کد خبر: ۳۴۳۶۱
تعداد نظرات: ۴ نظر
تجلیل از چهره ماندگار دامپزشکی کشور:
در این آئین تجلیل، چهره‌های برجسته علمی حوزه دامپزشکی ایران و نیز مدیران استان سمنان و نمایندگان مجلس شورای اسلامی حضور داشته و از چهره ماندگار دامپزشکی کشور تجلیل کردند ...حکیم مهر - آئین تجلیل از چهره ماندگار دامپزشکی کشور با حضور مدیران کشوری و استانی در عمارت تاریخی خیل‌خان مهدی‌شهر برگزار شد.

به گزارش حکیم‌مهر به نقل از تسنیم، در این آئین تجلیل از سال‌ها خدمات و تلاش‌های «پرفسور محمدقلی نادعلیان»، چهره ماندگار دامپزشکی کشور تجلیل شد.

در این آئین تجلیل چهره‌های برجسته علمی حوزه دامپزشکی ایران و نیز مدیران استان سمنان حضورداشته و از چهره ماندگار دامپزشکی کشور تجلیل کردند.

دکتر محمدقلی نادعلیان متولد سال 1315 در مهدیشهر دارای رتبه استادی دانشگاه تهران در رشته دامپزشکی است. وی در سال 1384 به عنوان چهره ماندگار علمی کشور برگزیده شد. دکتر نادعلیان تاکنون 12 کتاب در زمینه دامپزشکی تالیف و سه کتاب ترجمه کرده است. وی همچنین 250 مقاله علمی به زبان های فارسی ، انگلیسی و فرانسه به رشته تحریر درآورده که همگی منبع استناد سایت های علمی بین المللی است. دکتر نادعلیان که در طول 50 سال شاگردان زیادی را تربیت کرده، هم اکنون عضو پیوسته فرهنگستان علوم ایران است.
 
در این مراسم لوح یادبود و قالیچه دستباف چهره استان نادعلیان به وی اهدا شد و پرفسور نادعلیان و هیات همراه به نیت 50 شهید دانشجوی مدافع حرم 50 نهال غرس کردند.
 
نماینده مردم شهرستان‌های سمنان، مهدی‌شهر و سرخه در مجلس شورای اسلامی در این آئین تجلیل با اشاره به لزوم تجلیل و تکریم از چهره‌های برجسته و نخبه کشور گفت: امروز قدر فرهنگ غنی و تمدن کهن تاریخی کشورمان در جامعه به‌خوبی شناخته‌نشده است.

احمد همتی از این مهم به‌عنوان نقطه‌ضعفی برای کشور نام برد و افزود: امروز هنوز ما به تبعات ناشی از فرار مغز‌ها توجه درستی نداشته و این عوارض را برای کشور درک نکرده‌ایم.

وی با اشاره به اینکه آمار بالای فرار مغزها و مهاجرت نخبگان از کشور به‌عنوان یک آسیب مهم و جدی برای کشورمان مطرح است اضافه کرد: باید از نخبگان و چهره‌های برجسته کشورمان در زمان درست خودش و بهنگام تجلیل کنیم.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان و فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر لزوم استفاده از همه ظرفیت‌ها برای توسعه کشور گفت: امروز باید جذب حداکثری که مورد تأکید مقام معظم رهبری است؛ سرلوحه مدیران کشور قرار گیرد.

گزارش‌های رسمی نشان می‌دهد مهاجرت نخبگان از کشور در چند سال اخیر مجدداً افزایش‌یافته است

رئیس کارگروه نخبگان شورای عالی انقلاب فرهنگی در تیرماه امسال با اشاره به برخی دلایل مهاجرت نخبگان از افزایش 16 درصدی این پدیده طی سال‌های اخیر در کشور خبر داده بود.

سید مهدی سیدی رئیس کارگروه نخبگان شورای عالی انقلاب فرهنگی دراین‌باره گفته بود که متأسفانه مهاجرت دانشجویان کشور به خارج رو به رشد است و جدیدترین آمار مهاجرت 11 هزار و سیصد نفر در سال 2015 ــ 2014 است که نسبت به قبل 16 درصد رشد داشته است.

وی درباره آمار مهاجرت نخبگان در سال‌های گذشته نیز گفت: آخرین آمار رسمی از مهاجرت نخبگان کشور به بررسی جامعه آماری 13 هزار و 500 نفری از کنکوری‌ها در دوره 15 ساله به سال 91 برمی‌گردد که طبق آن گزارش در سال‌های 76 تا 81 آمار خروج نخبگان 33 درصد بود. این رقم در سال 82 تا 86 به 17 درصد کاهش‌یافته بود.

به گفته سیدی اینک (تیرماه امسال) با توجه به جدیدترین آمار که مربوط به سال‌های 2014 و 2015 است، مهاجرت نخبگان با 16 درصد افزایش نسبت به سال 2013 که رقمی نزدیک به 10 هزار بوده است به 11 هزار و 300 رسیده است.

افزایش 16 درصدی مهاجرت نخبگان در دولت روحانی

فرماندار مهدی‌شهر نیز در این آئین با اشاره به اینکه پرفسور نادعلیان از چهره‌های محبوب و یکی از افتخارهای شهرستان مهدی‌شهر در کشور و دنیاست افزود: دکتر نادعلیان الگویی برای فعل توانستن است.

حسن ارگی با تأکید بر لزوم تجلیل و تکریم بزرگان هر خطه و معرفی آنان به نسل جوان اضافه کرد: معرفی نخبگان و بزرگان به جوانان کشور سبب اتصال جوانان به کوه تجربه پیشکسوتان می‌شود و ارتباط آنان را مستحکم‌تر می‌کند.

شهردار مهدی‌شهر نیز در این آئین بر ضرورت ادامه این اقدام مهم مدیریت شهری مهدی‌شهر که با همکاری برخی دیگر از دستگاه‌های اجرایی این شهرستان انجام شد تأکید و تصریح کرد: باید تجلیل از چهره‌های برجسته شهرستان مهدی‌شهر ادامه یابد.

در این آئین از سردیس پرفسور نادعلیان نیز رونمایی شد.