتا وزارت بهداشت را تکذیب کردند، در صورت واقعیت، تکذیبیه را منتشر کنند کما اینکه ما متن استفتاها و مجوز‌های مذکور را داریم، اما فردی که چنین ادعایی را مطرح کرده‌ است هیچ گونه مستندی را ندارد.

وی عنوان کرد: اگر ادعا می‌شود که ژلاتین خوکی وارد کشور می‌شود یک گزارش مستند از آن باید ارائه می‌شود، این موضوع بر اساس چه سند متقنی گفته‌ می‌شود؟ صحبت کردن بدون سند امر پسندیده‌ای نیست.

این مقام مسئول در سازمان غذا و دارو تأکید کرد: وزارت بهداشت نمی‌خواهد خود را وارد بحث‌های جدلی در این موضوع کند، زیرا باید حرمت حلال و حرام نگه و جایگاه‌های مختلف حاکمیتی در جمهوری اسلامی نگه‌ داشته شود.

وی بیان کرد: از ما سؤال و درخواست صدور پروانه بهداشتی واردات ژلاتین گاوی شده است؛ برای صدور پروانه نخست باید حلیت آن بررسی شود به همین منظور بلافاصله در خواست ارسال مستندات (منشأ بافت ژلاتین گاوی، پوست یا استخوان) و نمونه جنس (ژلاتین) وارداتی را کردیم. در صورت استفاده از پوست، گواهی ذبح اسلامی از دفتر سفارت جمهوری اسلامی ایران در کشور مربوطه الزامی است. همچنین نمونه‌ها را به آزمایشگاه‌های خود ارسال کرده و فورمولاسیون آن را مورد بررسی قرار می‌دهیم؛ تمام این فرایند سیستماتیک انجام می‌شود و تا زمانی که این مراحل طی نشوند، هیچگونه مجوز ورودی داده‌ نمی‌شود.

قانون ذبح شرعی ارتباطی با ورود ژلاتین گاوی ندارد

جنت در رابطه با قانون ذبح شرعی نیز اظهار کرد: این قانون فقط در رابطه با ذبح است و چیز دیگری در رابطه نظارت بر واردات ژلاتین ندارد، در واقع این قانون تصریح کرده که ذبح شرعی چگونه اتفاق می‌افتد.

وی در ادامه با ذکر خاطره‌ای نسبت به پیچیده کردن فرایند واردات ژلاتین هشدار داد و اظهار کرد: در مورد واردات چرم، برخی از دوستان شبهه وارد کردند که چرم وارداتی به دلیل عدم ذبح شرعی حلال نیست و چون پا عرق می‌کند مشکل ایجاد می‌شود، اما در این رابطه رهبر معظم انقلاب دستور داد واردکننده‌ اگر تأیید کند احکام شرعی در مورد پوست رعایت شده، کفایت می‌کند و نیاز به پیچیدگی نیست.

نظارت بر واردات گوشت خام برعهده سازمان دامپزشکی و در مورد صنایع گوشتی و پروتئینی با سازمان غذا و دارو است

مدیر کل نظارت بر مواد غذایی آشامیدنی و بهداشتی سازمان غذا و دارو اظهار کرد: واردات گوشت خام تحت نظارت سازمان دامپزشکی است؛ در نتیجه نمایندگی ولی فقیه در این سازمان و ناظرین آنها بر امر واردات گوشت نظارت دارند. در مورد صنایع گوشتی و پروتئینی، سازمان غذا و دارو مسئول نظارت است؛ اگر گوشت وارداتی باشد باید تأییدیه نمایندگی ولی فقیه در سازمان دامپزشکی را داشته باشد؛ اگر تولید داخل باشد، تأییدیه کشتارگاه‌های مربوط به سازمان دامپزشکی که در حقیقت زیر نظر نماینده ولی فقیه است را باید داشته باشد.

ما به حوزه سازمان دامپزشکی کاملاً احترام می گذاریم، اما برعکس آن صادق نیست

جنت تأکید کرد: ما کاملاً به حوزه سازمان دامپزشکی احترام گذاشته و هیچگاه در این مورد دخالت نداشتیم، برعکس آن اما صادق نیست. بسیاری دوست دارند که در حوزه نظارتی سازمان غذا و دارو و وزارت بهداشت و دخالت کنند، در حالیکه هیچگونه تخصصی در آن ندارند. ما نباید با پیش کشیدن این گونه بحث‌ها نخست به نهادهای حاکمیتی خدشه وارد کرده و دوم اینکه موجب تشویش مردم شویم.

رئیس مرکز تحقیقات حلال جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به انتقاد نماینده ولی فقیه در سازمان دامپزشکی مبنی بر بی‌اطلاع نگهداشتن در رابطه با واردات ژلاتین گاوی اظهار کرد: اینکه برخی افراد عنوان کردند که وزارت بهداشت نمایندگی ولی فقیه در سازمان دامپزشکی را دور زده‌ است، شاید به این دلیل است که ما وی را به جلسات مرکز تحقیقات حلال دعوت نمی‌کنیم، بلکه حجت‌الاسلام دغاغله را دعوت می‌کنیم زیرا وی از سوی آقای عالمی نماینده ولی فقیه در وزارت کشاورزی به سازمان غذا و دارو معرفی شدند.

تشریح مراحل صدور گواهی حلال

وی در ادامه به تشریح مراحل صدور گواهی حلال پرداخت و عنوان کرد: برای ارائه گواهی حلال، مرکز تحقیقات حلال تجزیه‌ و تحلیل‌های علمی آن را انجام می‌دهد سپس در مؤسسه موضوع شناسی فقهی کارشناسی فقهی آن صورت پذیرفته و پس از مدون کردن هر دو جنبه، سند آن به دفتر رهبر معظم انقلاب ارسال می‌شود و استفتاء آن صورت می‌پذیرد.

جنت خاطرنشان کرد: تمامی استفتائات ما یا به طور مستقیم از جانب سازمان غذا و دارو به دفتر رهبر معظم انقلاب یا از سوی مؤسسه موضوع شناسی فقهی ارسال می‌شود و توسط دفتر رهبر معظم انقلاب توشیح شده است. پس از آن موادی که وارد می‌شوند را بر فتوای صادر شده منطبق می‌کنیم.
 
 
مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۹ - ۱۳۹۵/۰۱/۲۵
0
1
...............................................
آقای جنت عزیز!این شما سازمان غذا و دارویی ها هستید که در مباحث مرتبط با دامپزشکی دخالت می کنید.جنجال این درخواست دکتر دیناروند مبنی بر ورود داروساز ها به کارخانه های داروی حیوانات که فراموش تان نشده؟!...از همان جا بر همگان مشخص شد که اصلا به سلامت مردم اهمیت نمی دهید.این سازمان شما بود که می خواست داروسازانی که تخصص لازمه را ندارند،وارد حیطه کار دامپزشکان شده و در کارخانه های داروی حیوانات فعالیت کنند.
متاسفانه شما نمی خواهید بپذیرید که مسئولیت سلامت هر نوع غذایی که از حیوانات تهیه می شود برعهده سازمان دامپزشکی است.خواه ژلاتین باشد،خواه عسل.چه گوشت خام و چه گوشت فرآوری شده.
البته علت آن هم کاملا واضح و مشخص است.حتما زمزمه های تخته شدن سازمان غذا و دارو به گوشتان خورده!...مسلما اگر این موازی کاری ها ادامه پیدا کند به ضرر سازمان شما تمام خواهد شد .
پاسخ ها
همکار بخش خصوصی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۵۱ - ۱۳۹۵/۰۱/۲۶
دوست عزیز میتونم از شما بپرسم در کدام دانشکده دامپزشکی فرموله کردن و ساخت انواع داروها را به دامپزشکان آموزش میدهند . بزرگوار با یک جستجوی ساده فرق فارماکولوژی با داروسازی رو متوجه میشی . در ضمن از دوستان خواهش میکنم یک مقدار تعصبات شغلی را کنار بگذارند و وظایف سازمان غذا و دارو در سایر کشورهای پیشرفته را برای یکبار هم شده مطالعه کنند .
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه