کد خبر: ۳۳۳۹۹
 

مدیرکل دامپزشکی گیلان گفت: خوشبختانه تاکنون گزارشی از تلفات آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در کانونهای صنعتی نداشتیم، اما روستاهای حاشیه تالابها و آبگیرهای استان در معرض بیماری قرار دارند.

به گزارش حکیم مهر به نقل از ایسنا، «دکتر سهراب عاقبتی» با بیان اینکه بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان معمولا در فصول سرد سال اتفاق میافتد، اظهار کرد: این بیماری با آغاز فصل مهاجرت پرندگان وحشی از مناطق سردسیر شمالی به کشورهای مختلف بروز میکند و تاکنون در 50 کشور دنیا از جمله ایران گزارش و تایید شده است.

مدیرکل دامپزشکی استان گیلان علت شیوع این بیماری در ایران را به واسطه قرار گرفتن در مسیر مهاجرت پرندگان از اروپای شمالی و روسیه دانست و افزود: گیلان نیز به دلیل وجود تالابها و آبگیرهای فراوان یکی از کریدورهای مهاجرت است. آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در کانون روستایی استان مشاهده شده و به تایید آزمایشگاهی رسیده است.

وی با اشاره به لفظ «فوق حاد»، تصریح کرد: هر بیماری واگیر که در سالهای مختلف اتفاق میافتد، تحت تیپهای مختلف نامگذاری میشود لذا بیماری امسال بسیار سریع، حاد و ناگهانی بروز میکند و در عرض مدت کوتاه تلفات بالایی بر جا میگذارد، اما آهنگ انتشار آن کمتر است لذا فوق حاد تلقی میشود و اچ.5.ان.8 نامگذاری شده است.

این مقام مسئول با تاکید بر اطلاعرسانی درخصوص این بیماری ویروسی و راهکارهای مقابله با آن، عنوان کرد: نشانههای بیماریهای ویروسی در طیور اختصاصی نیست، اما بی حالی، افسردگی، لرزش سر و مرگ سریع پرنده برای روستاییان قابل تشخیص است. همه گونههای پرندگان به این ویروس حساس هستند، البته در مرغ، خروس، بوقلمون، شترمرغ و اردک شایعتر از سایر گونههاست.

عاقبتی با اشاره به شیوع سایر بیماریهای ویروسی پرندگان مانند نیوکاسل، گامبرو و برونشیت در این فصل، گفت: این بیماریها نشانههای مشابه دارند لذا قطعیترین راه تشخیص آنفلوانزای فوق حاد پرندگان انجام نمونهبرداری و تایید آزمایشگاهی از سوی سازمان دامپزشکی استان است.

مدیرکل دامپزشکی گیلان خواستار دفن بهداشتی همراه با آهک و در نهایت اطلاعرسانی به ماموران شبکههای دامپزشکی از سوی روستاییان در صورت مشاهده تلفات شد و بیان کرد: هر تلفاتی الزاما آنفلوانزای فوق حاد نیست.

وی با اشاره به تایید بیماری مذکور در برخی از کانونهای روستایی استان، تصریح کرد: خوشبختانه تاکنون گزارشی از تلفات در کانونهای صنعتی نداشتیم، اما روستاهای حاشیه تالابها و آبگیرهای استان در معرض بیماری قرار دارند لذا روستاییان، ارتباط طیور بومی با پرندگان وحشی را با محصور کردن محل زندگی و آب و غذای آنها به حداقل برسانند، زیرا انتقال بیماری از طریق آب و غذا مستقیم صورت میگیرد.

عاقبتی از اقدامات کنترلی سازمان دامپزشکی استان خبر داد و خاطرنشان کرد: اقدامات کنترلی و مراقبتی تنها منحصر به زمان بروز بیماری نیست و رصد و مراقبت مستمر ادامه دارد. در مراقبت فعال تا پایان شهریور امسال ردپایی از بیماری وجود نداشت، اما از حدود یک هفته گذشته بیماری مذکور مشاهده شده است. در مراقبت غیر فعال نیز مردم و پرورشدهندگان طیور سنتی و صنعتی نقش ایفا میکنند.

وی، معدوم کردن پرندگان و ماکیان مشکوک را مهمترین راهکار جلوگیری از انتشار بیماری دانست و یادآور شد: روستاییان از محل اعتبارات ملی غرامت میگیرند و سعی میکنیم کمترین ضرر اقتصادی به روستاییان وارد شود .
 
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه