کد خبر: ۳۳۴۹۴
 

مدیرکل دامپزشکی استان همدان با بیان اینکه تب مالت در حال تبدیل به بیماری شغلی است، گفت: با اقدامات صورت گرفته میزان ابتلا به بیماری تب مالت در همدان پایین آمده است.

به گزارش حکیم مهر به نقل از روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان همدان، «دکتر محمودرضا رسولی» با اشاره به وضعیت تب مالت در استان اظهار کرد: خوشبختانه میزان ابتلا به تب مالت در همدان پایین آمده است اما در مجموع از یک بیماری عمومی در حال تبدیل به یک بیماری شغلی است.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر افرادی که فقط با دام آلوده سر و کار دارند بیشتر در معرض این بیماری قرار می گیرند، گفت: البته نمی توان منکر نقش لبنیات سنتی در میزان بروز تب مالت شد ولی اغلب آلودگی میکروبی ناشی از تماس با دام مبتلا باعث انتقال بیماری خواهد شد.

مدیرکل دامپزشکی استان همدان خاطرنشان کرد: با توجه به بررسی های به عمل آمده مثلا از 160 نمونه لبنیات سنتی که با همکاری دانشگاه علوم پزشکی آزمایش شد، مورد مثبتی از تب مالت دیده نشد‌

وی تصریح کرد: هنگامی که نمودارهای بیماری تب مالت را نگاه کنیم می بینیم که در خانم های خانه دار و عشایر، دامدار، دامپزشکان و دیگر افرادی که بیشترین ارتباط نزدیک را با دام آلوده دارند میزان آلودگی در آنها ممکن است بالاتر باشد.

دکتر رسولی افزود: لبنیات سنتی در تب مالت نقش دارند اما بیشتر موارد ابتلا در بین افرادی است که با دام آلوده ارتباط نزدیک دارند.

وی با بیان اینکه در یک مقطعی از سال 16 هزار مورد آزمایش تست بروسلوز از دام‌ها انجام دادیم، افزود: با توجه به انجام این آزمایش‌ها خوشبختانه تنها یک رأس دام به این بیماری مبتلا بود و بقیه سالم بودند.

مدیرکل دامپزشکی استان همدان استفاده از دستکش، چکمه، روپوش و... را به هنگام ورود به دامداری ها توصیه کرد و گفت: با اقدامات خوب صورت گرفته در زمینه تب مالت در استان از جمله افزایش واکسیناسیون ، شاهد کاهش این بیماری در بین دام‌ها بوده‌ایم.

 
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه