کد خبر: ۳۳۵۲۶
 

مدیرکل دامپزشکی استان قم گفت: ۱۵ واحد مرغداری در استان قم درگیر آنفلوآنزای پرندگان شده‌اند و دامپزشکی نیز به طور کامل بر محصولات مرغ و تخم بازار نظارت دارد.

به گزارش حکیم مهر به نقل از ذاکرنیوز، «دکتر محمد مهدی رفیعی» با اشاره به درگیری مرغداری‌های قم به آنفولانزای پرندگان گفت: استان قم چهارمین استانی بود که درگیر این بیماری شد و در حال حاضر هم ۱۵ واحد مرغداری این استان درگیر این بیماری هستند.

وی ادامه داد: حضور پرندگان مهاجر و همچنین پرندگان حد واسط مانند گنجشک و کلاغ و ... از علل شیوع بیماری آنفلوآنزای پرندگان است که از طریق مدفوع و یا خوردن دان‌های مرغی موجود در مرغداری‌ها باعث آلوده شدن این مکان‌ها می‌شوند.

مدیرکل دامپزشکی قم در ادامه با بیان اینکه بیشتر مرغداری‌های درگیر از نوع مرغ تخم گذار هستند، ابراز داشت: در حال حاضر مرغداری‌هایی که در حوزه سلفچگان، قمرود و جاده قم - تهران مستقر هستند درگیر این بیماری شده‌اند و واحدهای دیگر هم در معرض خطر هستند.

پزهیز از خرید مرغ از مراکز غیرمجاز

وی در ادامه داد: امکان درگیری مرغداری‌های مرغ گوشتی و همچنین سایر طیور مانند بوقلمون و اردک و ... هم وجود دارد و توصیه می‌شود که شهروندان به هیچ وجه از میدان‌های طیور اقدام به خرید و یا کشتار طیور نداشته باشند.

رفیعی درباره نحوه برخورد با مرغداری‌های آلوده گفت: به محض گزارش و اعلام‌های صورت گرفته مرغداری قرنطینه می‌شود و اکیپ دامپزشکی اقدام به نمونه برداری می‌کند و چنانچه نمونه مثبت باشد مرغ‌ها بلافاصله با گاز مخصوص معدوم شده و مرغداری کاملا ضد عفونی می‌شود و تا ۴۲ روز بعد امکان جوجه‌ریزی مجدد در مرغداری وجود ندارد.

ابتلای انسان به آنفلوآنزای پرندگان گزارش نشده است

وی با تأکید بر اینکه تاکنون گزارشی مبنی بر ابتلای انسان به نوع جدید شیوع یافته آنفلوآنزای پرندگان گزارش نشده است، گفت: مرغداری‌ها باید مراقب باشند که دان‌های مرغی با پرندگان تماس نداشته باشد و تاجایی که امکان دارد از دان‌های بسته بندی شده کارخانجات استفاده کنند.

مدیرکل دامپزشکی استان قم در ادامه تأکید کرد:‌ مرغداری‌ها بر ورود و خروج وسایل نقلیه و همچنین رفت و آمد اشخاص به مرغداری‌ها توجه داشته و در هر مرحله ضدعفونی‌های لازم را داشته باشند و محوطه مرغداری‌ها را هم به صورت دائم ضدعفونی کنند.

وی در ادامه بیان کرد: اکیپ‌های دامپزشکی هم به طور شبانه‌روزی در کشتارگاه‌ها حضور دارند و تمامی اقلامی که از مرغ و تخم مرغ در بازار وجود دارد تحت کنترل است.

 
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه