کد خبر: ۴۲۴۰۹
تعداد نظرات: ۴ نظر
 

بخش کشاورزی ضمن برخورداری از شرایط استراتژیک و داشتن مزیت نسبی در توسعه، بستر مناسبی برای توسعه اقتصادی کشور است. از این رو باید درک درستی از زیرساخت‌ها و نیز عوامل موثر آن وجود داشته باشد. نیروی انسانی از جمله منابع پر اهمیت در هر سازمان و ارگانی است که باید به دقت مورد بررسی قرار گیرد. براین اساس مدیریت موثر یکی از مواردی است که به تازگی در مرکز نوسازی و تحول اداری وزارت جهاد کشاورزی مورد توجه قرار گرفته. بنابراین پروژه جدیدی در حال اجرا است که به تازگی به کارکنان رده‌های پایین‌تر این اجازه را می‌دهد تا در آزمون ارزیابی مدیریتی شرکت کند و در صورت داشتن توانایی‌های لازم به پست‌های مدیریتی دست یابد.

به گزارش حکیم مهر به نقل از ایانا، «ابوالقاسم ورداسبی» رئیس مرکز نوسازی و تحول اداری وزارت جهاد کشاورزی در این باره می‌گوید: «سال 79 بود که براساس قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران وزارت کشاورزی با وزارت جهاد سازندگی ادغام شد. بر اساس چنین ادغامی، مازاد نیرو در این مجموعه به وجود آمد و تلاش شد حجم نیروی انسانی در وزارت جهاد کشاورزی کاهش یابد. بنابراین از سال 79 تا 84 موفق شدیم تعداد 150هزار نیرو را به 90هزار نفر برسانیم و حدود 60هزار نفر را در این بین تعدیل کنیم. در پی خروج نیروی انسانی، مدیران نیز از مجموعه خارج شدند و در نتیجه هرم مدیریتی به شدت دچار مشکل شد. از جمله این مشکلات می‌توان به نبود دانش کافی برای پست‌های مدیریتی اشاره کرد.»

او با اشاره به اینکه در راستای تربیت مدیران جدید باید تدبیری اندیشیده می‌شد، ادامه می‌دهد: «برای داشتن مدیران کارآمدتر، پروژه تربیت مدیران آینده به میان آمد و سعی شد در این طرح، استعداد کارشناسان شناسایی و با شاخص‌های خاص ارزیابی شود. براساس ارزیابی‌های صورت گرفته نام افراد توانمند در بانک اطلاعات مدیران آینده بارگذاری می‌شود بلکه بتوان در زمان مورد نیاز، از این لیست استفاده کرد. پروژه بعدی برای توانمندسازی مدیران کنونی مطرح شده و طبق این طرح کارشناسان هر حوزه با توانمند کردن خودشان فرصت این را پیدا می‌کنند تا به رده‌های مدیریتی راه یابند.»

ورداسبی خاطر نشان می‌کند: «ارزیابی‌هایی که برای انتخاب مدیران آینده صورت می‌گیرد بسیار دقیق و حساب شده است و در این ارزیابی‌ها 46 مولفه مورد توجه قرار می‌گیرد. انجام ارزیابی‌های عنوان شده نیاز به مجوز لازم از شورای عالی اداری دارد که از ابتدای سال 97 این مصوبه صادر شد. برطبق مصوبه مورد نظر از ابتدای سال جاری هر شخصی که می‌خواهد پست مدیریتی دریافت کند باید از کانال این ارزیابی‌ها عبورکند. این سنجش‌ها تنها می‌تواند از طریق موسساتی رخ دهد که دارای کانون‌های ارزیابی و توسعه مدیران هستند. خوشبختانه وزارت جهاد کشاورزی از اولین دستگاه‌هایی است که چنین صلاحیتی را کسب کرده. این امتیاز از طرف سازمان اداری استخدامی کشور به این وزارت‌خانه داده شده، بنابراین وزارت جهاد کشاورزی این اجازه را دارد، گواهینامه‌های مدیریتی را صادر کند.»

رئیس مرکز نوسازی و تحول اداری وزارت جهاد کشاورزی تاکید می‌کند که تا کنون 2400نفر از کارشناسان و مدیران وزارت جهاد کشاورزی درکانون‌های ارزیابی مدیریتی سنجیده شده‌اند.

او با اشاره به اینکه متاسفانه از سال 79تا کنون استخدامی صورت نگرفته و هیچ نیروی جدیدی وارد مجموع نشده می‌افزاید: «درحال حاضر ما در مجموعه جهاد کشاورزی مازاد نیرو داریم، اما این موضوع به بخش پشتیبانی و خدمات باز می‌گردد. هم اکنون حدود 40 درصد از نیروی انسانی مجموعه جهاد کشاورزی دیپلم و زیر دیپلم هستند و ما منابع لازم را برای خروج این نیروی انسانی نداریم. چرا که نمی‌دانیم باید چه برنامه‌ای را با وجود کم بود بودجه در پیش بگیریم، به معنای دیگر نمی‌دانیم که این نیروها را بازخرید یا بازنشسته پیش از موعد کنیم؟! اگر دولت امکانی را فراهم کند تا این نیروها از مجموعه خارج شوند، مجوز یک سوم جذب نیرو به مجموعه جهاد کشاورزی داده می‌شود. در حال حاضر با سازمان اداری استخدامی کشور به تفاهم رسیده ایم و قرار شده 18هزار نیرو به ازای خروج نیروی انسانی به مجموعه داده شود.»

او می‌گوید: «به طور متوسط سالی چهار تا پنج هزار نفر در حال خروج از مجموعه هستند. بنابراین در طی سه سال می‌توان نیروهای مورد نیاز را جذب کرد. باید تاکید کنم، 10هزار نیرو با قانون استخدام ناظرین مهندسین بخش کشاورزی وارد وزارت خانه شدند و امسال نهایی شد، طبق رایزنی‌های صورت گرفته قرار است هشت هزار نفر باقی مانده از طریق سازمان امور استخدامی کشور جذب شوند.»

ورداسبی اعتقاد دارد که باید به نیروی جوان مدیریتی فرصت لازم را داد و در این رابطه توضیح می‌دهد: «در طرح‌های ارائه شده در زمینه ارزیابی مدیران جوان طرحی مجزا برای جوانان و بانوان در نظر گرفته‌ایم. بر این اساس جوانان و بانوانی که امتیازات لازم را برای پست‌های مدیریتی کسب کنند در لیست مورد نظر قرار خواهند گرفت. بنابراین دو بُرش در گزارش‌هایی که به وزیر جهاد کشاورزی داده می‌شود وجود دارد. یک بُرش مربوط به جوانان و زنان است و دیگری به سایر مدیران ارتباط دارد. هم اکنون هِرم سنی مدیران مجموعه جهاد کشاورزی بسیار بالا است و این موضوع ناشی از نبود استخدام در طی 25سال گذشته بوده. »

با توجه به اینکه نیروی موجود در مجموعه وزارت جهاد کشاورزی از لحاظ متوسط سنی مسن هستند، باید منتظر بود و دید آیا وزرات جهاد کشاورزی برای پست‌های مدیریتی خود به جوانان میدان می‌دهد یا باز هم در این بین تجربه فدای خلاقیت و شایستگی جوانان می‌شود؟

 
 
انتشار یافته: ۴
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۱
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۲
0
0
من کار میخام ، میخام زن بگیرم، کی میاد آزمونش، تخصص دامپزشکی دارم
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۱۴:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۲
0
0
دیپلم وزیرزیر دیپلم ای خداااااا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۲
0
0
تعریف امید در دولت تدبیر و امید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۲
0
0
زیر دیپلمم دیپلوووم دیبلم یا دیفلم
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه