کد خبر: ۴۴۱۵۴محققان دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان (خوراسگان) برای نخستین‌‌ بار، موفق به نگهداری اسپرم حیوانات نادر به‌ صورت منجمد شدند.

به گزارش حکیم مهر به نقل از آنا، «اکبر پیرستانی» رئیس قطب علمی ترانسژنزیز دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان (خوراسگان) اظهار کرد: این واحد تحقیقاتی موفق به راه‌اندازی آندرولوژی دامی و آزمایشگاه کشت سلولی و بافت در عرصه‌های علوم زیستی و کشت سلولی شده است.

وی افزود: این طرح برای حفظ ظرفیت ژنتیک دام‌ و حیواناتی که ارزش‌گذاری اقتصادی بالایی دارند و حفظ برخی از گونه‌های حیوانات نادر از جمله «بز آلپاین وحشی و بز وحشی سانن زرد» و یا حیوانات در معرض انقراض دارای اهمیت فراوانی است.

رئیس دانشکده کشاورزی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان (خوراسگان) با بیان اینکه بخش آندرولوژی این مرکز فعالیت خود را از یک‌سال قبل آغاز کرده، خاطرنشان کرد: اکنون این واحد تحقیقاتی برای نخستین‌بار در استان اصفهان اقدام به انجماد اسپرم اسب کرده است که با توجه به ظرفیت‌های موجود درصدد گسترش آن هستیم.

پیرستانی با تشریح این مطلب که راه‌اندازی آزمایشگاه کشت سلولی به‌ انضمام محیط کشت‌های جنین، تولید جنین آزمایشگاهی و تولید جنین حیوانات نادر از جمله اقدامات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان(خوراسگان) است، عنوان کرد: انجماد اسپرم دام‌های اهلی دیگر و حیوانات باارزش در فرآیند توسعه این طرح در قطب علمی ترانسژنزیز دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان(خوراسگان) صورت گرفته و امیدواریم با تولید اسپرم‌های منجمدشده، چه در بخش اقتصادی و چه به‌ لحاظ حفظ گونه‌های زیستی در حال انقراض، در مسیر اقتصاد مقاومتی، تولید ملی و تحقق اهداف کشور گام برداریم.


 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه