کد خبر: ۳۵۷۱۱
 

رئیس بخش واکسن های بی هوازی موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی با اشاره به اینکه 6 نوع واکسن در این بخش تولید می شود، گفت: واکسن های تولید شده در این بخش از جمله واکسن هایی هستند که به صورت صد در صد در داخل کشور و در موسسه رازی تولید می شوند و تاکنون به کشور وارد نشده اند.

به گزارش حکیم مهر به نقل از روابط عمومی موسسه رازی، «دکتر رضا پیله چیان» با اشاره به فعالیت های بخش تحقیق و تولید واکسن های بی هوازی دامی موسسه رازی اظهار کرد: در این بخش با استفاده از باکتری های بی هوازی که عمدتا کلستریدیوم ها هستند، 6 نوع واکسن با همکاری شعب این موسسه در مشهد، اهواز، شیراز و کرمان تولید می شود.

وی با بیان اینکه واکسن های بی هوازی دامی در مجموع در این بخش و شعبه های موسسه رازی تولید می شود، افزود: برخی شعب موسسه رازی مانند شعبه کرمان و اهواز، تنها تولید آن ها در حوزه واکسن، واکسن انتروتوکسمی است.

رئیس بخش واکسن های بی هوازی موسسه رازی خاطرنشان کرد: در این بخش بر علیه 4 باکتری کلستریدیوم پرفرنژنس تیپ  B,C,D و کلستریدیم سپتیکوم، 4 نوع واکسن تولید می شود که در مجموع تحت یک واکسن چهار ظرفیتی به نام انتروتوکسمی عرضه می شود.

وی شاربن علامتی را از دیگر فرآورده های این بخش در موسسه رازی عنوان کرد و گفت: این واکسن بر علیه بیماری شاربن علامتی در گاو و گوساله تولید می شود.

دکتر پیله چیان بیان کرد: واکسن قانقاریای عفونی کبد گوسفند از دیگر واکسن هایی است که در این بخش به تولید می رسد و بر علیه این بیماری مورد استفاده قرار می گیرد.

وی با تاکید بر اینکه تمامی واکسن های تولید شده در این بخش به لحاظ اهمیت در کشور استراتژیک محسوب می شوند، تصریح کرد: واکسن های تولید شده در این بخش از جمله واکسن هایی هستند که به صورت صد در صد در داخل کشور و در موسسه رازی تولید می شوند و تاکنون به کشور وارد نشده اند.

رئیس بخش واکسن های بی هوازی موسسه رازی ادامه داد: تولید این واکسن ها در موسسه رازی از سال 1314 آغاز شده و به مرور طی دهه های گذشته افزایش دز پیدا کرده اند که در ابتدا سالانه 200 هزار دز تولید می شد و اکنون ظرفیت تولید به 120 میلیون دز در سال رسیده است.

 
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه