کد خبر: ۳۷۲۶۵با توجه به وجود و شناسائی چندین کانون بیماری تب برفکی در استان‌های همجوار و برخی از استانهای کشور و در راستای پیشگیری از بیماری و جلوگیری از گسترش آن لازم است اصول بهداشتی، قرنطینه‌ای و امنیت زیستی در واحدهای دامداری مورد عمل قرار گیرد.

به گزارش حکیم مهر به نقل از روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان اردبیل، مدیر کل دامپزشکی با اعلام این مطلب و ضمن هشدار جدی به دامداران و روستائیان افزود: با وجود تمام تمهیدات بهداشتی و قرنطینه‌ای در کشور، موج گسترده ای از بیماری به استان‌های همجوار رسیده و پیشگیری از آن همکاری گسترده دامداران منطقه را می‌طلبد.

«دکتر صادق صالحی» تصریح کرد: بـا تـلاش‌ها و پیگیـری‌های لازم واکسن مورد نیاز برای دام‌های سنگین منطقه از نوع واکسن‌های وارداتی تأمین و طرح ضربتی مبارزه با این بیماری با الویت مناطق پر خطر و مرزی با همکاری بخش غیردولتی دامپزشکی اجراء می‌شود.

این مقام مسئول دامپزشکی با اشاره با تأمین منابع مالی اجرای طرح از محل اعتبارات دولتی افزود: اجرای طرح کاملاً رایگان بوده و هیچ بهایی بابت انجام واکسیناسیون از دامدار اخذ نمی‌شود.

دکتر صالحی ادامه داد: از عموم دامداران و روستائیان عزیز انتظار می‌رود با اکیپ‌های مایه کوب دامپزشکی در راستای پوشش حداکثری واکسیناسیون همکاری لازم را بعمل آورند.

به گفته مدیرکل دامپزشکی استان ؛ خودداری از نقل و انتقال و خرید و فروش بی ضابطه دام بدون نظارت بهداشتی دامپـزشکـی، ضـدعفـونـی کردن بستر و جایگاه نگهداری دام، رعایت اصول بهداشتی و قرنطینه‌ای و امنیت زیستی و برنامه‌ریزی جهت انجام واکسیناسیون را از مهمترین موارد پیشگیری از این بیماری مهم و استراتژیک دامی است.

بیماری تب برفکی یکی از مهمترین، مسری‌ترین و پرخسارترین بیماری دامی در دامهای زوج سم است که موجب کاهش شـدیـد تـولیـد شیـر، گوشت و پشم دام‌ها شده و در موارد شدید در دام های جوان با مرگ ناگهانی و تلفات بالا خود را نشان می‌دهد.


برچسب ها: دکتر صادق صالحی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه