کد خبر: ۳۷۵۸۹
تعداد نظرات: ۴ نظر
 

مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان گفت: کشنده‌ترین بیماری‌های انسانی مربوط به دام می‌شود و کارکنان دامپزشکی خط مقدم مبارزه با چنین ویروس‌های مرگ باری هستند که در صورت عدم پیشگیری می‌تواند خسارت‌های جانی و مالی بسیاری را به همراه داشته باشد.

به گزارش حکیم مهر به نقل از فارس، «دکتر شهرام موحدی» پیش از ظهر امروز در جمع خبرنگاران ضمن گرامیداشت 14 مهر روز دامپزشکی اظهار داشت: اداره کل دامپزشکی در چند بخش فعالیت دارد و نخستین مورد آن مبارزه با بیماری‌های دامی است که در این جا واژه «دام» از گاو تا اسب و از ماهی تا زنبور را شامل می‌شود.

وی افزود: بخش دیگر، مبارزه با بیماری‌های مشترک انسان و دام است؛ کشنده‌ترین بیماری‌های انسانی مربوط به دام می‌شود و کارکنان دامپزشکی خط مقدم مبارزه با چنین ویروس‌های مرگ باری هستند که در صورت عدم پیشگیری می‌تواند خسارت‌های جانی و مالی بسیاری را به همراه داشته باشد.

مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان ادامه داد: نظارت بر فرآورده‌های خام دامی، وظیفه دیگری است که از سوی اداره دامپزشکی در سطح استان صورت می‌گیرد، در این بخش سلامت گوشت، مرغ، ماهی و میگو نیز تعریف شده است.

سازمان جهانی فقط گواهی دامپزشکی را به رسمت می‌شناسد

موحدی اضافه کرد: صادرات نیز در دامپزشکی مدنظر است چرا که بر اساس قوانین سازمان تجارت جهانی هر محصول برای صادر شدن باید گواهی لازم از سوی دامپزشکی را داشته باشد؛ این یعنی نه مهر استاندارد و نه شماره سلامتی که از غذا و دارو محصولات می‌گیرند مورد تأیید کشور مقصد نیست.

وی با اشاره به تاریخچه دامپزشکی در ایران گفت: بیش از 90 سال از شروع به کار نهادهایی که وظایف نظارتی در حوزه دام دارند می‌گذرد، اما نخستین قوانین در سال 1350 در ایران به تصویب رسید که برخی از آن‌ها هنوز در حال اجراست.

نیمی از کل بیماری‌ها بین انسان و حیوان مشترک هستند

مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان با اشاره به تنوع ویروس‌های دام عنوان کرد: بر اساس سازمان بهداشت جهانی، از 1700 مورد بیماری، حدود نیمی از بیماری‌ها بین انسان و حیوان مشترک هستند که به دو دسته تقسیم می‌شوند بیماری‌های طاعون، تب مالت و بروسلوز و بیماری‌های جدید همچون تب کریمه کنگو.

موحدی، استان اصفهان را در بسیاری از بخش‌ها حائز رتبه نخست در کشور دانست و توضیح داد: 400 هزار دام سنگین، 3 میلیون دام سبک، 16 هزار اسب و تک سمیان، 10 هزار شتر، 520 هزار کلنی عسل، 30 میلیون قطعه مرغ گوشتی، 7 میلیون قطعه مرغ تخم‌گذار و 450 استخر ماهی زینتی و 150 استخر پرورشی تنها بخشی از مجموعه تحت نظارت اداره دامپزشکی هستند.

وی در رابطه با اقدامات پیشگیرانه اداره دامپزشکی استان اصفهان یادآور شد: از شهریور 95 تا 96 ویروس «طاعون نشخوارکنندگان کوچک» را در حیات وحش استان مرکزی داشتیم که با مراقبت‌ها و فعالیت‌های پیشگیرانه به اصفهان سرایت نکرد.

«واکسن پولی» راه به جایی نمی‌برد

مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان ابراز داشت: 3 میلیون واکسیناسیون برای مقابله با تب برفکی، 1.2 میلیون «طاعون نشخوار کننده»، 540 هزار بروسلوز و مشمشه و نیز 1.6 میلیون واکسیناسیون برای مقابله با ویروس شاربن در یک سال منتهی به شهریور 96 صورت گرفته است.

وی در رابطه با چالش جدی در بحث واکسیناسیون تأکید کرد: باید مطالبه عمومی از دولت انجام شود تا واکسن‌ها به صورت رایگان در اختیار قرار بگیرد تا به صورت همگانی استفاده شود، همانطور که هزینه واکسن تب برفکی تهیه شده و علی‌رغم این که چند سال اخیر درگیر بودیم، امسال کنترل شده است.

موحدی با انتقاد از کمبود اعتبارات در دامپزشکی گفت: اگر پولی در حوزه دامپزشکی هزینه شود، تخت‌های بیمارستان‌ها و هزینه دوا و دارو کمتر می‌شود، اما این باور هنوز در جامعه و مسؤولان شکل نگرفته و از تخصیص بودجه لازم برای اداره دامپزشکی خبری نیست.

از طرح تحول سلامت یک ریال به دامپزشکی اختصاص پیدا نکرد

وی با بیان این که از طرح تحول سلامت یک ریال به حوزه دامپزشکی اختصاص پیدا نکرد، یادآور شد: اگر اعتقاد داریم پیشگیری بهتر از درمان است و این حرف تنها شعار نیست باید به دامپزشکی بیشتر اهمیت بدهیم.

وی با اشاره به گستردگی پهنه استان اصفهان عنوان کرد: نبود خودروی عملیاتی مهم‌ترین مشکل اداره دامپزشکی استان اصفهان است، نیازی به خودروهای لوکس هم نداریم خودروهایی می‌خواهیم که بتواند از نقاط صعب‌العبور تردد کند؛ 40 دستگاه حداقل نیاز است که بتوانیم شهرستان‌ها را پوشش دهیم.

مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان تصریح کرد: اصل موضوع بهداشت، در بخش قرنطینه و نگهداری است که باید رعایت شود، از این نظر در قریب به اتفاق واحدهای سطح استان شرایط مطلوبی نداریم، همه باید بدانند که واکسن سد غیرقابل نفوذی برای ویروس‌ها نیست.

آنفلوانزای فوق حاد پرندگان، شاید در نیمه دوم سال

موحدی در خصوص ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در استان اصفهان اظهار داشت: از اردیبهشت تا به امروز موارد ابتلا به آنفلوانزای فوق حاد پرندگان نداشته‌ایم اما نگران شیوع دوباره در نیمه دوم سال هستیم؛ این بیماری درمان نداشته و تنها به حفظ مسائل بهداشتی بر می‌گردد.

وی خاطرنشان کرد: آنفلوانزای فوق حاد پرندگان مختص ایران نیست و 67 کشور دنیا از جمله فرانسه، آلمان، بلژیک و کشورهای آسیایی و آفریقایی نیز با این بیماری درگیر هستند، مهاجرت پرندگان عامل اصلی ورد این بیماری به کشور است.

مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان با تأکید بر اهمیت نظارت بر خوراک دام و طیور تصریح کرد: مسؤولان فنی دامپزشکی باید در کارخانه‌های تهیه خوراک دام هم باشند، گفته می‌شود که چرا؟ اگر این گونه نباشد آن خوراک وارد دام شده و بعد هم به سر سفره مردم می‌آید.

1.5 میلیون مرغ آلوده

موحدی بیان کرد: بیش از 2.3 میلیون دام در کشتارگاه در سال 95 ذبح شدند که از این میزان 263 تن گوشت شامل گوسفند، گاو، شتر و شترمرغ به دلیل آلودگی در کشتارگاه‌ها ضبط شد؛ همچنین 124 تن در مرحله عرضه شناسایی و معدوم و از 63 میلیون قطعه مرغ کشتار شده 1.5 میلیون ضبط شد.

مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان با انتقاد از عدم همکاری‌ها با اداره دامپزشکی گفت: مسابقات اسب‌سواری در استان برگزار می‌شود و اسب‌هایی از خارج استان به اصفهان می‌آید بدون این که با دامپزشکی هماهنگ کنند؛ زمانی هم که ورود می‌کنیم، مخالفت می‌شود.

جزئیاتی پیرامون شیوع تب کریمه کنگو

وی در خصوص تب کریمه کنگو اظهار داشت: هیچ بیماری به عنوان تب کریمه کنگو در دامپزشکی وجود ندارد، این بیماری صرفاً انسانی است؛ چرخه این بیماری بین کنه و موش هست که امکان دارد به وسیله کنه به دام هم منتقل شود اما مشکلی برای دام ایجاد نمی‌کند و پس سه روز از خون دام خارج می‌شود.

موحدی ابراز داشت: اگر این دام استفاده شود یا کنه حامل بیماری شخصی را نیش بزند از سوی انسان منتقل می‌شود، علی‌رغم این که این موضوع با بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی است، اداره دامپزشکی به کمک آمد و ویروس کنترل شد.

مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان «پیش سرد شدن» را لازمه از بین رفتن ویروس‌ها دانست و ادامه داد: امروز بیش از 95 درصد گوشتی که به عرضه می‌رسد در دمای صفر تا 4 درجه پیش سرد می‌شود تا ویروس‌های مانند مالت و کنگو آن برطرف شود.

صادرات 3.8 میلیون دلار پنجه مرغ از اصفهان

وی با اشاره به آمار صادرات تصریح کرد: 17 میلیون دلار مجموع رقم فرآورده‌های دامی است که در سال 95 از اصفهان صادر شده که بیشترین مقدار آن به پنجه مرغ یا 3.8 میلیون دلار اختصاص پیدا می‌کند، همچنین در 6 ماهه اول امسال 6.4 میلیون دلار صادر شده است.

موحدی در پاسخ به سؤال خبرنگار پیرامون کشتارگاه‌های غیرمجاز در اصفهان عنوان کرد: در اصفهان کشتارگاه غیرمجاز نداریم، اما کشتار غیرمجاز اتفاق می‌افتد که به صورت موردی اگر مشاهده شود برخورد می‌کنیم، شهروندان نیز می‌توانند با شماره 1512 گزارش‌های خود را به اداره دامپزشکی ارسال کنند.

 
 
انتشار یافته: ۴
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۰ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۱
0
0
اتفاقا اشتباه راهبردی دامپزشکی طی سالها همین بوده و دامدار خصوصا دامدار دام سبک را درگیر مدیریت و علم و اگاهی ننموده و صرفا با واکسن و خدمات رایگان شده کل دامپزشکی و امپول هفت درد و شصت درد هم درمان همه بیماریهای گوسفند ...نتیجه ان هم عقب ماندگی همیشگی دامدار دام سبک و نتیجه کلی از بین رفتن دام و کاهش جمعیت دامی.حال هم که میخواهی حتی واکسن رایگان بزنی باید به دامدار التماس کرد ...واقعا قیمت واکسن و خدمات برای یک گوسفند حداقل هشت صد هزار تومان یا گاو هشت میلیون تومان هر چند ماه یک بار مگر چقدر است؟!مهم فرهنگ سازی بد دامپزشکی است که هرچیزی را در مورد دام سالها رایگان انجام داده و باعث عقب افتادگی هم خود و هم صنعت دامپروری شده.حال مقایسه شود با صنعت طیور که چیزی به نام رایگان نداشته و نداریم و هر روز با علم روز پیش رفته و صنعتی تر شده و پاسخ هزینه را با بهره وری بالاتر و سود بیشتر میبینند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۳ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۱
0
1
طرح تحول سلامت بدهن به شما اقایون که چیکار کنید بعضیا میگن چرا شماره نظام پزشکی برداشتند چرا ما از پزشکی جدا ییم ..معلومه که باید جدا باشید شما دامپزشکی نابود کردید حالا برید پزشکی را هم نابود کنید...اینقدر دامپزشک دادید بیرون که نابود کردید..معلومه که پزشکا فاصله میگیرن ..شما خودتون دامپزشکی رو نابود کردید حالا انتظار دارید ارزش قایل بشن گروه پزشکی بودجه بدن به دامپزشکا که چی بشه..
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۹ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۱
0
0
بجای نشستن بر سکوی تماشاگران مجلس بروید با نماینده ها صحبت کنید خب
ناشناس
|
Germany
|
۱۳:۵۳ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۲
0
0
کی به کیه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه