کد خبر: ۴۰۲۴۵
تعداد نظرات: ۲ نظر
دبیر کل کانون سراسری مرغ تخم‌گذار ایران:
«دکتر سید فرزاد طلاکش» افزود: متاسفانه در کشورهایی که با سویه H5N6 درگیر بوده‌اند، چند مورد تلفات انسانی گزارش شده است ...



حکیم مهر: طی روزهای اخیر خبر ورود سویه جدید بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان (H5N6) به کشور که گفته می‌شود قابل انتقال به انسان نیز هست، نگرانی‌هایی را بوجود آورده است.

به گزارش حکیم مهر به نقل از مهر، «دکتر سید فرزاد طلاکش» با اشاره به شناسایی سویه جدید آنفلوانزای فوق حاد پرندگان(H5N6) در کشور اظهار داشت: متاسفانه این سویه حدود ۱۲ سال قبل در دنیا شناسایی شده بود و امسال برای اولین بار وارد کشور ما شده است.

وی با بیان اینکه سویه مذکور در کشورهای چین، روسیه و برخی کشورهای آسیای شرقی گزارش شده بود، گفت: این سویه تمایل انسانی نیز دارد و متاسفانه در کشورهایی که با آن درگیر بوده‌اند چند مورد تلفات انسانی گزارش شده است.

کسانی که با طیور زنده و تلف شده سر و کار دارند، مراقب باشند

دبیر کل کانون سراسری مرغ تخمگذار ایران تصریح کرد: به همین جهت افرادی که با طیور زنده و تلف شده سر و کار دارند، باید مراقبت‌های ویژه به عمل آورند؛ ضمن اینکه سد اول در این زمینه استان‌های شمالی مانند گیلان، مازندران و گلستان و همچنین استان‌های شمال غربی مانند اردبیل، آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی هستند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه ما در جلسات خصوصی و مصاحبه با رسانه‌های جمعی اعلام کرده بودیم احتمال ورود سویه جدیدی از این بیماری به کشور زیاد است، درباره اینکه چه اقدامی می‌توان برای کنترل شیوع این ویروس در کشور انجام داد، گفت: خوشبختانه اقدامات خوبی انجام شده است، پرندگانی که تلف شده‌اند در پارک ملی بوجاق بندر کیاشهر استان گیلان قرار داشتند، که این پارک منطقه حفاظت شده محیط زیست است.

طلاکش با اشاره به اینکه شیوع این سویه جدید موجب ایجاد تلفات سنگینی شده است، گفت: در همان منطقه ظرف ۱۰ روز ۱۵۰۰ قطعه از خانواده اردک‌سانان از بین رفته است؛ بلافاصله آن منطقه را قرنطینه و رفت و آمد افراد را به آنجا ممنوع کرده‌اند، که این اقدام خوبی است.

وی ادامه داد: اما اگر پرندگان حامل ویروس قبل از اینکه دچار تلفات شوند، از منطقه خارج و به نقاط دیگر بروند ما باید منتظر تلفات ناشی از این ویروس در سایر نقاط نیز باشیم.

دبیرکل کانون سراسری مرغ تخمگذار کشور درباره اینکه آیا هم اکنون این ویروس در جمعیت مرغ بومی و واحدهای مرغ صنعتی گزارش شده است؟ گفت: این ویروس ابتدا از طریق پرندگان مهاجر وارد کشور می‌شود، سپس در جمعیت مرغ بومی شیوع می‌یابد تا بتواند با شرایط کشور ما سازگار، تکثیر و تعداد آن زیاد شود؛ بعد از آن واحدهای مرغ صنعتی را درگیر می‌کند.

طلاکش اضافه کرد: بنابراین اگر قرار است ما تلفاتی مشاهده کنیم باید این تلفات را ابتدا در جمعیت مرغ بومی ببینیم؛ این اتفاق نیز ابتدا در جمعیت مرغ بومی استان‌های شمالی مانند استان گیلان که بیماری نخست در آنجا گزارش شده، مشاهده می‌شود، بعد سایر استان‌ها و سپس واحدهای صنعتی مرغ تخمگذار؛ هنوز گزارشی از آلودگی به این ویروس در جمعیت مرغ بومی سایر شهرها دریافت نشده است.

وی درباره اینکه آیا هم اکنون بجز کیاشهر منطقه دیگری نیز به این ویروس آلوده شده است؟، گفت: فعلا جز کیاشهر آلودگی به این ویروس جدید، در نقطه دیگری گزارش نشده است.

رییس جمهور بالاخره دلیل گرانی تخم مرغ را اعلام کرد

دبیرکل کانون سراسری مرغ تخم گذار ایران در بخش دیگری از سخنان خود جمعیت مرغ معدوم شده بر اثر بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان را نیز ۲۵ میلیون قطعه مرغ اعلام و درباره گران شدن مجدد قیمت تخم مرغ اضافه کرد: طبیعی بود که این اتفاق رخ دهد، اما باید دلیل اصلی این مساله را به مردم گفت، ما از ابتدا نیز می‌گفتیم که دلیل اصلی این امر را به مردم بگویید که رئیس جمهور روز گذشته این کار را انجام داد.

طلاکش همچنین با اشاره به اینکه واردات تخم مرغ به دلیل نوسانات قیمت ارز دچار اختلال شده است، تصریح کرد: اصلا ما نمی‌توانیم مقدار زیادی تخم‌مرغ وارد کنیم چون کشور ترکیه خود با این بیماری درگیر است و تخم‌مرغ کم دارد، ضمن اینکه گران است.

دولت خسارت مرغداران را نداد؛ مرغداران پنهان‌کاری کردند

دبیر کل کانون سراسری مرغ تخمگذار ایران در بخش دیگری از سخنان خود درباره اینکه چه راهکاری برای کنترل شرایط به وجود آمده و برون رفت از این بحران وجود دارد؟ اظهار داشت: همین کاری که الان در بوجاق انجام شده، باید درباره ویروس قبلی نیز انجام می‌شد؛ باید در روستاها پایش انجام می‌گرفت، اگر تلفاتی در مرغ بومی مشاهده می‌شد، بلافاصله اطراف آن را خالی می‌کردند، ولی این کارها احتیاج به پول دارد وقتی که سازمان دامپزشکی پول ندارد این کارها را رها می‌کند.

طلاکش توضیح داد: با بیان اینکه سال‌های گذشته وقتی واحدی معدوم می‌شده برای جلوگیری از گسترش بیماری، تمام واحدهای مرغداری واقع تا شعاع ۳ کیلومتری آن واحد نیز معدوم می‌شده است، اما امسال به دلیل اینکه اعتبارات کافی وجود نداشت، این کار انجام نشد.

وی گفت: یکی از مهم‌ترین دلایل گسترش بیماری همین موضوع بوده که شعاع کانون آلوده تخلیه نشده، یکی دیگر از دلایل این است که اصلا سراغ پایش روستایی رفته نشده است ضمن اینکه در دو سال گذشته خسارت واقعی مرغداران به آنان پرداخت نشده بنابراین بسیاری از تولیدکنندگان در گزارش بیماری پنهان کاری کردند؛ بیماری گسترش پیدا کرد و بعد خبر دادند، کسانی که تلفات داده بودند اجناس داخل مرغداری را جا به جا و سپس اعلام تلفات کردند.

اگر اطلاع رسانی نشود، تلفات انسانی می‌دهیم

وی تصریح کرد: اگر مسئولان این اقدامات را اجرایی کنند می‌توانند از شیوع ویروس جدید در کشور جلوگیری کنند، ویروس که همواره وجود دارد، اگر بخواهیم بیماری زا نشود باید میزان تراکم آن را کاهش دهیم و اجازه ندهیم تکثیر پیدا کند.

طلاکش ادامه داد: اگر روند کنترل به شکل فعلی ادامه یابد، احتمال شیوع گسترده ویروس وجود دارد و حتی ممکن است شاید شیوع آن در جمعیت انسانی باشیم؛ اگر اطلاع رسانی کافی در منطقه نشود احتمال این امر وجود دارد.

وزارت بهداشت روستائیان را آگاه کند/ مردم نگران مصرف مرغ و تخم‌مرغ نباشند

وی گفت: این وظیفه وزارت بهداشت است که وارد عمل شود و از سازمان دامپزشکی توقعی نیست و این سازمان وظیفه‌ای در این زمینه ندارد؛ الان وزارت بهداشت باید شروع به آموزش دادن روستائیان استان‌های شمالی کند که مراقب باشید و اگر این علایم مشخص را مشاهده کردید حتما آن را گزارش کنید، اگر علایم مشکوکی در طیور خود مشاهده کردید بلافاصله آن را به دامپزشکی گزارش کنید.

طلاکش درباره اینکه آیا برای مصرف فرآورده‌های طیور مانند گوشت مرغ و تخم‌مرغ محدودیتی وجود دارد یا اینکه باید در دمای خاصی پخته شوند؟، گفت: انتقال این بیماری به انسان از طریق ماکیان زنده یا مصرف خام گوشت و تخم‌مرغ صورت می‌گیرد و چون در فرهنگ ما خام‌خواری وجود ندارد، میزانی که پخته می‌شود مشکل خاصی ندارد.

وی اضافه کرد: باید گوشت مرغ نه فقط درباره بیماری آنفلوانزا بلکه برای جلوگیری از شیوع انواع میکروب‌های احتمالی که ممکن است وجود داشته باشد، در دمای ۷۰ درجه سانتی‌گراد حرارت ببیند و درباره تخم‌مرغ نیز همین که زرده آن سفت باشد، کافی است.


انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۳
1
1
آیا دکتر ضمن تشکر. یک سوال دارم. سویه H5N8 بیشتر تمایل به درگیری فارم های تخمگذار دارد. آیا امکان دارد که سویه جدید جدا از خطرات انسانی فارمهای مرغ گوشتی ما را هدف قرار دهد؟.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
0
0
گفت: این سویه تمایل انسانی نیز دارد و متاسفانه در کشورهایی که با آن درگیر بوده‌اند چند مورد تلفات انسانی گزارش شده است.

مدیرکل دفتر مبارزه با بیماری‌های طیور سازمان دامپزشکی کشور:
امکان فوت انسانی با آنفلوانزای H5N6 وجود ندارد

؟؟؟؟ کدومش و باور کنیم تلفات انسانی وجود دارد یا ندارد ؟
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه