کد خبر: ۴۰۴۷۸
تعداد نظرات: ۱۷ نظر
در واکنش به گفت‌وگوی اخیر حکیم مهر با «دکتر سید مهدی قمصری»:
«دکتر محمد نوری» از اساتید پیشکسوت دامپزشکی و استاد دانشکده دامپزشکی دانشگاه شهید چمران اهواز، در یادداشتی نوشت ...
 

حکیم مهر: «استاد دکتر محمد نوری» از اساتید پیشکسوت دامپزشکی و استاد دانشکده دامپزشکی دانشگاه شهید چمران اهواز، در یادداشتی ذیل خبر گفت‌وگو با «دکتر سید مهدی قمصری» استاد دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران، نوشت:

با تشکر از باز شدن این بحث و نظرات استاد معظم که مشکلات دامپزشکی را در مملکت ما به واسطه جدایی آن از پزشکی می دانند؛ این دو رشته شخصیتی مستقل دارند، اگر چه در برخی از جاها شباهت هایی دارند.

دوستان، مشکل دامپزشکی مملکت ما نه با رفتن به سوی پزشکی حل می شود، نه در ماندن زیر چتر وزارت علوم. مشکل اصلی به نظر من (نظر شخصی است، بدون اینکه اصراری روی آن داشته باشم):

1. در جنبه آموزش که با کل دنیا در تفاوت هستیم. بنده هم در سیستم انگستان بودم و هم آمریکا و ارتباط نزدیکی با دانشگاه های مختلف دارم. در کشورهای با دامپروری پیشرفته، دانشجو پس از اتمام علوم پایه بخش های عملی متفاوتی را می گذراند؛ در گروه بندی های مختلف از فارم های پرورش گاو، گوسفند، اسب و طیور عبور می کند؛ در این فارم با تعذیه و بیماری های گوساله، گاو، بره، گوسفند، کره اسب و اسب و در فارم طیور با پرورش و بیماری های آن آشنا می شود. در هر بخشی باید گزارشی تهیه نماید و ارائه دهد. پس از آن باید در یک امتحان جامع شرکت نماید. بدون اغراق می گویم، آموزش بسیار سنگین است. وقتی دانشجو بیرون می آید، تغذیه گاو، گوساله، اسب و... را خوب می داند، بیماری های تولیدی را خوب می داند و... خیلی چیزهای دیگر. خوب، حالا کدام دانشگاه دولتی و یا آزاد ما این سطح آموزش را می دهند؟

بنده 40 سال دارم تدریس می کنم؛ پیش تمام رئیس های دانشگاه ها رفتم و نبودن فارم های آموزشی را گوشزد کردم، ولی چه سود. اگر دانشجو خوب آموزش ببیند، اینجا برایش کار نبود، می تواند به جای دیگر برود. به دلیل ضعف اطلاعاتی از این رشته متنفر می شود.

2. قسمت دوم مشکل اینجاست که ما یک کشور دامپروری و تولیدی نیستیم. دامپروری در مملکت ما با رشد جمعیت هماهنگ نیست. یکی از کارهایی که قبل از انقلاب شروع شده بود و بعد کنار گذاشته شد، پرورش گاوهای گوشتی بود. نژادهای پرتولید از نوع انگوس وبرانگوس و برهمن آورده شده بود که اگر پرورش آنها رونق می گرفت، چقدر کار تولید می شد، خدا می داند.

پس دوستان این رشته هم از نظر آموزش و هم از لحاظ فراهم نمودن برای توسعه مورد بی لطفی قرار گرفته؛ حالا چه انتظاری از آن دارید؟ با تشکر.

 
 
انتشار یافته: ۱۷
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۲
حبیب
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۴ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۱
0
1
خدا بیامرزه پدر و مادرت رو ای استاد عزیز.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۱۷ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۱
0
1
درود بر شما استاد گرامی.
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۲۱:۱۸ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۱
0
0
باعرض سلام خدمت استاد ارجمند
جناب دکتر . ضمن تایید تمام فرمایشاتتان، موضوع رفتن دامپزشکی به وزارت بهداشت، به نظرم بیشتر موضوع اهمیت دادن به جایگاه و حرفه دامپزشکی و مداخله کمتر افراد غیر متخصص در تصمیمات اجرایی و علمی و پژوهشی این حرفه است. البته بنده اعتقاد دارم باید تمام ارکان دامپزشکی در یک سازمان مستقل تحت نظر ریاست جمهوری قرار گیرد. همانطور که فرمودید وزارت جهاد و سازمان های تابعه اش از وظیفه اصلی خودشون که افزایش تولید ملی و ایجاد اشتغال و خودکفایی هست فرسنگها فاصله گرفتن و تمام بخش های آن درگیر تنظیم بازار حوزه خودشان شدند که ای کاش درهمین امر مهم هم موفق بودند. موضوع تنظیم بازار باید به وزارت بازرگانی که انشالله احیا شود، برگردد ، حتی نه وزارت صنعت و معدن.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۵ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۱
0
0
زنده باد استاد گرامی دکتر نوری
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۵ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۱
0
0
پر واضح است که فردی که قرار است در آینده طبیب باشد، چه طبیب انسان، چه طبیب نشخوارکنندگان، چه طبیب تک سمیها، چه طبیب گوشت خواران، چه طبیب پرندگان، چه طبیب ...، باید در کنار آموزش نظری، آموزش عملی هم ببیند و انواع و اقسام مشکلات و بیماریها را بطور مادی و نه فقط ذهنی تجربه کند. اگر غیر از این باشد طبیبی میشود مثل فرزند آن حکیم از دنیا رفته که در تشخیص بیماری آن زن نگون بخت به اهل منزل میگوید "مریض شما خر خورده است و بیمار شده است!" چون پالان خری را در گوشه حیاط منزل آنان مشاهده میکند! نتیجه اش این میشود که بسیاری از مثلا" فارغ التحصیلان دکترای دامپزشکی حتی از انجام یک تزریق ساده داخل عضلانی حتی در دام بزرگ عاجزند. چون در طی دوره آموزشی خود سر جمع با ده راس گاو یا اسب بیمار مواجه نشده اند. به این علت که همانطوری که استاد گرانقدر جناب آقای دکتر نوری فرمودند دانشکده های دامپزشکی ما فاقد فارم آموزشی هستند. به عبارت دیگر ما داریم طبیب روی کاغذ تولید میکنیم نه طبیب فیلد و فارم.
کارشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۰۳ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۱
0
0
بر اين باورم قرار گرفتن جامعه دامپزشکي در حوزه پزشکي که بسياري از دوستان راه حل مشکلات دامپزشکي مي دانند از تحقيري (وزارت جهاد کشاورزي) به تحقير ديگر رفتن است. دامپزشکي بايستي در يک حوزه مستقل تعريف شود.
el dorado
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۰۱ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۲
0
2
آقای دکتر دام کوچک و اگزوتیک رو سانسور کردن!
ظاهرا امریکایی و انگلیسی ها گاوپزشک هستن و ما دامپزشکیم!!!!!
در کشور های مدرن بیشترین اشتغال دامپزشکان در زمینه دام کوچک هست که ایشان ... نامی از آن نیاورده اند!!!!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۵۷ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۲
اگر کل مصاحبه های استاد را تا کنون ببینید، از نظر ایشان دامپزشکی یعنی حیوانات فارم و اصلا جایگاهی برای حیوانات خانگی ظاهرا متصور نیستند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۳۵ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۲
0
0
الدورادو عزیز، همین مانده بود شما با استدلال خیلی قوی و دقیقتان از استاد تمامی چون دکتر نوری که شهره به اخلاق نیک و دانش بالا هستند، ایراد بگیرید.
متاسفانه ..................!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۵ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۲
0
0
یکی از کارهایی که قبل از انقلاب شروع شده بود و بعد کنار گذاشته شد، پرورش گاوهای گوشتی بود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۴ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۲
0
0
دوستان بیایید قدردان اساتیدمون باشیم وآنهارا احترام کنیم حتی اگرنظرشان با نظرما مخالف باشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۵ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۲
0
0
مگر قبل از رفتن گروه پزشکی از وزارت علوم جایگاه دامپزشکی درون گروه پزشکی نبوده؟ اگر جایگاه دامپزشکی قبل از تفکیک گروه پزشکی اونجا قرار داشته باز هم به جای اصلی خودش باید برگرده. اصلا قراری نیست که دامپزشکی الحاق بشه اگه قراره به بازگشت به جای اصلی که بوده باشه باید به گروه پزشکی برگرده. حالا اونجا میتونه به صورت یک معاونت کار کنه. کدوم گروه پزشکی دچار حقارت شده که برخی دوستان فکر میکنن با پیوستن به گروه پزشکی دچار حقارت میشن؟پایین ترین آمار بیکاری مربوط به گروه رشته های پزشکیه. بیشترین بودجه ها به وزارت بهداشت داده میشه. رشته های گروه پزشکی از لحاظ میزان فارغ التحصیل کنترل میشن تا با بازار کار هماهنگ باشن. ما داریم کجا میریم؟ یک عده افراد و اساتید خواسته و ناخواسته دارن همه رو به جهت اشتباه میکشونن. تنها کسانی که از عدم پیوستن به گروه پزشکی سود میبرن کسانی هستن که دارن شعار یک دام یک دامپزشک رو در دانشگاه آزاد محقق میکنن. دندون پزشکا بد بخت شدن؟ داروسازهاحقیر شدن؟ آخه تا کی میخواید توی یک حلقه دور خودتون بچرخید .دامپزشکی داره نابود میشه. بیکاری گریبان همه رو گرفته. حالا تازه بعد از این همه سال مهجوری در جهاد کشاورزی میخواین مستقل بودن رو تجربه کنید؟ یه ۴۰ سال هم این حالت رو تجربه کنید تا تازه بشیم مثل سازمان محیط زیست.که حتی حقوق چندرغازه کارمنداشو نداره بده. بعدشم بیاین بگین آره اینم اشتباه بود. بابا بیدار بشین. وزارت بهداشت و گروه بهداشت در ایران آموزش و عملکردش مستقله. اگه داعیه نقش بهداشتی در جامعه دارین باید جزیی از وزارت بهداشت باشین. وگرنه نه بودجه ای بهتون تعلق میگیره. نه میزان فارغ التحصیل ها کنترل میشه و نه جایگاه بهداشتی دامپزشکی در جامعه به چشم میاد . وسلام
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۱۳ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۲
دوست عزیز با مفروض غلط نتیجه گیری نادرست تری بدست می آید .
همیشه آموزش دامپزشکی مستقل از آموزش پزشکی بوده زیرا در اصل ماهیت و اهداف آنها با هم بطور کلی فرق داشته و دارد .
یادتان باشد وظیفه دامپزشکی حمایت از انسان در برابر دام و دامپروری نیست که بعضی مرتب بر طبل بهداشت عمومی در دامپزشکی میکوبند ، بلکه برعکس دامپزشکی در تمام دنیا و از روز اول بوجود آمدنش ، یک وظیفه اصلی داشته آن هم حراست و حفظ سرمایه های دامی بشر بوده که منبعی مهم برای تامین تغذیه و بسیاری نیازهای دیگرش بوده !
البته دامپزشکی بطور خودکار و بشکل ثانویه در صورتی که به وظیفه اصلی اش در سلامت دام و دامپروری بدرستی عمل کند موجب کمک به بهداشت عمومی نیز میشود ! همین !
در نهایت واقعا چه فکر کرده اید که وزارت بهداشت بخواهد برای خود دردسری بنام دامپزشکی را نیز بپذیرد !!!؟؟
فقط آنها دلتنگ زمانی هستند که قصابی ها و مرغ و ماهی فروشی ها تحت نظارت کامل آنها بود و دامپزشکی نقشی در نظارت آنها نداشت ! و در نتیجه هر جایی که قصاب عشقش میکشید میشد کشتارگاه و بدون معاینه و بازرسی گوشت و کمترین افت وزن گوشتها بفروش میرفت و بخشی هم به دوستان در وزارت ( اداره ) مطبوعه میرسید.
بله دوستان وزارت بهداشت این بخش ران و سردست و راسته .... مجانی رو که قبلا داشتن رو مطالبه میکنند و منظورشون از جدا شدن همین از دست رفتن این امتیازات خاص است و گرنه کوچکترین علاقه ای به دامپزشکی ندارند !!!
پس بهتر است کمی واقع بین باشیم و بجای امید بستن به دیگران و انتخاب راه آسان !! راه درست را در پیش بگیریم و کمر همت بسته با افزایش علم ومهارت و کارایی دامپزشکان که جز با اصلاح دانشکده های دامپزشکی امکان پذیر نیست ، خود را به جایگاهی که حقمان است برسانیم و اینقدر از دیگران گدایی امکانات و موقعیت نکنیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۱ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۲
0
0
پرورش گاو گوشتی باعث خودکفایی است ولی دولت نمیتونه نهاده های اولیه دام رو برای گاو شیری تامین کنه اونوقت با این همه واردات و نوسانات قیمت چطوری گاو گوشتی پرورش بدیم کم موندن که کاه رو هم وارد کنیم اخه یه زمانی کشاورز روی هزار متر زمین گندم میکاشت ولی الان دیگه این کار رو نمیکنه دلایلش هم کاملا مشخصه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۹ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۲
0
1
همکاران از وزارت بهداشتیها خبر ندارند.حقوقهای نجومی و درآمدهای فضایی مال مریخی های وابسته به رفقای وزیر بهداشته که اونهم حرام است.یارانه مردم را قانونی می دزدند.
بروید تحقیق کنید ببینید مشکلات پزشکان عمومی کمتر از دامپزشکان نیست.
اگر دزدی بلدید در همه رشته ها نون است.از صافکاری ماشین گرفته تا دندانپزشکی که از مواد چینی بجای آلمانی استفاده می کنند.
منوچهر ناصردوست
|
Canada
|
۱۸:۰۵ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۲
0
0
با سپاس از دکتر نوری استاد بزرگوار. با نگاه به آموزش دامپزشکی در کشورهای پیشرفته در میابیم که اهدف عمده آموزشی در رشته دامپزشکی ارتقاء بهداشت عمومی، سلامت غذا، تولید دام سالم و اشتغال میباشد. حال هرکدام اینها با توجه به گستردگی دانش دامپزشکی و فراوانی گونه های حیوانی زیر شاخه های زیادی را در برمیگیرد. برای این مهم وجود یک نظام آموزش دامپزشکی آگاه و صاحب دانش روز دنیا و یک سازمان دامپزشکی کارآمد فارغ از روزمرگی و گرفتار در بند کاغذ بازی و بکار گرفتن افراد دارای دانش علمی و مدیریتی و تجربه خوب و کافی که دارای حس مسولیت پذیری و داشتن توانایی کار گروهی و ملی باشند ضروری است که استاد بزرگوار نیز به آنها اذعان داشتند. ولی در نهایت تا زمانیکه ما دامپزشکان پرمدعا دارای اتحاد لازم نباشیم و تشکلهای قوی حرفه ای متحد نباشیم همین میشود که افراد فاقد صلاحیت و کم دانش در وزارت کشاورزی موجبات ورشکستگی تولید کنندگان محصولات با منشا دامی و نهایتاً بیکاری دامپزشکان در این عرصه شوند. دامپزشکان عزیزی هم که در بخش Pet فعال هستند نیز نمیتوانند جدا از این باشند. یک سازمان دامپزشکی قدرتمند در کتار یک سازمان نظام دامپزشکی توانا با بهره گرفتن از دانش به روز مراکز آکادمیک دامپزشکی و از همه مهمتر انسجام تمامی دامپزشکان کشورمان خواهند توانست برای مشکلات راه حلهای کاربردی ارایه کنند. اینها رویای دست نیافتنی نیستند و اهتمام همه مارا می طلبد. با جستجو در اینترنت میتوانید این انسجام کاربردی را در کشورهای پیشرفته ای چون هلند، دانمارک، سوئد، کانادا، آمریکا و.... میتوانید بررسی و مشاهده نمایید. بامید آنروز.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۲۳ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۲
0
0
طرح تحول سلامت یک طرح پوپولیستی خائنانه است که فقط برای جیب یک عده ای خاص طراحی شده است.دامپزشکان به کنار بلکه صدای اعتراض خود جامعه پزشکی هم در آمده است.پیشگیری و‌کنترل بیماریها به کنار،با این پولها می شد چند بیمارستان ساخت و یا اوضاع نابسامان بیمارستانهای دولتی را بهبود بخشید.این جماعت به ظاهر دلسوز یواش یواش می خواهند پول تامین اجتماعی که از حقوق میلیونها کارگر کسر شده را هم ببلعند.
بالاخره پورشه برای امنیت جانی در جاده ها عالی است و زندگی لاکچری هزینه دارد.
یعنی دلسوزی این نئوکاپیتالیستها برای اقشار کم درآمد و روستاییان ما را کشته!
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه