کد خبر: ۳۲۹۶۱
تعداد نظرات: ۱۰ نظر
 

«شهروند» نوشت:

تصویر سگ‌های بی‌جان پشت وانت‌های آبی دیگر تکراری شده اما همین دو روز پیش بار دیگر اتفاق افتاد. این بار در دو نقطه از کشور پیمانکاران شهرداری کمر به کشتن حیوانات بستند و تعداد زیادی از سگ‌های آزاد را کشتند. این اتفاق در حالی است که امروز، مصادف است با ١٠ دسامبر؛ روز جهانی حقوق حیوانات.

به‌تازگی پایگاه خبری شهر طبس از «معدوم‌کردن ٨ قلاده سگ ولگرد توسط شهرداری» خبر داده و نوشته است که این اتفاق با شکایت اهالی شهر و به‌ویژه روستاهای اطراف انجام شده است. در متن خبر به «جولان سگ‌های ولگرد و به خطر انداختن امنیت جانی و بهداشتی مردم و بی‌نظمی شهر» اشاره شده و در تصویر ضمیمه جای گلوله در تن این ٨ سگ دیده می‌شود. شهردار هم با تأیید خبر گفته که این مرحله اول معدوم‌سازی بوده است.

دیروز عکس‌های دیگری منتسب به سگ‌کشی در بروجن هم منتشر شد که تعداد زیادی از حیوانات کشته‌شده را پشت وانتی آبی نشان می‌داد و مأمور شهرداری هم کنار حیوانات مرده ایستاده بود. خبرگزاری‌ها اگر چه در این‌باره چیزی ننوشتند، اما انتشار این تصویر در فضای مجازی اعتراضات زیادی به دنبال داشت. قبل از این هم کشته‌شدن ٨‌هزار سگ در رفسنجان، از اتفاقاتی بود که واکنش‌های زیادی را برانگیخت. تکرار سگ‌کشی به‌ویژه در فصول سرد در شرایطی است که لایحه حمایت از حیوانات هنوز به سرانجام نرسیده است.

«سارا امینی»، کارشناس ارشد حقوق محیط‌زیست و از اعضای فعال دیده‌بان حقوق حیوانات در این‌باره به «شهروند» می‌گوید: «ما برای توقف این موارد در حال گفت‌و‌گو با سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور هستیم. در جلسه‌ای با مسئولان این سازمان راهکارهای جایگزین را گفتیم اما درنهایت گفتند، اگر چه خواهان استفاده از روش‌های اخلاقی برای کنترل جمعیت سگ‌های آزاد هستند، اما نهادهایی مثل فرمانداری‌ها، آنها را تحت فشار می‌گذارند. این نهادها گفته‌اند که دنبال راه‌های کوتاه‌مدت هستند و روش کوتاه‌مدت چیزی نیست جز عقیم‌کردن و ساخت پناهگاه‌ها و البته معدوم سازی.»

او ادامه می‌دهد: «گفتیم برای کنترل جمعیت، پسماندهای شهری و زباله‌ها را کنترل کنند؛ چرا که میزان زادآوری سگ‌ها ارتباط مستقیمی با وجود غذا دارد و هر چه زباله بیشتر باشد، زادآوری هم بیشتر خواهد بود.»

امینی با اشاره به رشد قارچ‌گونه پناهگاه سگ‌ها ادامه می‌دهد: «از طرفی تمایل به دایرکردن پناهگاه سگ‌ها برای نگه‌داشتن سگ‌های آزاد و عقیم‌کردن آنها هم اقدامی ضد حقوقی است. پناهگاه جای حیوانات سالم نیست اما سگ‌هایی که هزاران‌ سال با انسان‌ها و یا به شکل گله‌ای زندگی کرده‌اند را در این مکان‌ها جای می‌دهند، آن هم با تعدادی بیش از ظرفیتشان. هم حق زادآوری را از آنها می‌گیرند و هم این حیوانات اغلب در بدترین شرایط بیماری و مرگ‌ومیر سر می‌کنند.»

با این حال پیشنهادهای جایگزین دیده‌بان حقوق حیوانات برای سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور این بود که جمعیت در چند مرحله کنترل شود: «نخستين گام مطالعه است. باید آمار سگ‌های هر منطقه اندازه‌گیری شود و اگر قلمرو آنها بیش از ظرفیت پر شده بود، جمعیت کنترل شود. در گام بعدی بررسی می‌کنیم که از جمعیت موجود چند‌درصد از ماده‌ها باید عقیم شود.»

جامعه دامپزشکی ظلم بزرگی کرد و برای پول‌سازی بیشتر عقیم‌سازی را باب کرد

این فعال حقوق حیوانات ادامه می‌دهد: «اگر قرار است جمعیت کنترل شود، باید عقیم‌سازی کنند، نه اخته؛ هر چند عقیم‌کردن عفونت و درد به دنبال دارد. جامعه دامپزشکی ظلم بزرگی کرد و برای پول‌سازی بیشتر عقیم‌سازی را باب کرد و حالا که پول‌ساز شده، سخت می‌توان جلویش را گرفت. مدتی است واکسنی برای عقیم‌سازی آمده که تأثیر هورمونی دارد و لااقل حیوانات را از زندگی طبیعی‌شان دور نمی‌کند.»

او با انتقاد از تندروی در برخورد با کشته‌شدن سگ‌ها که باعث شده لایحه حمایت از حیوانات همچنان خاک بخورد، می‌گوید: «قبل از این‌که ماجرای کشتار سگ‌های شیراز اتفاق بیفتد و تجمعات به تندروی بکشد، ما یک‌سری قوانین را در رابطه با حیوانات به سازمان محیط‌زیست تحویل داده بودیم؛ اما بعدا بعضی هنرمندان و افراد بدون تخصص تنها برای مطرح‌کردن خودشان پیگیر ماده واحده‌ای شدند که ایرادات فراوانی داشت و حتی ضدحقوق حیوانات بود. به این موضوع اعتراض کردیم اما کنار گذاشته شدیم.»

امینی ادامه می‌دهد: «این در حالی است که ما به‌عنوان فعال مردمی این حوزه تخصصی و گام‌به‌گام پیش خواهیم رفت. یک شبه نمی‌توان تغییر ایجاد کرد. ما به دنبال منع خشونت و حیوان‌‌آزاری هستیم، چه حیوانات اهلی و چه وحشی.»

 
 
انتشار یافته: ۱۰
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۲
دکتر علیپور
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۸ - ۱۳۹۵/۰۹/۲۰
0
0
مورچه چیه که کله پاچه اش چی باشه
!!!!!!!
دامپزشکی کلا درآمدش کجابود
حالا شهرداریها مگه چقدر پول بابت عقیمی میدن؟!
فقط حرف الکی زدن تو جامعه ما ازسکه نمی افته!!!!
دکتر فرهمند
|
United States
|
۱۹:۴۰ - ۱۳۹۵/۰۹/۲۰
1
2
یک عقیم سازی باستی در شرایط کاملا" بهداشتی وبا بیهوشی وبیحسی موضع عمل ورعایت کامل جراحی انجام گیرذ که حد اقل با داروی مصرفی یک میلیون تومان هزینه دربر دارد ومراقبت بعد از عمل ولی آنهاییکه با رقم دویست وپنجاه تا سیصد تومان برای نگهداری در پناهگاه وهزینه غذا وعقیم سازی با شهداریها قرارداد می بنند مطمنا" یک نوع سگ گشی بچای عقیم سازی وپناه دادن راه می اندازند پس بهتر همان است که در همان اول بدون زجر این سگ کشی را انجام دهند وادعا حیوان دوستی هم نکنندواین نحوه کار در شان یک انسان نیسنت بخصوص اگر دامپزشک باشد
پاسخ ها
مصطفی قلاوند
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۰۸ - ۱۳۹۵/۰۹/۲۱
درود بر شما جناب دکتر، یه استادی داریم هر وقت صحبت های شما رو میکنیم میفرمایند شما دیدتون پزشکیه...
از الان جناب دکتر ما خودمون رو برای حالت های جراحی های صحرایی آماده کردیم و مثل دام بزرگی ها جراحی میکنیم، البته بدون نخ جراحی استاندارد، شاید بدتون بیاد ولی با درست کردن نخ از کیسه های پلاستیکی سوچور میزنیم...
Petmehdivet
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۳ - ۱۳۹۵/۰۹/۲۰
1
0
ببخشید من اینجاش نفهمیدم یعنی چی واکسنی که تاثیر هورمونی دارد و سبب عقیم شدن می شود؟!ایشان یا نمی دونن واکسن چی هست یا هورمون.یاد حسین روازاده افتادم که گفته بود غربی ها با واکسیناسیون مردم جهان سوم را عقیم کردن
A vet
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۶ - ۱۳۹۵/۰۹/۲۰
1
0
از نظر بنده بايد يك قانون تصويب شود براي جلوگيري از اظهار نظر افراد فاقد مدرك دكتري دامپزشكي در مورد مسائل مربوط به دامپزشكان ....عزيزي چندروز پيش ميفرمودند عقيم سازي كار اشتباهيست....قطعاً اين افراد معتقد هستند پس از هربار دست زدن به گربه بايد دستشان را بشويند اما فرق سفترياكسون و آمپي سيلين را نميدانند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۵۱ - ۱۳۹۵/۰۹/۲۱
1
2
عقیم سازی هزاران بار بهتر از کشته شدنشونه ... در ضمن وقتی حیوانی که صاحب نداره روش اقدام عقیم سازی انجام میشه عموما فقط پول دارو های مورد استفاده و بستری تا زمان بهبودی داده میشه نه هزینه کل یک جراحی خصوصی و بعد یا واگذار میشن یا رهاسازی میشن . تو جایی که حیوانات زنده ماندنشون واقعا یه معجزه است عقیم سازی و جلوگیری از زادو ولد بهترین راهه.
دامپزشك فعال انجمن حمايت از حيوانات
|
Canada
|
۰۲:۰۲ - ۱۳۹۵/۰۹/۲۱
1
1
از كوزه همان برون تراود كه در اوست. يعني انجمن عقيم سازي كه روزانه حداقل ٢٠ عقيم سازي رايگان با هزينه شهرا ري انجام ميده اين مطالب رو كه خانم اميني گفتند رو نميدونه؟؟؟!!! جداً مملكت ما چه نوابغي رو داره كه با اعتماد به نفس كامل و با اطلاعات در حد صفر إظهار نظرها كارشناسي مي كنند. نه هر كه سري تراشيد قلندري داند خانم اميني .
مصطفی قلاوند
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۴ - ۱۳۹۵/۰۹/۲۱
0
0
اگر کسانی از پروفایل ایشون خبر دارند لطفا اطلاعات بیشتری در این خصوص بدهند تا بتونیم بهتر نحوه دیدگاهشون رو به جامعه بررسی کنیم.
ایشون عصبانی هستند و باید دلایلشون رو ریشه یابی کرد که با چه افرادی در ارتباط بودند، یک طرفه قاضی نمیشه رفت.
سعید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۵ - ۱۳۹۵/۰۹/۲۲
1
0
سلام و احترام به تمام حضار
بنده با بررسی هایی که متعدد در دو سال قبل انجام داده ام حداقل در 50 کشور پیشرفته دنیا تنها راه کنترل عقیم سازی است. ضمن این که خانم امینی عزیز !
دقت بفرمایید جمعیت سگهای کشور به زودی در سطحی قرار خواهد گرفت که به ناچار سیستم دولتی یا شهرداری محکوم به کشتار شدید خواهند بود.
بهتر است برروید سراغ ایتالیا و فرانسه و آلمان ببینید سگهای صاحب دار تبدیل به چه بحرانی شده اند چه رسد به بی سرپناه ها...
ناشناس
|
Canada
|
۱۹:۲۰ - ۱۳۹۵/۰۹/۲۲
0
0
توهین بزرگ؟!
..................................... به جای درک روح گفته یک فرد.
سرتون رو از زیر برف بیرون بیارین!
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه