کد خبر: ۴۴۶۲۹مدیرکل دامپزشکی استان البرز از کنترل بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک در استان البرز و منطقه طالقان در بین حیوانات اهلی خبر داد.

به گزارش حکیم مهر به نقل از تسنیم، «دکتر علی اصغر شریفی» به مناسبت هفته دامپزشکی که صبح امروز در محل این اداره برگزار شد، اظهار داشت: دامپزشکی با بهداشت و سلامت مردم مرتبط است و نقش مهمی در تغذیه و سلامت انسان دارد.

وی افزود: بیماری‌هایی مانند شاربن، سل، برسلوز و تب کریمه کنگو تا حدودی زیادی کنترل شده و هر دام سالانه بین ۶ الی ۷ بار در استان مورد معاینه قرار می‌گیرد.

مدیرکل دامپزشکی استان البرز با بیان اینکه جمعیت گوسفند استان بین۳۵۰ تا ۵۰۰ هزار در فصول مختلف است، بیان کرد: بالغ بر ۲۹۳ هزار گوسفند و بز واکسیناسیونتب برفکی شدند که این موضوعادامه دارد.

شریفی با اشاره به مثبت شدن تلفات طاعون نشخوار کنندگان کوچک در حیات وحش طالقان عنوان کرد: به خاطر کنترل این بیماری بالغ بر ۹۳ هزار راس دام در کرج، طالقان و ساوجبلاغ واکسینه شده است و بیماری در حیات وحش تحت کنترل است و در گله‌های کل و قوچ تلفات نداشتیم و ستاد بحران استان در همان روز اول بعد از بروز طاعون نشخوارکنندگان تشکیل جلسه داد و در این زمینه پیشگیری‌های لازم انجام شد.

وی با اشاره به واکسیناسیون فوق حاد پرندگان در استان البرز، گفت: البرز استان پایلوت انتخاب شد و تا امروز بالغ بر سه میلیون دز واکسن در این حوزه استفاده شده و هیچ بیماری بعد از واکسیناسیون در استان البرز بروز نکرده است و همزمان با این واکسیناسیون بازدیدها و اقدامات خود را افزایش دادیم و بالغ بر ۴۰ هزار آزمایش بر نمونه‌های فعال در مزارع انجام شده و گزارشات روزانه و ساعتی است.

مدیرکل دامپزشکی استان البرز با بیان اینکه بحث نظارت بر مواد غذایی و پروتئینی استان البرز موضوع مهمی است که به آن توجه شده است، تصریح کرد: در سال جاری این موضوع با ۲۱۰ فقره ارجاع پرونده به دستگاه قضایی پیگیری شده و فراورده‌های خام دامی کشف شده ۵۶ تن بوده و بیش از ۲۵ تن از این مقدار معدوم شده که با تلاش مدیرکل تعزیرات حکومتی و دادستانی استان البرز بوده است.

شریفی با اشاره به واردات گوشت گرم از فرودگاه پیام البرز و نظارت‌ها بر ۳۸۶ تن گوشت وارداتی برای تنظیم بازارو واردات غذای حیوانات کوچک به میزان ۱۱۵ تن بوده،گفت: ۳۱۶ هزار قطعه جوجه یک روزه صادرشده و میزان صادرات ماهی خوراکی ۴۵ تن بوده است.

وی با اشاره به اینکه البرز در تولید تخم مرغ در جایگاه چهارم کشور است، تصریح کرد: ۱۱ درصد تخم مرغ کشور در استان البرز تولید می‌شود و در حال حاضر ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار قطعه مرغ تخم‌گذار در استان در حال تولید تخم مرغ هستند و در حال حاضردر صورت تقاضا امکان صادرات تخم مرغ وجود داردو در استان حدود ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار قطعه ظرفیت تولید داریم که همه این ظرفیت در حال حاضر فعال نیست.

وی در مورد نظارت سازمان دامپزشکی بر کشتارگاه‌های طیور و دام در استان البرز و عدم کمبود مرغ و گوشت در این استان، اظهار داشت: نظارت بر کشتارگاه دام و طیور استان البرز با حضور ناظران بخش خصوصی و بخش دولتی در حال انجام است و ناظران بهداشتی در کشتارگاه طیور مستقر بوده و در حال نظارت بر کشتارگاه صنعتی دام و طیور هستند.


نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه