کد خبر: ۴۲۹۲۸
تعداد نظرات: ۱ نظر
 

مدیرکل دامپزشکی استان خوزستان گفت: صادرات دام زنده از خوزستان، بر اساس بخشنامه اخیر وزارت جهاد کشاورزی، غیرقانونی و ممنوع است.

به گزارش حکیم مهر به نقل از ایرنا، «دکتر مصطفی کنارکوهی» افزود: دامپزشکی بر این اساس مجاز به صدور گواهی بهداشتی برای صادرات دام زنده نیست و هیچ گونه مسئولیتی را در این زمینه نمی پذیرد.

وی با بیان اینکه اعلام ممنوعیت صادرات دام زنده در خرداد گذشته، با انتقاد و اعتراض برخی بازرگانان و صادرکنندگان دام در خوزستان رو به رو شد گفت: پس از مکاتبه با وزارت خانه متبوع، اجازه صادرات دام زنده (گوسفند) به کسانی داده شده که پیش از صدور بخشنامه یاد شده، دام در مرحله قرنطینه و گواهی صدور بهداشتی قرار داشت.

مدیرکل دامپزشکی خوزستان در ادامه با بیان اینکه صادرات دام زنده از خوزستان به کشورهای حوزه خلیج فارس هم اکنون به صورت قاچاق انجام می شود، افزود: وظیفه دستگاه های اجرایی و مرزبانی است که از قاچاق دام زنده جلوگیری کنند.

دامپزشکی در حادثه تلف شدن محموله دام زنده از شادگان به قطر نقشی نداشت

مدیرکل دامپزشکی خوزستان گفت: این اداره کل در حادثه تلف شدن محموله دام زنده از شادگان به کشور قطر هیچ نقشی نداشته است.

چندی پیش در جریان ارسال محموله یک هزار و 480 دام زنده (گوسفند) از شادگان به قطر، یک هزار و 180 راس دام به دلیل ناکافی بودن علوفه، آب، گنجایش نداشتن شناور و نقص فنی آن تلف شد.

کنارکوهی افزود: مسئولیت دامپزشکی در ابعاد نظارت و بهداشت تا ورودی گمرک است و پس از آن لنج دار، صادرکننده دام و بندر مسئول بارگیری محموله است.

وی با اشاره به اینکه محموله دام زنده بیمه نبوده و صادرکننده دام برای کاهش هزینه انتقال محموله از شناوری استفاده کرده که تنها 800 راس گنجایش داشته است، گفت: صادرکنندگان دام باید ضرر و زیان ناشی از تلف شدن بیش از 80 درصد محموله را بپذیرند و به نظر می رسد مسئولیتی متوجه دیگران نیست.

مدیرکل دامپزشکی ادامه داد: اگر ضوابط قانونی و شرایط آب و هوایی در جابجایی محموله دام زنده صادراتی در نظر گرفته می شود، شاهد چنین حادثه تاسف باری که بخشی از سرمایه ملی در آن به هدر رفت نمی بودیم.

صادرات دام زنده در یک دهه گذشته از طریق بنادر آبادان، هندیجان، چوئبده، اروندکنار و شادگان به کشورهای حوزه خلیج فارس و عراق با مجوز وزارت جهاد کشاورزی صورت گرفته است.

 
 
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
United States
|
۲۳:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۹
0
0
یعنی دامپزشکی وظیفه ای در کنترل لنج و مناسب بودن فضا و اب و غذا حیوان تا مقصد ندارد.بعد چطور حتی یک نیسان بدون کد مجوز دامپزشکی نمیتواند ده راس گوسفند حمل کند؟!
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه