کد خبر: ۴۳۶۳۰مدیر کل دفتر حیات وحش و آبزیان آب‌های داخلی سازمان حفاظت محیط زیست، روند اقدامات درمانی انجام گرفته بر روی یک قلاده یوز‌پلنگ نر آسیب‌دیده تشریح کرد.

به گزارش حکیم مهر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست، «دکتر سیدمجید خرازیان مقدم» در خصوص روند اقدامات درمانی انجام گرفته بر روی یک قلاده یوز‌پلنگ نر آسیب دیده گفت: همانگونه که قبلا از طریق رسانه‌ها اعلام شد، در صبح روز چهارشنبه هفته گذشته یوز پلنگ نر آسیب دیده از استان سمنان توسط گروه اعزامی به استان، به پارک طبیعت پردیسان منتقل شد و پس از انجام عمل جراحی در بعد از ظهر همان روز مجددا به محل قرنطینه‌ای که برای همین منظور در سایت نگهداری یوز در پارک پردیسان آماده شده بود انتقال داده شد.

سید مجید خرازیان مقدم همچنین گفت: روند اقدامات درمانی بر روی حیوان بلافاصله پس از عمل جراحی و انتقال به پارک پردیسان با همکاری دامپزشک و کارشناسان مستقر در سایت یوز و نظارت مستمر کارشناسان حوزه معاونت محیط طبیعی تا کنون بطور کامل انجام گرفته و درمان‌های آنتی‌بیوتیکی و ضد‌درد بطور منظم در حال انجام می‌باشد.

وی با اشاره به اینکه حیوان طی سانحه جاده‌ای پیش آمده بطور کامل از محل مهره پنجم کمری دچار قطع نخاع شده است، گفت: دفع ادرار بصورت دستی و ماساژ و برای تخلیه مدفوع نیز بصورت دستی و در صورت نیاز از طریق تنقیه و در کلیه مراحل سونوگرافی انجام می‌گیرد.

مقدم در خصوص تغذیه یوز آسیب دیده نیز گفت: از نظر تغذیه حیوان تقریبا در وضعیت خوبی قرار دارد و جهت سهولت دفع، در گوشت مورد استفاده پارافین تزریق می‌شود. ضمنا با توجه به مشاهده خون در ادرار حیوان در صبح روز یکشنبه هفته جاری، نمونه ادرار جهت انجام آزمایشات تشخیصی به آزمایشگاه بخش خصوصی ارسال شد. همچنین در غروب همان روز، تخلیه کامل مدفوع بصورت دستی انجام گرفت.

وی با بیان اینکه سازمان حفاظت محیط زیست جهت بهبودی حیوان و تا هر اندازه ممکن، تمام سعی و تلاش لازم را به عمل خواهد آورد، اظهار امیدواری کرد و گفت: با انجام عملیات فنس‌کشی جاده عباس آباد در استان سمنان که در هفته گذشته از طریق اداره کل حفاظت محیط زیست استان به پیمانکار واگذار شده و هم اکنون در حال انجام است، درصد قابل ملاحظه‌ای از مرگ و میر این گونه ارزشمند در اثر سوانح جاده‌ای در استان مذکور تقلیل یابد.


مطالب مرتبط
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه