کد خبر: ۳۵۲۹۳
 

نخستین خط تولید پیشرفته کره به روش لاکتیکی در کارخانه لبنیات پاک در سال اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال برای نخستین بار در کشور با حضور مهرفرد معاون بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی و صفایی رییس هییت مدیره و مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران و فعالان این صنعت در روز راه اندازی شد.

به گزارش حکیم مهر به نقل از ایانا، صفایی رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در آیین افتتاح خط كره لاكتيكي در كارخانه لبنيات پاك تهران با اعلام این خبر گفت: این خط سالانه ۷۰۰۰ تن کره لاکتیکی برای نخستین بار در ایران تولید و از خروج حدود ۳۵ میلیون یورو ارز در سال جلوگیری می شود .

وی اذعان کرد: درحال حاضر حدود ۴۵ هزار تن کره به ارزش ۲۰۰ میلیون دلار از گمرکات کشور وارد میشود که راه اندازی این خط بارقه های امید استقلال کشور از واردات این محصول را روشن می نماید .

رییس هیات مدیره و مدیر عامل سازمان مرکزی تعاون روسنایی یادآوری کرد: راه اندازی خط تولید پیشرفته کره به روش لاکتیکی در کارخانه لبنیات پاک به تکمیل زنجیره صنعت شیر و فراورده های لبنی و همچنین جلوگیری از خروج حدود ۲۰۰ میلیون دلار ارز و خودکفایی تولید کره در کشور به همراه خواهد داشت .

این مقام مسئول، راه اندازی خط تولید پیشرفته کره به روش لاکتیکی در کارخانه لبنیات پاک٬ به سهم یک درصدی ایران از تولید ۸۰۰ میلیون لیتر شیر در جهان اشاره کرد و گفت: شیر به عنوان دومین محصول مورد نیاز سبد خانوار جامعه انسانی در دنیا و صرف هزینه نه درصدی خانوار ایرانی در مصرف شیر و فراورده اهای لبنی٬ به ضرورت برنامه ریزی مناسب در جهت حمایت از توسعه صادرات ٬ تداوم مشوق های صادراتی و اتخاذ سیاست های پایدار را به عنوان مهمترین اجزای حمایتی این صنعت دانست  .

صفایی در ادامه سرانه تولید شیر در کشورهایی نظیر عربستان، قزاقستان، پاکستان، هند و حتی امارات تقریبا" دو برابر ایران است، گفت: از طرف دیگر مقدار تولید کره در دنیا حدود ۱۰۷۲۶ هزار تن میباشد که در این میان هند با تولید حدود سه هزارو ۹۰۰ تن و پس از آن اتحادیه اروپا با دو هزارو ۴۴۸ تن ، آمریکا با ۸۴۵ هزار تن، پاکستان با ۷۳۱ هزار تن ، نیوزلند با ۵۶۷ هزار تن و اتحادیه روسیه با ۳۱۰ هزار تن رتبه های بعدی را به خود اختصاص دادند .

وی ادامه داد: در این میان ایران با تولید تنها حدود ۷ هزار تن در سال حدود ۷ صدم درصد سهم بازار از تولید این محصول را به خود اختصاص داده است، لذا مناسب است از طریق برنامه ریزی و تدوین سیاست های پایدار و مناسب در جهت افزایش تولید شیر با کیفیت، حمایت از فعالان صنعت شیر، حمایت از صادرات، کمک به تکمیل زنجیره صنعت شیر از راهکارهای مهم در جهت ارتقاء این صنعت در کشور است .

مدیر عامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران یادآور شد: طبق آمار رسمی اعلام شده از طرف اتحادیه اروپا و نیوزیلند، ایران پنجمین مقصد صادراتی کره از این اتحادیه و سومین مقصد صادراتی کره از کشور نیوزیلند است که به معنای سهم عمده کشورمان در جبران زیان وارده به صنعت تولید شیر اتحادیه اروپا و نیوزلند است .

صفایی گفت: طبق ارزیابی انجام شده تولید کره تنها حدود ۱۷ درصد نیاز داخل را تامین می کند و در عمل حدود ۸۳ درصد از نیاز کشور به صورت واردات تامین می شود که با افتتاح خط كره لاكتيكي توسط این سازمان از خروج میزان قابل توجهی ارز در سال جلوگیری می شود .
 
 
برچسب ها: کره ، لبنیات ، دامپزشکی ، صفایی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه