کد خبر: ۴۰۲۷۰نائب رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی ایران با اشاره به ارزش ۱۵ هزار میلیارد تومانی بازار گوشت قرمز گفت: چطور توقع می رود چنین بازار بزرگی بدون وجود یک سند بالادستی و ملی ساماندهی شود؟

به گزارش حکیم مهر به نقل از تسنیم، «فرهاد آگاهی»، نائب رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی ایران در خصوص مدیریت قیمت گوشت قرمز اظهار داشت: ریشه نابسامانی قیمت گوشت را باید در تناقض ساختاری در این حوزه و عدم وجود یک سند ملی و جامع برای تولید و واردات گوشت قرمز که انجام آن برای همه دستگاه های دولتی الزام آور باشد، دانست.

وی با انتقاد از وجود نگاه جزیره ای میان دستگاه های مرتبط با حوزه تولید و واردات گوشت قرمز ادامه داد: متاسفانه کشمکش، موازی کاری و دوباره کاری میان بخش‌های مختلف دست‌اندرکار و درگیر تولید، واردات، توزیع و عرضه گوشت قرمز در کشور آنقدر زیاد است که به نظر می رسد این دستگاه ها حتی در درک ادبیات یکدیگر خطا می کنند.

آگاهی اضافه کرد: اختلاف میان آمارهایی که دستگاه های مختلف ارائه می کنند، آنقدر زیاد است که اگر سیاست های تولید و واردات گوشت قرمز، با استناد به هریک از این آمارها صورت بگیرد، می تواند تفاوت های چند هزار تنی ایجاد کند.

نائب رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی ایران تاکید کرد: کشور ما با بحران کم آبی و خشکسالی مواجه است و این موضوع یکی از مهمترین دغدغه های دامداران ایرانی خصوصا در بخش دامداری صنعتی است که در سال های آتی، شدت آن بیشتر شده و مشکلات ناشی از آن، بیشتر خود را نشان خواهد داد و بهمین دلیل برنامه ریزی ها باید مبتنی بر یک سند جامع و فراگیر صورت پذیرد تا هیچ یک از ذینفعان این حوزه آسیب نبینند.

وی ادامه داد: موضوع مهم و سرنوشت سازی مثل «شناسنامه دار کردن دام های زنده ایرانی» بعد از اجرای چندین برنامه توسعه در کشور، هنوز به صورت واقعی و عملیاتی مورد توجه قرار نگرفته است و متاسفانه بودجه ای که برای آن پیش بینی می شود، حتی برای اجرای آن به صورت پایلوت هم کفایت نمی کند و جالب اینجا است که هیچ سازمانی در این خصوص اعتراض هم نمی کند.

نائب رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی ایران افزود: برخی آمارها حاکی از آن است که گردش مالی بازار گوشت قرمز کشور، بیش از 15 هزار میلیارد تومان است و علاوه بر دستگاه های دولتی متعدد، چندین تشکل و انجمن نیز در این مسیر فعالیت می کنند. با این اوصاف، چطور توقع می رود که بدون وجود یک سند بالادستی و ملی، این حوزه ساماندهی شود؟

آگاهی در خصوص تعرفه واردات گوشت قرمز تصریح کرد: اگر سند ملی در خصوص بازار گوشت قرمز در کشور حاکم شود، تولیدکننده و واردکننده ایرانی می توانند راحت تر نسبت به برنامه ریزی برای بنگاه خود عمل کنند و تغییر و تحول های متوالی و غافلگیرکننده در نرخ تعرفه، فعالان تجارت خارجی کشور را متضرر نخواهد کرد.

به گفته آگاهی، دانشگاه های کشور باید به این موضوع ورود قوی تری کنند و پایان نامه های دانشگاهی باید به موضوع آسیب شناسی ساختار مدیریت تولید و واردات گوشت قرمز در کشور توجه کنند

وی در پایان تاکید کرد: بدون وجود یک سند جامع و الزام آور برای همه دستگاه های مرتبط که بتواند ادبیات واحد، صدای واحد، آمارهای واحد و رویکردهای واحد را در کلیه سازمان ها حاکم کند، وضعیت بازار گوشت قرمز، هر روز منفعلانه تر نسبت به رویدادهای روزانه خواهد شد و این موضوع بی شک سبب خروج سرمایه ها از این حوزه، تضعیف بخش خصوصی و افزایش تصدی گری دولت خواهد شد.نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه