کد خبر: ۳۳۴۴۴


آزمایش‌ها حاکی از شیوع آنفلوآنزای فوق‌حاد پرندگان میان قوهای گنگ فریدونکنار است. طی مکاتباتی که مستندات آن موجود است مراتب به اطلاع فرماندار فریدونکنار رسانده شده و خواهان صدور حکم تعطیلی بازار پرنده‌فروشان شده‌ایم که متأسفانه تاکنون به تعویق افتاده است.

به گزارش حکیم مهر به نقل از تسنیم، به‌دنبال کشف لاشه 50 قوی مهاجر در فریدونکنار طی 5 روز گذشته، سازمان دامپزشکی کل کشور پس از نمونه برداری از لاشه‌ها و انجام آزمایش‌ها، ویروس آنفلوانزای فوق‌حاد پرندگان را میان قوهای مهاجر فریدونکنار شناسایی کرد.

«دکتر فرشاد طهرانی» مدیرکل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری‌های طیور، زنبور عسل و کرم ابریشم سازمان دامپزشکی با اعلام این خبر می‌گوید: متأسفانه آزمایش‌ها حاکی از شیوع آنفلوآنزای فوق‌حاد پرندگان میان قوهای گنگ فریدونکنار است.

وی در واکنش به اظهارات روز گذشته «حسین منفردی»، فرماندار فریدونکنار، مبنی بر اینکه تاکنون هیچ مرجعی به‌طور رسمی تشخیص ویروس آنفلوآنزا را میان پرندگان وحشی در فریدونکنار تأیید نکرده است، تصریح می‌کند: اگر مرجع شناسایی بیماری، سازمان دامپزشکی است که باید بگویم کانون‌های آنفلوآنزای فوق‌حاد پرندگان میان پرندگان وحشی و مهاجر استان مازندران، توسط رئیس سازمان دامپزشکی کل کشور، صراحتاً به استاندار مازندران اعلام شده است که ایشان طبیعتاً موارد را به فرمانداران شهرستانها اطلاع داده‌اند. به‌علاوه، مدیرکل دامپزشکی استان مازندران نیز طی مکاتباتی که مستندات آن موجود است مراتب را به اطلاع فرماندار شهرستان فریدونکنار رسانده و خواهان صدور حکم تعطیلی بازار پرنده فروشان فریدونکنار شده، اما متأسفانه تعطیلی بازار تا کنون به تعویق افتاده است.

وی ادامه می‌دهد: در جلسه "بررسی آنفلوآنزای فوق‌حاد پرندگان" که دوازدهم دی با حضور «دکتر جهانگیری»، معاون اول رئیس جمهور برگزار شد، «دکتر ابتکار» رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و «دکتر خلج»، رئیس سازمان دامپزشکی کل کشور، از کشتار و عرضه پرندگان مهاجر در بازار فریدونکنار گله کردند، با این حال، گزارش‌ها حاکی از آن است که این بازار همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

طهرانی با بیان اینکه سازمان دامپزشکی، در استانهای مازندران، گیلان، قزوین، مرکزی و قم، ویروس آنفلوآنزای فوق‌حاد پرندگان را در پرندگان وحشی و مهاجر شناسایی کرده است تأکید می‌کند: کانون‌های این بیماری را به استانداران اعلام کرده‌ایم و خصوصاً درباره استان مازندران نسبت به صید و عرضه گوشت پرندگان در معابر هشدار داده‌ایم اما ظاهراً توان برخورد با این تخلفات وجود ندارد، با این حال سازمان دامپزشکی کل کشور، هرچند نسبت به تأخیر در انجام اقدامات لازم گله‌مند است اما بر حسب وظیفه خود و به‌عنوان متولی بهداشت عمومی، پیگیری و مکاتبه در این زمینه را ادامه خواهد داد.

این در حالی است که «حسین منفردی» فرماندار شهرستان فریدونکنار روز گذشته در پاسخ به این پرسش  که آیا در مواقعی اضطراری که بروز تخلفات، سلامت جامعه را به‌طور جدی تهدید می‌کند و مردم خواهان برخوردی قاطعانه با متخلفان هستند، تدابیری برای تعطیلی بازاری که به‌صورت غیرقانونی فعالیت می‌کند اندیشیده شده یا همچنان جلب رضایت جمعیت ذی‌نفع در اولویت قرار دارد، گفته بود: البته سلامت جامعه خط قرمز ماست و به همین دلیل به‌دنبال مکاتبه سازمان دامپزشکی مبنی بر شناسایی کانون آنفلوآنزا در پرندگان بومی، نسبت به معدوم‌سازی کلیه طیور اقدام کردیم اما در ارتباط با پرندگان مهاجر، تاکنون هیچ مرجعی به‌طور رسمی تشخیص ویروس آنفلوآنزا را تأیید نکرده است، با این حال در صدد تعطیلی بازار فروش پرندگان مهاجر هستیم.

«سرهنگ حمیدرضا خیلدار» فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور، هفته گذشته ضمن اشاره به ضرورت همکاری کلیه نیروهای انتظامی و امنیتی استان مازندران برای مقابله با شکار پرندگان مهاجر، گفته بود: به‌منظور مقابله با شکار پرندگان و شیوع آنفلوآنزا، درخواست تعطیلی بازار فریدونکنار را به‌عنوان بازار رسمی فروش این پرندگان مهاجر از دادستان این شهرستان مطرح کردیم.

تعطیلی این بازار به‌منظور ممانعت از عرضه پرندگان مهاجر نیاز به دستور قضایی دارد. اگر بازار فریدونکنار توسط دادستان تعطیل شود، از عرضه پرندگان مهاجر جلوگیری می‌شود و یقیناً این موضوع در مدیریت موضوع تأثیرگذار خواهد بود. یکی از مشکلات ما آن است که باید مرجع قضایی برای تعطیلی بازار فریدونکنار به‌عنوان یک بازار رسمی محل فروش پرندگان مهاجر حکم صادر کند. طبیعتاً در شرایطی که بازار تعطیل شود از شکار پرندگان مهاجر جلوگیری می‌شود.


نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه