کد خبر: ۳۸۱۵۱
 

باکتری تراریخته از طریق مهندسی ژنتیک توسط یک شرکت آلمانی تولید شد .

به گزارش حکیم مهر به نقل از مهر، یک شرکت بیوتکنولوژی صنعتی آلمانی از طریق مهندسی ژنتیک، باکتری ترایخته‌ای با نام  E.coli را به عنوان راهی برای تولید ابریشم عنکبوت مصنوعی تولید کرده که قادر است ابریشم زیست‌تخریب پذیر مقاوم به حرارت تولید کند. این ابریشم چهار برابر سخت تر از فولاد و سه برابر کشش پذیرتر از تار عنکبوت است.

این باکتری به گونه‌ای با ژن تار عنکبوت مهندسی شده است که به عنوان بیوراکتورهای زنده به تولید فیبرین (مواد خام ابریشم) بپردازند. این ماده که  Biosteel نام گرفته هم اکنون در مقیاس کلان برای شرکت های مختلف در صنایع متنوع تولید می شود.

 فیبرین خام سپس توسط یک فرایند تصفیه اختصاصی تلخیص می شوند. نتیجه یک پودر خشک سفید است که برای چندین محصول این شرکت استفاده می شود. فرایند این کار بر اساس تحقیق توماس اسبعیل، استاد بیومارکتیو در دانشگاه بیروت صورت گرفته است.

جانس کلین، مدیر عامل شرکت  AMSilk در این باره گفت: این شیوه به معنای استفاده بهینه از ژنها و طبیعت در تولید صنعتی است. برخلاف نسخه آزمایشی، تار عنکبوت طبیعی نمی‌تواند در مقیاس صنعتی تولید شود و کیفیت آن نوسان می‌یابد.

ماده خام حاصل از این تولید ابریشم  Biosteel حدود ۱۵ درصد سبکتر از ابریشم طبیعی است اما قدرت آن از فولاد به مراتب بیشتر است. در برابر حرارت نیز مقاوم بوده و نرم تر و قابل انعطاف تر است.

این مواد پایدار جدید یک موضوع داغ در صنعت پوشاک آلمان، به ویژه در بخش کالاهای ورزشی و فضای باز است. با محصول جدید، مشتریان پوشاک با کارکردهای بالا و با دوام روبرو خواهند شد که هزینه‌کردن برای آن را با کمال میل می‌پذیرند و البته لباس‌های ساخته شده از آن با محیط سازگار است و به سرعت خشک می شوند.

شرکت  AMSilk تحقیق و توسعه پیچیده ای را تعریف کرده است.

کلین در این باره می‌گوید: این شرکت با چندین شرکای بالقوه، از جمله آدیداس مذاکره کرده است. چند ماه پیش در نیویورک تولید کننده محصولات ورزشی نمونه اولیه برای کفش تولید شده از  Biosteel را ارائه داد. مدل  Biofabric Futurecraft حاوی ۱۰۰ درصد مواد زیست تخریب پذیر است که به طور کلی از الیاف  Biosteel ساخته شده اند.

اگر چه شرکت  AMSilk دارای بیست ثبت اختراع در این باره است، رقبایی هم دارد. زیرا طیف وسیعی از پروژه‌های تحقیقاتی و استارت‌آپ ها روی تحولات مشابه کار می کنند. به عنوان مثال، شرکت  North Face به همرا شرکت ژاپنی  Spiber Inc یک ژاکت از ابریشم عنکبوت مصنوعی تولید کرده است؛ با این حال، این گونه پروژه ها اغلب در مرحله آزمایشی قرار دارند و قیمت تمام شده بالایی دارند.

شرکت  AMSilk ، امیدوار است که با تولید با مقیاس صنعتی قیمت تمام شده این محصول به شدت کاهش یابد. آنها استدلال می کنند که  Biosteel در مقایسه با سایر الیاف، عملکرد بالایی دارد و در صورتیکه در مقیاس وسیع تولید شود، به راحتی با قیمت نزدیک به الیاف معمولی که در صنعت کفش و پوشاک استفاده می شود، رقابت کند.

در مجموع، این تکنولوژی سرمایه گذاری ها را در سطح ده ها میلیون یورو جذب کرده است. شرکت  AMSilk توسط دو سرمایه گذار با نام‌های  AT Newtec و  MIG تامین می شود.

از لحاظ استراتژی آینده، این شرکت قصد دارد کاربردهای وسیعی را برای ابریشم عنکبوتی خود معرفی کند. این شرکت با شرکت  Rahn AG که یک شرکت برتر سوئیسی در حوزه لوازم پزشکی و آرایشی است همکاری دارد تا انواع محصولات مراقبت از پوست را تولید کند و قصد دارد روی ایمپلنت های انسانی نیز کار کند.

 
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه