کد خبر: ۴۰۳۷۵
 

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با اشاره به همکاری سازمان دامپزشکی و وزارت بهداشت برای مقابله با آنفلوآنزای پرندگان، اقدامات انجام شده جهت کنترل و جلوگیری از انتقال ویروس آنفلوآنزای پرندگان به انسان را تشریح کرد.

به گزارش حکیم مهر به نقل از وبدا، «دکتر محمد مهدی گویا» درباره نوع آنفلوآنزای مشاهده شده در پرندگان دریاچه خلیج فارس تهران توضیح داد و گفت: نوع آنفلوآنزای پرندگان که در تهران گزارش شده، H5N8  است که با موارد آنفلوآنزای پرندگان گیلان، تفاوت دارد. با این حال نگرانی خاصی درباره سرایت آن به انسان وجود ندارد؛ چون تاکنون موردی از ابتلای انسان به این ویروس دیده نشده است .

وی با اشاره به همکاری وزارت بهداشت و سازمان دامپزشکی در این زمینه، ادامه داد: ویروس آنفلوآنزا می‌تواند بین همه انواع پرندگان از جمله طیوری که در مرغداری‌ها هستند، دیده شود. علاوه بر آن این ویروس‌ها می‌توانند تغییر شکل پیدا کنند .

گویا درباره اقدامات پیشگیرانه دستگاه‌های مسئول در این زمینه برای کنترل شیوع این بیماری به انسان نیز توضیح داد و گفت: ما تمام کسانی که با این پرندگان در ارتباط بوده‌اند را واکسینه کرده و به آنها داروی پیشگیری داده‌ایم. علاوه بر آن برای اطمینان از اینکه آنها در خطر نیستند ۱۰ روز تحت مراقبت قرار می‌گیرند. همچنان تاکیدمان بر آن است که مردم باید از شکار، بازی، تماس و خرید لاشه پرندگان وحشی در بازارهای غیرمجاز خودداری کنند .

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت پیشتر درباره بیماری‌زایی ویروس آنفلوآنزای H5N6 که در منطقه‌ای در گیلان مشاهده شده، اعلام کرده بود که تا کنون فقط ۱۸ مورد از ابتلا به این بیماری در دنیا گزارش شده و همه این موارد نیز در کشور چین اتفاق افتاده است. اگرچه این ویروس توانایی انتقال به انسان را دارد، اما تا امروز این بیماری به جز چین در هیچ کشور دیگری مشاهده نشده است
 
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه