کد خبر: ۴۱۴۰۹
 

دامپزشک پارک طبیعت پردیسان و باغ وحش تهران گفت: هم اکنون باغ وحش ارم تنها باغ وحش استاندارد کشور است که دارای این حفاظ ها است و تمام باغ وحش ها نیز باید برای استاندارد کردن خود از این حفاظ ها استفاده کنند.

به گزارش حکیم مهر به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، «پرویز قندالی» مدیر باغ وحش ارم در خصوص وضعیت باغ وحش ارم اظهار کرد: در باغ وحش تهران حدود 110 گونه جانوری و حدود 500 حیوان وجود دارد.

وی افزود: مدیران باغ وحش ارم سعی در استاندارد کردن باغ وحش دارند و امیدواریم تا سال 2020 در اتحادیه باغ وحش های اروپا عضو بشویم.

قندالی گفت: هم اکنون عضواتحایه باغ وحش های اروپا (
EEP ) در دو گونه شیر ایرانی و پلنگ ایرانی هستیم و امیدواریم تمام حیوانات باغ وحش به عضویت این اتحادیه در آیند که در آن زمان می توان گفت که تمام باغ وحش ها استاندارد بین المللی را دارا است.

وی ادامه داد: در باغ وحش تهران یکسری نواقص وجود دارد که سعی می کنیم آنها را برطرف کنیم.

مدیر باغ وحش ارم تصریح کرد: گونه های باغ وحش تهران با آب وهوای ایران سازگاری دارند تنها گونه فیل سریلانکا است که به علت تفاوت آب وهوا مقداری مشکل دارد.

وی افزود: ما هیچ حیوانی را از طبیعت به باغ وحش نمی آوریم و یکی از اصول باغ وحش نیزهمین است . تمام حیوانات باغ وحش یا از باغ وحش های اروپا و یا حیواناتی بودند که دیگر قابل بازگشت به طبیعت نبودند.

قندالی تاکید کرد: در باغ وحش ارم حدود 60 درصد حیوانات بومی و 40 درصد غیر بومی هستند.

حفاظ استاندارد در باغ وحش چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

«دکتر ایمان معماریان» دامپزشک پارک طبیعت پردیسان و باغ وحش تهران با اشاره به فنس کشی و بیرم های استاندارد در باغ وحش ارم اظهار کرد: در باغ وحش های استاندارد یکی از مواردی که باید رعایت شود استفاده از حفاظ هایی است که کمترین مشکل را برای حیوانات ایجاد می کند.

وی افزود: بیرم های فلزی (حفاظ ها) و یا فنس ها که در گذشته بوده آسیب رسانی زیادی داشته اما این حفاظ ها هم اکنون به صورت استاندارد طراحی شده اند طوری که بازدید کنندگان به راحتی می توانند حیوانات را مشاهده کنند.

معماریان گفت: یکی از بیرم های استاندارد، بیرم هایی است که ولتاژ بالا و آمپر بسیار پایین دارند و این بیرم ها به صورت پالس هستند که اگر به آن ها دست زده شود تنها یک شوک کوچک وارد می کند تا فردی نزدیک حیوان نشود.

دامپزشک پارک طبیعت پردیسان و باغ وحش تهران تصریح کرد: هم اکنون باغ وحش ارم تنها باغ وحش استاندارد کشور است که دارای این حفاظ ها است و تمام باغ وحش ها نیز باید برای استاندارد کردن خود از این حفاظ ها استفاده کنند.

نظافت و تمیز کردن جایگاه های حیات وحش بسته به نوع جایگاه و نوع نظافت متفاوت است

دکتر ایمان معماریان در رابطه بانظافت جایگاه های حیات وحش در باغ وحش ارم  اظهار کرد: نظافت و تمیز کردن جایگاه های حیات وحش بسته به نوع جایگاه و نوع نظافت متفاوت است.

وی افزود: در گذشته کف بیشتر جایگاه های  حیات وحش  در باغ وحش ها سیمان بود که مناسب نبودند و برای نظافت آن ها باید آب زیادی مصرف می کردند و همچنین در این جایگاه ها حیوانات راحت نبودند که با تلاش و حمایت سازمان محیط زیست این جایگاه ها به استاندارد جهانی نزدیک شد.

معماریان گفت: در حال حاضر کف جایگاه های حیوانات در  باغ وحش تهران  به صورت طبیعی چمن کاری و از گیاهان طبیعی زیستگاه در آن ها استفاده می شود که نظافت این جایگاه ها نیز متفاوت است.

وی ادامه داد: جایگاه هایی که شیشه ای هستند هر روز شیشه آن ها نظافت و تمیز می شوند و هر روز مدفوع های حیوانات جمع آوری می شود و همچنین در هفته سه بار تمام جایگاه ها برای جلوگیری از هجوم حشرات موذی و انگل ها با مواد ضد عفونی سم پاشی می شوند .

دامپزشک پارک پردیسان و باغ وحش تهران تصریح کرد: در تمام ورودی های جایگاه های حیوانات حوضچه های مواد ضد عفونی کننده وجود دارد که برای ورود و خروج نگهبانان به جایگاه ها باید کف کفش های آن ها با این مواد ضد عفونی شوند .
 
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه