کد خبر: ۴۲۴۴۵


مدیرکل دامپزشکی استان کردستان گفت: در یک ماه گذشته همراه با رئیس ادارات دامپزشکی شهرستان به بیش از ۳۰ روستای استان مراجعه کرده‌ام و پای درددل‌ها و خواسته‌های مردم نشسته‌ام و مشکلات مربوط به حوزه کاری خود را بررسی کرده‌ام.

به گزارش حکیم مهر به نقل از تسنیم، «دکتر مجتبی ورمقانی» اظهار داشت: اداره‌ کل دامپزشکی کردستان در سه حوزه کنترل بیماری‌های مشترک بین انسان و دام، کنترل بیماری‌های مختص دام و حفظ بهداشت عمومی جامعه و سلامت انسانی فعالیت می‌کند.

وی با بیان اینکه با کمبود نیروی انسانی مواجه هستیم، گفت: کل پرسنل مشغول به خدمت در اداره‌ کل دامپزشکی استان کردستان ۱۶۵ نفر هستند که با توجه به تعدد و خطیر بودن وظایف این دستگاه اجرایی، شماری بسیار ناچیز است.

مدیرکل دامپزشکی کردستان در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به اینکه جمعیت دامی استان بیش از ۲ میلیون رأس دام سبک و بیش از ۲۵۰ هزار رأس دام سنگین است، تصریح کرد: امسال با توجه به میزان بارش، جمعیت دامی در کردستان افزایش پیدا کرده است.

بخش عمده‌ای از خدمات دامپزشکی کردستان به روستاها اختصاص دارد

وی با اشاره به بسته‌شدن مرزها بیان کرد: بخش عمده مردم در مناطق مرزی کردستان مشغول دامداری هستند و از این طریق هزینه‌های زندگی خود را تأمین می‌کنند.

ورمقانی با اشاره به اقدامات انجام شده و واکسیناسیون به‌موقع، باهدف پیشگیری از شیوع بیماری‌های دامی افزود: در دو سال گذشته بخش عمده خدمات این اداره‌ کل، به واکسیناسیون رایگان دام علیه انواع بیماری‌ها در سطح روستاها بوده است.

وی با اشاره به پیگیری‌های انجام شده اظهار کرد: در سال گذشته اعتبارات استانی این اداره‌ کل نسبت به سال ۹۴ بیش از ۶ برابر افزایش یافته و بخش عمده این اعتبارات در راستای خدمت به روستائیان هزینه و انجام می‌شود.

مدیرکل دامپزشکی استان کردستان گفت: در سال گذشته نیروهای دامپزشکی میانگین در سه نوبت برای ارائه خدمات و توزیع واکیسناسیون رایگان و ضدعفونی، به سطح روستاهای استان مراجعه کرده‌اند و در راستای خدمات‌دهی به روستانشینان از هیچ تلاشی دریغ نمی‌کنیم.

وی با اشاره به واکسیناسیون دام‌های استان علیه تب‌برفکی اذعان کرد: علی‌رغم اینکه این بیماری در سال‌های گذشته خسارت بسیاری به دام‌داران برخی استان‌های کشور وارد کرده، اما با توجه به اقدامات پیشگیرانه، بیماری تب برفکی در کردستان قابل کنترل است.

واکسیناسیون رایگان علیه بیماری تب برفکی در روستاهای کردستان

مدیرکل دامپزشکی استان کردستان خاطرنشان کرد: سالانه در سه نوبت در فصل بهار، ماه‌های شهریور و مهر و بهمن و اسفند دام‌های استان به‌صورت صد درصد رایگان علیه تب برفکی واکسینه می‌شوند در صورتیکه در برخی از استان‌های کشور، باید مردم برای این کار پول پرداخت کنند.
شخصا از روستاهای کردستان بازدید می‌کنم و پای درددل‌های مردم می‌نشینم

وی با بیان اینکه شخصا از سطح روستاها بازدید و عملکرد نیروهای دامپزشکی را نظارت می‌کنم، عنوان کرد: در یک ماه گذشته همراه با رئیس ادارات دامپزشکی شهرستان به بیش از ۳۰ روستای استان مراجعه کرده‌ام و پای درددل‌ها و خواسته‌های مردم نشسته‌ام و مشکلات مربوط به حوزه کاری خود را بررسی کرده‌ام.

ورمقانی با اشاره به اینکه ویروس بیماری تب برفکی به‌سرعت در حال انتشار است، اضافه کرد: امسال در مرحله نخست، بیش از یک میلیارد تومان واکسن تب برفکی خریداری شده و واکسیناسیون دام‌های استان علیه این بیماری آغاز شد.

وی اظهار کرد: خوشبختانه تاکنون موردی از بیماری تب کریمه کنگو و آنفلوانزای فوق حاد پرندگان انسان در استان مشاهده نشده و این بیماری‌های خطرناک کنترل شده است.

بیش از ۴ تن فرآورده خام دامی فاسد در کردستان کشف و معدوم شد

مدیرکل دامپزشکی استان کردستان با بیان اینکه نظارت بر قصابی‌های سطح شهر به‌صورت حساس انجام می‌شود، گفت: از ابتدای ماه مبارک رمضان تاکنون، بیش از ۴ تن فرآورده خام دامی فاسد در سطح استان کشف و معدوم شده است که اگر نظارت‌ها به‌موقع نبود و فرآورده‌ها وارد سفر مردم می‌شد، مشکلات زیادی برای سلامتی مردم ایجاد می‌شد.

وی اضافه کرد: نظارت بر کشتار دام در کشتارگاه‌های استان توسط نیروهای دامپزشکی به‌صورت ویژه انجام می‌شود و خوشبختانه تاکنون تخلف و مورد خاصی نداشته‌ایم.
اجرای طرح درجه‌بندی مراکز گوشت قرمز در کردستان

مدیرکل دامپزشکی استان کردستان خاطرنشان کرد: همچنین طرح درجه‌بندی گوشت قرمز را در مراکز عرضه و قصابی‌های سطح استان اجرا می‌کنیم و لیبل سفید به‌معنای گوشت درجه یک و لیبل زرد به‌معنای گوشت درجه دو بوده و قطعاً قیمت‌ها نیز تفاوت دارد.

وی گفت: متأسفانه آنقدر با کمبود نیروی انسانی روبه‌رو هستیم که نیروهای دامپزشکی صبح زود در روستاها حاضر و پس از انجام مأموریت، مجددا به سطح شهر برگشته و از مراکز عرضه همچون قصابی‌ها، رستوران‌ها و غذای آماده‌ها نظارت‌ها کنند.

ورمقانی در بخشی دیگر از سخنان خود با بیان اینکه صنعت مرغداری، صنعت اول استان است، گفت: در کردستان حدود ۸۰۰ واحد مرغداری داریم و برای تمام مرغداران کلاس‌های آموزشی برگزار کرده‌ایم و ارتباط خاصی باهم داریم و مشکلات آنها را شناسایی کرده‌ایم.

اجرای طرح واکسیناسیون طیور روستایی در ۹۰۰ روستای کردستان

وی اظهار کرد: در سال گذشته یک نفر مرغدار، دامدار، آبزی‌پرو و صادرکننده شاکی در حوزه دامپزشکی کردستان نداشتیم و حتی یک مورد شکایت از استانداری به ما ارجاع داده نشده و همواره پاسخ‌گو مردم هستیم.

مدیرکل دامپزشکی کردستان گفت: همچنین با مشارکت بسیج سازندگی طرح واکسیناسیون طیور روستایی در ۹۰۰ روستای استان اجرایی شده است.

وی بیان کرد: خوشبختانه با توجه به تلاش‌های انجام شده، دامپزشکی کردستان در سال گذشته به‌عنوان دستگاه برتر استانی در جشنواره شهید رجایی معرفی شد و حتی رئیس سازمان دامپزشکی در سفر به کردستان و نمایندگان مجلس نیز از خدمات و کارهای این اداره تقدیر کردند.

شفاف‌سازی مالی به شیوه مدیرکل دامپزشکی کردستان

مدیرکل دامپزشکی کردستان خاطرنشان کرد: سال گذشته شخصا تمام دریافتی‌های خود را به دستگاه نظارتی استان اعلام کردم و در جهت تنویر افکار عمومی حتی فیش حقوقی و مزایای دریافت‌شده را در فضای مجازی منتشر کردم و لیست‌ دریافتی‌های ماهانه، اضافه‌کار و حقوق برروی پروتال اداره‌کل قابل مشاهده است.

وی افزود: شهروندان می‌توانند در صورت مشاهده هرگونه تخلف، انتقادات و پیشنهادات، از طریق سامانه ۱۵۱۲ به نیروهای این اداره‌کل اطلاع بدهند.


 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه