کد خبر: ۳۹۵۴۰
 

مطالعات مختلفی در زمینه رژیم غذایی مناسب برای حیوانات خانگی به ویژه گربه و سگ انجام شده است. اما علم، این باور را که گوشت خام برای این حیوانات ضرر نداشته و مشابه تغذیه ای است که اجداد وحشی آنها از ابتدا داشتند، نمی پذیرد.

به گزارش حکیم مهر به نقل از سیناپرس، محققان هلندی طیف وسیعی از محصولات غذایی مبتنی بر گوشت خام مخصوص سگ و گربه را مورد آزمایش قرار داده و دریافتند که خطر آلودگی این محصولات بسیار بالا است و باکتری زئونوز (Zoonotic bacteria ) و انگل های مختلف در این محصولات دیده می شود.

برای انجام این مطالعه، تیم تحقیقاتی دانشگاه اوترخت (هلند)، 35 محصول غذایی مبتنی بر گوشت خام (مخصوص حیوانات) مورد ارزیابی قرار دادند.

براین اساس، 15 محصول حاوی باکتری لیستریا مونوسیتوژنز، 8 محصول حاوی باکتری اشرشیاکلی، 7 محصول حاوی حداقل یکی از گونه های باکتری سالمونلا؛ همچنین 8 محصول حاوی نوعی انگل سارکوسیست و 2 محصول نیز حاوی توکسوپلاسما گوندی بودند.

تغذیه حیوانات خانگی با مواد غذایی مبتنی بر گوشت خام فریز نشده، نه تنها باعث بروز عفونت و بیماری های مختلف در حیوانات می شود، بلکه برای سلامت عمومی جامعه و حیوانات مزارع نیز خطرناک است.

محققان توصیه می کنند که باید الزامات جدی تری برای تولید مواد غذایی مخصوص حیوانات خانگی در نظر گرفته شود.

نتایج این مطالعه، ماه جاری در Journal of the British Veterinary Association منتشر شد.

 مترجم: معصومه سوهانی

منبع: sciencealert
 
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه