کد خبر: ۴۳۱۴۴
تعداد نظرات: ۳ نظر
در برنامه روی خط خبر شبکه خبر:
««دکتر علی‌صفر ماکنعلی» گفت: در صورت عدم تامین به‌موقع واکسن، شاهد پیامدهای ناخوشایند و اپیدمی گسترده‌تری در این خصوص خواهیم بود ...حکیم مهر: معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور از آغاز واکسیناسیون برای پیشگیری از آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در سه استان قزوین، تهران و البرز خبر داد و افزود: برنامه ریزی انجام این کار برای جمعیت مزارع مرغ تخمگذار و مرغ مادر در پایان سال گذشته به انجام رسید.

به گزارش حکیم مهر به نقل از روابط عمومی سازمان دامپزشکی کشور، «دکتر علی صفر ماکنعلی» با حضور در برنامه روی خط خبر شبکه خبر با بیان اینکه انجام واکسیناسیون در دو برنامه زمانی تعیین شده است،اظهار کرد: یک برنامه برای مرغ ها بین سن ۱۰ روز تا شش هفته و برنامه دیگر برای مرغ‌هایی که سنشان بیش از ۱۰ هفته و قبل از تولید باشد انجام می‌شود.

وی با تاکید به این موضوع که هزینه واکسن توسط مرغداران پرداخت می‌شود، عنوان کرد: برای انجام این فرایند هماهنگی بین سازمان دامپزشکی کشور و تشکل‌های بخش خصوص وجود دارد و سازمان دامپزشکی یکی از برنامه‌های مدیریتی خود را در قالب واکسیناسیون هدفمند و پیشگیرانه تعریف کرده است و باید گفت که تا کنون در هفت استان برای مزارع مرغ تخم گذار و سه استان برای مزارع مرغ مادر واکسیناسیون انجام شده است.

وی با تاکید به این مسئله که تا کنون دو نوع واکسن در کمیته‌های فنی تخصصی مورد تایید قرار گرفته است، عنوان کرد: این دو واکسن بر اساس استانداردهای روز دنیا از منابع خارجی تامین شده است و علی رغم این موضوع در شرایط فعلی در حال سیاستگذاری برای تولید واکسن در آینده نزدیک در کشور هستیم.

وی تصریح کرد: واکسیناسیون یک ابزار کمکی موازی با سایر ابزارها جهت کنترل و جلوگیری از شیوع بیماری در مزارع مرغ تخمگذار است اما باید به این مساله نیز توجه کرد که این ابزار به تنهایی نمی‌تواند از بروز و شیوع بیماری جلوگیری کند و می‌بایست هم راستا با سایر موازین امنیت زیستی در سطوح مختلف به کار گرفته شود به همین واسطه واحدهایی که واکسن دریافت کرده‌اند نسبت به واحدهای دیگر از مصونیت و مقاومت بیشتری برخوردار خواهند بود.

وی با اشاره به لزوم رعایت نکات امنیت زیستی در واحدهای تولیدکننده گفت: واکسیناسیون صرفا در واحدهایی انجام می‌شود که به تایید تیم‌های کارشناسی و ممیزی رسیده باشند و حائز شرایط بهداشتی و امنیت زیستی باشند اگر مجموعه این موارد رعایت شود با افزودن واکسن می‌توان تا حد زیادی از شیوع این بیماری جلوگیری کرد.

دکتر ماکنعلی افزود: سازمان دامپزشکی کشور با کمک دستگاه قضایی از فعالیت واحدهایی که تهدید علیه امنیت غذایی و بهداشتی هستند ممانعت بعمل می‌آورد ولی این موضوع به معنای برخورد قهرآمیز با واحدهای غیرمجاز نیست و هدف سازمان از این اتفاق ارتقا و بهبود کیفیت تولید در واحدهای اپیدیولوژیک است.

به گفته وی برنامه کنترل بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان یک بسته همه جانبه است واین پایش و کنترل توسط دستگاه‌های مختلف از جمله سازمان دامپزشکی کشور اعمال می‌شود تا موضوع مدیریت بیماری به صورت صحیح انجام گردد.

وی اظهار کرد: در حال حاضر شرایط به گونه‌ایی است که باهماهنگی و مشورت با مجامع ذیصلاح بین المللی همچنین تدابیر اتخاذ شده توسط سازمان تعداد و گستردگی کانون‌ها نسبت به همین مقطع زمانی در سال‌های گذشته از کاهش قابل ملاحظه‌ای برخوردار بوده است و این موضوع بیان کننده تاثیر قابل ملاحظه اقداماتی است که سازمان دامپزشکی کشور جهت مهار بیماری مذکور به انجام رسانده و ادامه این توفیق جهت موج‌های احتمالی بیماری منوط به تامین به هنگام واکسن جهت ادامه اقدامات پیشگیرانه می‌باشد.

وی تصریح کرد: سازمان دامپزشکی کشور این هشدار را به دستگاه‌های دست اندر کار و متولی امر می‌دهد در صورت عدم تامین بموقع واکسن شاهد پیامدهای ناخوشایند و اپیدمی گسترده‌تری در این خصوص خواهیم بود، لذا لازمه‌ی عبور از این بحران هم پوشانی و هم افزایی همگی نهادها و دستگاه‌های متولی در کنترل آنفلوانزای فوق حاد پرندگان هم جهت با ستاد پیشگیری از آنفلوانزای فوق حاد پرندگان است. 
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۱
ناشناس
|
Netherlands
|
۱۹:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۱
0
2
سه استان بخورد و بقیه نخورند از اپیدمی جلوگیری می شود.
هرکسی وظیفه خودش رو برگردن دیگری میاندازد.
شما که وظیفه تعیین تکلیف جوجه ریزی بیش از ظرفیت و رعایت سماصط و جلوگیری از جوجه ریزی بدون مجوز و بدون پروانه رو دارید علی الحساب رعایت کنید تا بعد برسه به واکسن.
حتما میدونید که این مسائل اولیه بر واکسیناسیون مقدم هست.
هرزمان بخواهید بنده در خدمتم تا استان های شمالی رو بررسی کنیم ببینیم کسی وجود داره با مجوز جوجه ریزی کنه؟ خنده داره نه؟
همون تهرانش بیاید به جوجه کشی های اطراف تهران یه سرک بکشیم ببینیم چقدر تولید داشتن اما چقدرش با مجوز و طبق سماصط بوده، مرد باشید و انجام بدید... شما مسئولید
این صندلی ها خواهد ماند اما در آینده ..............................
فقط کارتون شده طرح پایلوت. طرح واکسیناسیون علیه آنفلوآنزا. بخش نامه. نامه نگاری.... تا کی میخواید به این بخشنامه بازی ها ادامه بدید؟
عمل کنید. ............... چیزی که زیاد داریم قانون های رنگارنگ هست که مسئولش سازمان دامپزشکیه... اما چه اجرایی و چه عملی...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۳
0
0
از دوست ناشناس خواهش میکنم واضح تر روشن تر سخنان را بنویسند.تا متوجه بشویم چی میگن.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۳
0
1
زمستان فرموده بودید که طبق راهبردهای سه ماهه و سه ساله موفق خواهیم بود.
تا ابنجای کار که بد تر از سال گذشته هستیم و راهبرد سه ماهه جواب نداده است
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه