کد خبر: ۴۳۰۳۷
تعداد نظرات: ۳ نظر
رئیس سازمان دامپزشکی کشور:
«دکتر علیرضا رفیعی‌پور» افزود: در زمینه این دو بیماری، طی سال‌های گذشته اقدامات مناسبی از سوی سازمان دامپزشکی انجام شده است ...حکیم مهر: رئیس سازمان دامپزشکی کشور از کاهش ۵۰ تا ۷۵ درصدی کانون‌های بیماری تب مالت و طاعون نشخوارکنندگان خبر داد.

به گزارش حکیم مهر به نقل از ایسنا، «دکتر علیرضا رفیعی‌پور» اظهار کرد: در زمینه بیماری تب مالت و طاعون نشخوارکنندگان طی سال‌های گذشته اقدامات مناسبی از سوی سازمان دامپزشکی انجام شده که کاهش کانون هر دو بیماری را در جمعیت انسانی و حیوانی از نشخوارکنندگان تا حیات وحش در پی داشته است؛ به گونه‌ای که بر اساس آمارهای موجود اقداماتی از جمله واکسیناسیون در این حوزه سبب شده با کاهش چشمگیر کانون‌های بیماری در جغرافیای کشور مواجه شویم.

وی افزود: این آمارها نشان می‌دهد کاهش کانون‌های بیماری در زمینه بیماری تب مالت ۴۰ تا ۵۰ درصد و در حوزه بیماری طاعون نشخوارکنندگان حدود ۷۵ درصد بوده است.

بیماری تب مالت یا بروسلوز یکی از مهم‌ترین بیماری‌های مشترک انسان و دام است و بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک یک بیماری ویروسی واگیردار میان جمعیت دام سبک از جمله گوسفند و بز است که طی سال‌های گذشته در کشور وجود داشته تقریبا بومی شده است.

تب مالت از گاو، خوک، گوسفند یا بز آلوده به انسان انتقال می‌یابد اما قابلیت انتقال این بیماری از انسان به انسان وجود ندارد. طاعون نشخوارکنندگان نیز بیماری قابل سرایت از دام اهلی به حیوانات وحشی نیز بوده و در مکان‌هایی مشاهده می‌شود که دام اهلی در تماس با حیوانات وحشی هستند یا از آبشخورهای مشترک استفاده می‌کنند. 

انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۸
0
0
لطفا توضیح بدین علت کاهش بیماری ناشی از چه اقداماتی بوده است؟
ناشناس
|
United States
|
۰۰:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۹
0
0
خسته نباشید جناب دکتر
ناشناس
|
Greece
|
۰۱:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۹
0
0
هر دم از این باغ بری میرسد...
آنفلوآنزا رو هم که چله تابستون دارید خجالت زده میکنید.
معلومه چه خبره؟
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه