کد خبر: ۴۲۴۱۰
 

با کمک آزمایشات ژنتیکی می توان گونه های وحشی و اهلی شکار را از یکدیگر تفکیک و شناسایی کرد.

به گزارش حکیم مهر به نقل از پام، «طاهره افتخاری» مدیرکل دفتر موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کرد: انجام آزمایشات ژنتیکی راهی مطمئن و دقیق جهت شناسایی و تشخیص گونه های وحشی و اهلی از یکدیگر است.

افتخاری تصریح کرد: اگرچه اغلب محیط بانان یا کارشناسان سازمان حفاظت محیط زیست قادر به تشخیص گوشت گونه وحشی از اهلی هستند، ولی این دلیل محکمه پسندی برای مقامات قضایی نیست و نتایج حاصل از انجام آزمایشات ژنتیکی بطور قطعی می تواند صحت و سقم ادعای متخلفین را ثابت کند.

افتخاری افزود : به همت کارشناسان گروه زیست فناوری دفتر موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی، نمونه های مشکوک کشف و ضبط شده از متخلفین شکار و صید، بعد از انجام چندین مرحله آزمایش ژنتیکی، شناسایی شده و نتیجه آن جهت بررسی جرایم متخلفین به مقامات قضایی ارائه می شود.

به گفته افتخاری در سال 96 بیش از 50 نمونه گوشت کشف شده از متخلفین توسط ماموران حفاظت محیط زیست استان های کشور از جمله کرمان، فارس، گلستان، اردبیل، مازندران، کردستان و ... ضبط و به این دفتر ارسال شد که پس از انجام آزمایشات ژنتیکی در گروه زیست فناوری این دفتر، بیشتر نمونه ها شناسایی شده و نتایج آزمایش ها بصورت کتبی از طریق ادارات کل استان به مقامات قضایی شهرستان مربوطه ارائه شد.

از بین نمونه های شناسایی شده، نزدیک به 70 درصد نمونه ها، وحشی و 28 درصد نمونه ها اهلی شناسایی شدند. حدود 2درصد از نمونه ها به دلیل عدم کیفیت لازم جهت استخراج DNA  غیر قابل شناسایی بودند.

«لیلا عزالدین لو» رئیس گروه زیست فناوری این دفتر اظهار کرد: نکته حائز اهمیت در شناسایی نمونه های مشکوک، نحوه نمونه برداری، نگهداری و ارسال نمونه ها مطابق با شرایط استاندارد می باشد. هرقدر این شرایط بیشتر رعایت شود، نتایج حاصل از آزمایشات دقیق تر و شناسایی قطعی تر خواهد بود.

چنانچه نمونه ها در وضعیت مطلوبی نباشند، استخراج DNA  از آنها غیرممکن است یا در صورت استخراج، DNA  از کیفیت مناسبی برخوردار نمی باشد که در این صورت، تشخیص نمونه مورد نظر غیرممکن یا برای رسیدن به نتیجه مطلوب، می بایست آزمایشات در چندین نوبت تکرار شوند.

وی خاطر نشان ساخت: با توجه به ماهیت مطالعات ژنتیکی با استفاده از تکنیک های مولکولی، به منظور ادامه روند مطالعات و نیل به هدف مورد نظر، نیازمند همکاری و حمایت ادارات کل استانی می باشیم.

 
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه