کد خبر: ۳۳۶۰۱
تعداد نظرات: ۱ نظر
 

مدیرکل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری‌های آبزیان سازمان دامپزشکی از کاهش ۶۰ درصدی کانون بیماری VHS  و IHN نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد.

به گزارش حکیم مهر به نقل از تسنیم، «دکتر امرالله قاجاری» ظهر امروز در حاشیه بازدید از کارخانه دارویی پارس دو فارما اظهار داشت: بیماری ویروسی سپتی سمی هموراژیک ویروسی VHS  به‌عنوان بیماری اول ماهیان قزل‌آلای پرورشی است که این بیماری در سال 1392 در بین مزارع تکثیر و پرورش ماهیان قزل‌آلا کشور گسترش یافت.

وی با اشاره به اقدامات و برنامه‌های بهداشتی و مراقبتی انجام‌شده برای کنترل این بیماری در کشور گفت: تعداد کانون تا حال حاضر در سال جاری 75 کانون بود که کاهش 60 درصدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می‌دهد.

مدیرکل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری‌های آبزیان سازمان دامپزشکی گفت: برنامه‌های سالیانه برای مراقبت‌های بیماریان آبزیان در کشور در حوزه‌های مختلفی است و در حوزه بیماری ماهیان سردابی که ماهی قزل‌آلا است و عمده مشکل در کشور نیز بیماری این ماهی (VHS  و IHN) اقدامات مناسبی انجام‌شده است.

قاجاری بیماری لکه سفید میگو را یکی از بیماری‌های مطرح در حوزه میگو عنوان کرد و گفت: این بیماری امسال در دو کانون استان خوزستان و بوشهر مشاهده شد و با اقدامات درست مراقبتی انجام‌شده توانستیم علی‌رغم بیماری موجود تولید خوبی را داشته باشیم.

وی با اشاره به اثر بیماری لکه سفید میگو بر تولید گفت: این بیماری کل مزارع را نابود و سبب می‌شود که تولید این آبزی به صفر برسد؛ اما با تمهیدات انجام‌شده در بخش‌های کنترل و مراقبت امسال 20 هزار تن میگو در کشور تولید شد که نسبت به سال گذشته که تولید 15 هزار تن بود افزایش خوبی داشت.

مدیرکل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری‌های آبزیان سازمان دامپزشکی با اشاره به برنامه‌ها برای توسعه این آبزی صادراتی در کشور گفت: برنامه توسعه تولید میگو در دستور کار قرار دارد.

قاجاری با بیان اینکه محصول میگو یک محصول صادراتی است خاطرنشان کرد: عمده میگو کشور به بازارهای اروپایی صادر می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: در حوزه ماهیان گرم آبی (کپور ماهی) نیز برنامه‌های مراقبتی از دو بیماری (KHP  و SPC) در حال انجام است که خوشبختانه تاکنون گزارشی از این بیماری در کشور داده نشده است.

مدیرکل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری‌های آبزیان سازمان دامپزشکی خاطرنشان کرد: علی‌رغم مشاهده این بیماری در بین آبزیان برنامه‌های کنترلی و مراقبتی در حال انجام است تا در صورت مشاهده مورد مشکوک نمونه‌برداری شود و اقدامات لازم انجام شود.

قاجاری گفت: در حال حاضر برنامه‌ای که در حال حاضر به‌عنوان الگوی اقتصاد مقاومتی پیگیری می‌شود پرورش ماهی در قفس است که برنامه بسیار جدی است و توسعه آن پیگیری می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: در راستای توسعه این طرح در دفتر بهداشت و مدیریت بیماری‌های آبزیان سازمان دامپزشکی نیز در حال تدوین برنامه‌های خدمات بهداشتی و درمانی هستیم تا همگام با توسعه این طرح خدمات بهداشتی و درمانی به نحو مناسب به واحدهای فعال در این بخش ارائه شود.

 
 
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
مطلع دامپزشک
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۶ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۹
0
0
فقط در استان های لرستان و چهارمحال تعداد کانون ها حداقل ده برابر شده اما اعلام نمی شود به سازمان
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه