کد خبر: ۴۴۷۳۱
تعداد نظرات: ۴۳ نظر
به بهانه مصاحبه اخیر معاون پرستاری وزارت بهداشت:
به راستی طی این چند سال چه اتفاقی افتاده است که رشته دامپزشکی (با مقطع دکترا) جای خود را به رشته پرستاری (با مقطع کارشناسی) داده است؟
 

حکیم مهر: اوایل دهه هفتاد که برای نخستین بار در کنکور سراسری شرکت کردم، رشته «دامپزشکی» بی چون و چرا و بدون هیچ رقیبی پس از رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی، انتخاب چهارم اغلب شرکت کنندگان در کنکور سراسری گروه علوم تجربی بود. رتبه قبولی پذیرفته شدگان که در مقطع دکتری رشته دامپزشکی در آن سال ها، حتی در دورترین دانشکده های دامپزشکی دانشگاه آزاد نیز از 4 رقم فراتر نمی رفت و دانش آموزانی که در این رشته پذیرفته می شدند، از دانش و معلومات مناسبی برخوردار بودند.

با گذشت بیش از 25 سال از آن سال ها، نگاهی به خبر زیر بیندازید که دیروز توجهم را به خود جلب کرد:

معاون پرستاری وزارت بهداشت در آیین افتتاح سی امین کلینیک پرستاری در مشهد، گفت: رشته پرستاری در کنکور ۹۷ بعد از رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی پرتقاضاترین رشته در گروه تجربی بوده است.

«دکتر مریم حضرتی» اظهار داشت: در زیر گروه تجربی حدود ۶۶۰ هزار نفر شرکت داشته اند؛ در میان پذیرفته شدگان رشته پرستاری، رتبه های بین ۱۰۰۰ تا ۲۵۰۰ دیده می شود و این نشان از ورود نخبگان به این رشته است.

معاون پرستاری وزارت بهداشت در پایان افزود: با توجه به بازار کار خوب در این رشته و نیاز جامعه به خدمات گروه پرستاری، انتظار می رود که در سال های بعد رقابت برای ورود به این رشته افزایش بیشتری یابد.

به راستی طی این چند سال چه اتفاقی افتاده است که رشته دامپزشکی (با مقطع دکترا) جای خود را به رشته پرستاری (با مقطع کارشناسی) داده است؟ چرا رتبه قبولی پذیرفته شدگان رشته پرستاری (و رشته هایی چون تغذیه، فیزیوتراپی، بینایی سنجی، شنوایی سنجی، مامایی و ...) روز به روز در کنکور سراسری کاهش یافته و برعکس، رتبه قبولی پذیرفته شدگان رشته دامپزشکی روز به روز افزایش یافته است؟ چرا کم کم باید در انتظار دانشجویانی باشیم که با رتبه های 6 رقمی در این رشته مفید پذیرفته شده اند؟!

به نظر می رسد چند عامل در این تغییرات، نقش اساسی داشته اند:

1. تعداد پذیرش دانشجو:

وزارت بهداشت طی این سال ها توانسته است با کنترل تعداد دانشکده های زیرمجموعه خود، تعداد پذیرش دانشجو را در رشته های مربوطه بخوبی کنترل نماید و کیفیت آموزشی دانشجویان را در حد مطلوب حفظ نماید، ولی متاسفانه وزارت علوم در این مهم، کاملا ناموفق بوده است و افزایش بی رویه تعداد دانشکده های دامپزشکی در دانشگاه های دولتی و دانشگاه آزاد اسلامی، سبب افزایش بی رویه تعداد فارغ التحصیلان و در نتیجه بی ارزش شدن آن شده است. فرآموش نکنیم که هرچند که در بین فلزات، «آهن» بیشترین خدمت را به بشریت نموده است و بیشترین کاربرد را در صنایع جهان دارد، ولی ارزش «طلا» بیشتر از آن است، زیرا کمیاب تر است.

2. بازار کار:

یکی از مهمترین ملاک های داوطلبان کنکور سراسری در هنگام انتخاب رشته، بازار کاری مناسب فارغ التحصیلان آن رشته است. متاسفانه با کاهش جمعیت دامی کشور، تغییر بافت روستاها و افزایش تعداد فارغ التحصیلان رشته های موازی نظیر صنایع غذایی و ...، رشته دامپزشکی با محدودیت بازار کار مواجه شده است؛ برخلاف وزارت بهداشت که با گسترش مراکز ارائه دهنده خدمات بهداشتی درمانی و همینطور افزایش جمعیت، بازار کاری آن روز به روز گسترش بیشتری یافته است.

3. مسائل مدیریتی:

مسئولان وزارت بهداشت در طی این سال ها توانسته اند با قانع کردن مسئولین تراز اول کشور، بودجه و اعتبارات کلانی را به مجموعه خود تزریق نمایند. پیشنهاد اجرای طرح هایی نظیر طرح تحول نظام سلامت، خود یکی از صدها نمونه این استراتژی مدیریتی محسوب می شود، ولی متاسفانه مسئولین وزارت جهاد کشاورزی و سازمان دامپزشکی کشور در این امر چندان موفق نبوده اند، به طوری که برای اجرای بسیاری از برنامه های جاری این حوزه نظیر واکسیناسیون دام و طیور، با مشکل مواجه بوده ایم.

4. کیفیت آموزشی:

به این پرسش و پاسخ «رسانه دانشجویان دامپزشکی ایران» با «دکتر ابراهیم خراسانی پاریزی» رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد بافت درخصوص تعداد اعضای هیات علمی دانشکده دامپزشکی این واحد توجه فرمایید که خود گویای عمق فاجعه است:

سؤال: حداقل تعداد هیئت علمی مورد نیاز برای دکترای عمومی دامپزشکی ۳۷ نفر است. درحال حاضر دانشکده دامپزشکی واحد بافت چند عضو هیئت علمی دارد؟

پاسخ: ۱۲ هیات علمی استخدام واحد و استانی و در همین تعداد مدعو از دانشگاههای علوم و تحقیقات تهران، موسسه رازی و دیگر دانشگاههای معتبر. البته دانشجویان ورودی اول این دانشگاه هنوز ترم ششم هستند به لطف خداوند تا ترم دوازدهم که برسند قطعاً تعداد اساتید استخدامی بیشتری اضافه خواهند شد.

آیا وزارت بهداشت اجازه می دهد که یک دانشکده پرستاری بدون دارا بودن اساتید مربوطه اقدام به پذیرش دانشجوی پرستاری نماید و به لطف خداوند وقتی که به ترم 8 رسیدند، اقدام به جذب اساتید مربوطه نماید؟!

 
 
برچسب ها: دامپزشکی ، پرستاری ، کنکور
انتشار یافته: ۴۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۱
بیطارو
|
-
|
۱۹:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۰
1
5
طلایی کدومه؟قهوه ایش کردن!
بابک
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۰
0
6
۱. مشکل شاخص دامپزشکی مدیریتی و سیاستگذاری های اشتباه است. عملکرد وزارت علوم و سازمان دامپزشکی هر سال ضعیفتر از سال قبل بوده است.
۲.دامپزشکان با مدرک‌ دکترا باید زیر مجموعه وزارت بهداشت باشند نه جهاد کشاورزی که مدیرانشون باقبولی مدرک کارشناسی وارد دانشگاه میشوند و با نگرش و بار علمی ضعیفتری نسبت به دامپزشکان سکان‌دار مدیریت کلان میشوند. در عین حال که دامپزشکی در سلامت جامعه مانند سایر رشته های پزشکی بسیار تاثیر گذار میباشد.
دامپزشک فعال دام کوچک
|
United States
|
۲۰:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۰
1
5
این موضوع ریشه در عامل مهم دیگری دارد که ۱- گران بودن هزینه رشته دامپزشکی نسبت به پرستاریست که خیلی از خانواده ها توانایی پرداخت ان را ندارند۲- رشته پرستاری برای بانوان کزینه مناسبتری است در کشور ما و اکثریت در علوم تجربی با با بانوان است۳- اینکه حالا یک تعدادی بین ۱۰۰۰ تا ۲۵۰۰ پرستاری زدند ملاک همه نیست خود بنده هم در دهه ۸۰ با رتبه ۳ رقمی دامپزشکی زدیم این نشان تمایل بیشتر از پزشکی برای همه نیست که و ۴- بعد تبلیغاتی رشته های علوم تجربیست زیرا در حال حاضر از نظر درامد داروسازی قعطا در شرایط بسیار ضعیفی است(البته مگر خود دکتر داروساز سرمایه جهت تاسیس داروخانه داشته باشد که دیگر خیلی نیازی به دکتر بودن نیست کما اینکه در حال حاضر بسیاری از سرمایه گذاران داروخانه های انسانی بازاریان هستند)
و البته همه این ها در تاکید عدم توانایی کنترل دانشجو ورودی دامپزشکی میباشد
دامپزشک
|
Netherlands
|
۲۰:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۰
6
6
کشور عزیزم ایران فقط به دامپزشکی در حد کاردان نیاز دارد بقیه امور را کارگران عزیز افغان و مهندسین گرامی انجام میدهند.
ناشناس
|
United States
|
۲۰:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۰
3
3
همون بهتر. ب امید روزی ک کلا کسی نیاد این رشته تا بخاطر تعدد دامپزشک و عدم رعایت شئونات حرفه ای بخاطر درامد بیشتر از این ب رشته و جایگاه دامپزشک تو جامعه لطمه نخوره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۰
4
4
با سلام من خیلی دامپزشک می شناسم که پس از فارغ التحصیلی بدلیل بازار کار نامناسب ناچارا مجددا کنکور داده اند و در. حال تحصیل در رشته های دیگرند اینکار بهترین راه نجات از این رشته است
ناشناس
|
Netherlands
|
۲۱:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۰
3
4
من ۱۶ سال تو بخش خصوصی کار میکنم و همیشه به خاطر داشتن این مدرک لعنت میکنم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۰
1
3
انهایی که غیر از این انتظار داشتند در اشتباه بودند.تمام انتخاب رشته ها در مملکت ما براساس مادیات پایه ریزی شده نه علاقهِ. واینکه دامپزشکی در مملکت ما اقبال ندارد مشکل از این رشته نیست اشکال اساسی در وضعیت کلی جامعه است.مملکتی که از افعانستان قرار است گوشت وارد کند میخواهید دامپزشکی جایگاهی داشته باشد.ایا در ممالک با مدیریت صحیح باز وضع. چنین است
ناشناس
|
Spain
|
۲۳:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۰
2
4
انتهای این راه سخت و طولانی دامپزشکی چیزی نیست که باید باشد. همان بهتر که لیسانس بگیرندولی طبق جایگاه خودشان باشند نه دکتر شوند و از دیپلمه کمتر پول دراورند
The doki
|
United States
|
۲۳:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۰
1
2
دانشگاه رازی کرمانشاه از این تعداد ۱۲ نفرم هییت علمیش کمتره نمیدونم چرا درباره اون خبر نمیزنین تازه حدنصاب کلاساشم همیشه خالیه و دانشجواش نرسیده به سال سوم انصراف میدن یا کلا ول میکنن میرن فقط چون .............. هست جایی خبرش درز نمیکنه
عباس نامداری
|
United States
|
۲۳:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۰
15
1
لطفا فکر وزارت بهداشت تو مغزتون هم خطور نکنه. ....... زدید به همه جا لطفا پزشکی رو با مداوای حیوان یکی نکنید
ناشناس
|
Netherlands
|
۰۰:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۱
13
1
شما چطور جایگاه رشته ارزشمندی مثل پرستاری با دامپزشکی مقایسه میکنید اولا پرستاری در همه جای دنیا جز رشته های برتر دانشگاهی در امریکا و اروپا جز چهار شغل برتره...و در ایران هم بسیار بازار کار خوبی داره .. من فارغ التحصيل رشته دکتر ی دامپزشکی از دانشگاه تهران که با رتبه خوب این رشته انتخاب کردم و ارزو این بود که ای کاش پرستاری انتخاب میکردم...به چند دلیل زیر..نخست بازار کار رشته پرستاری...دوما جایگاه این رشته در خارج
ایران...سوم بی ارزش شدن دامپزشکی توسط دانشگاه ازاد..از یک کلاس
هفتاد نفری دانشگاه تهران عین امار شسصت دونفر بیکارن..افت رشته
دامپزشکی در ایران بیکاریه.. به تمام دانشجویان این رشته توصیه میکنم اکیدا
سمت این رشته نیان که اخر این رشته نابودیست..هیچ اماری از خودکشی دامپزشکان بیکاری و فقر انها اعلام نمیشه ولی عزیزان من این رشته در ایران
چیزی جز نابودی نیست ..بسیاری از دامپزشکان به شغل های کارگری مشغول اند...متاسفانه یه عده هم با دیالوگ همیشگی اگر سواد داشته باشید کار هست
بقیه گول میزنن..برای جوانی خودتون ارزش قایل باشید این رشته اینده شما رو تیره تباه تار میکنه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۱
5
6
پرستاری هم آش دهان سوزی نیست ، استخدام تامین اجتماعی رو یه نگاه بندازید ، کجاست اون استخدام 100 نفری پرستارها فقط در یکی از بیمارستان ها ??? وقتی داشتم به ظرفیت استخدام 97 همون بیمارستان برای پرستاری نگاه میکردم تعجب کردم ،ظرفیت پنج مرد و پنج زن !!!
انقدری برای جذب پرستار تبلیغ کردن که عالم و آدم رهسپار پرستاری شدن ، چه آزاد و چه سراسری ، چند سالی است که دانشگاه آزاد با رتبه های نجومی تر هم دانشجوی پرستاری جذب میکنه ،لطفا به رتبه هاشون یه نگاه بندازید
البته پزشکها هم کم حق پرستارهارو نمیخورن ، لطفا به فیش حقوقی پزشکان نگاه کنید ، دقیقا بعضی از خدمت هایی که پرستاران زحمتکش انجام میدن ، مزد و دریافتیش میره جیب پزشک .....
جالبه واسم که فارغ التحصیل دامپزشکی دانشگاه تهران میاد میگه من بیکارم !!!!!! شما اگه دندان هم بودی ، بازهم بیکار بودی بنظرم
Dr
|
United Kingdom
|
۰۱:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۱
0
7
وقتی بنده با مدرک دکتری در سازمان دامپزشکی دو و نیم میلیون حقوق میگیرم و یه لیسانس پرستار با تزریقات پنج میلیون میگیره تهش میشه این ، سپاس از سازمان دامپزشکی !
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۱
1
5
خلایق هر چه لایق. وقتی به قشر رشته های دامپزشکی میگید که به نفعتونه که زیر مجموعه وزارت بهداشت بشید و به این طریق پذیرش دانشجو کاهش پیدا میکنه و از بودجه های بهداشتی میشه استفاده کرد. در جواب میگن که ما زیر یوغ پزشکها میریم و زیر دست اونها میشیم. واقعا اصلا لپ کلام را درک نمیکنن. خلایق هر چه لایق. این رشته بی ارزشی خودش رو از بی ارزشی فارغ التحصیلان و دست اندر کارانش گرفته
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۱
1
2
........ بر رشته دامپزشکی که کارمندان ان به لحاظ معیشتی در تنگنا هستند و گاها برای امرار معاش مجبور میشوند از را ه های خلاف ارتزاق کنند و درنهایت زندگیشان تباه شود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۱
2
2
بگذار افول کنه نکنه یک زمانی اووف بشه تا به فکردامپزشکی بیفتند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۱
1
2
وضعیت دامپزشکی از وضعی ک الان داره بدترو بدتر میشه اینو توش شک نداشته باشین...
تا زمانی ک دامپزشکی زیر نظر وزارت سیب زمینیو گوجه هست وضعیت بهتر نمیشه
مقصر اصلی این وضعیت خود دامپزشکا هستن
جمعیت دامپزشکی کشور چند نفر هستن؟؟
چرا یه حرکتی از خودشون نشون نمیدن؟
مقصر اصلی این وضعیت اسفبار خود دکترای دامپزشک هستن ....
ناشناس
|
United Kingdom
|
۱۰:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۱
1
2
چی جای چی رو در این مملکت نگرفته که این یکیش شگفت آور باشه؟!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۱
1
3
به قول یکی از همکاران کی طلایی بوده که ما خبر نداشتیم همون قدیمی ها را هم که پیگیرشون بشید هیچکدام از شرایط کاری شون هیچ موقع راضی و خشنود نبودند.
واقعا همکار عزیم چه زیبا گفت که جوانی مون را از دست دادیم با این حرف که اگر سواد داشتیم می توانستیم کار کنیم، نه عزیزم تا پول نداشته باشی نمی توانی کار کنی.
فقط برای خودم متاسفم که زندگیم را تباه کردم و هیچکس نبود که در آن زمان راهنمائی درستی به من بکند که یک لیسانسه در دانشگاه علوم پزشکی صدمرتبه بیشتر از یک دکتر دامپزشک احترام داره.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۱
1
4
ای کاش گردنم شکسته بود وسال 75 از پرستاری انصراف نداده بودم وبه این رشته ...... نیامده بودم الان همکلاس خودم سوپروایزر ه بیمارستان است با ماهی 6میلیون حقوق و8میلیون کارانه من هم ..............بعد از 14 سال
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۱
4
1
فقط حوزه خوبه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۱
2
11
من یک دامپزشک هستم در دامهای بزرگ کار میکنم متوسط ماهیانه 35 میلیون تومان در آمد دارم. من وقتی فارغ التحصیل شدم به توصیه استادم 2 فلوشیپ یکی در مورد تغذیه و پرورش گوساله در هلند گذراندم و یک فلوشیپ هم در پرورش گوسفند در نیوزلند دیدم من لحظه ای بیکار نیستم و حتی به امارات هم برای ویزیت میروم. من به جرات میگویم اگر دامپزشکی اصول اولیه را بداند بسیار راحت زندگیش می چرخد و وقتی آنرا با نرسینگ مقایسه میکنید انسان واقعا شگفت زده میشود. من از یک گاوداری اخیرا در قزوین دیدن کردم تعدادی گوساله از اسهال تلف شده بودن دامپزشک فارم علت مرگ را لخته شدن شیر در شیردان تشخیص داده بود و جهت رفع انسداد روغن پارافین به گوساله اسهالی میخورانید. خوب کی ودر کجای دنیا به این اطلاع غلط پولی پرداخت میکند؟ دامپزشکی که هنوز نمیداند اصول اولیه تغذیه را نمیداند که اگر شیر لخته نشود بیماریست انتظار دارد از این دانسته هایش در آمد داشته باشد. دوستان دامپزشکی بعنوان یک رشته استراژیک و صد درصد اقتصادی مورد توجه برنامه ریزهای کشور های با تولید بالا میباشد. من اکنون دنبال اخذ فلوشیپ در دست و پای اسب از ایتالیا هستم و به هم توصیه میکنم بروید و با علم جدید دامپزشکی آشنا شوید این چیزی که در دانشگاه های ما تدریس میشود همه چیز است جز دامپزشکی.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۱
4
2
درست است که علم دامپزشکان کم است و تجربه کافی ندارند اما ظرفیت درمانگاه و داروخانه دامپزشکی اشباع است اگر کسی هم علم و تجربه کافی داشته باشد نمی تواند مجوز درمانگاه بگیرد باید بیکار باشد و یا با حقوق کم راضی شود و مسئول فنی شود. همین
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۱
1
0
توجه داشته باشیم با قیمت بالا داروی دامی و نداشتن سوبسید برای این داروها، خشک سالی های پیاپی، گران شدن علوفه و تعزیراتی بودن قیمت لبنیات و بسیاری از فشارهای اقتصادی دیگر روی معیشت و کسب دامدار بومی و صنعتی جایی برای هزینه خدمات درمانی باقی نمی ماند.
یکی از بهترین راه ها برای استقبال دامدار از خدمات دامپزشکی، راه اندازی بیمه خدمات درمانی دامپزشکی می باشد.
محسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۱
1
1
دامپزشكى كه كار بلد باشه واقعا در امدخوبي داره حالا چه بخواد دانشگاه تهران مدرك گرفته باشه چه هرجاى ديگه
ناشناس
|
Greece
|
۱۹:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۱
1
4
والا من نفهميدم آخرش دوست دارين تعداد فارغ التحصيل هاي دامپزشكي كم بشه يا نه
اينجوري كه خوب شده
حداقل از اين همه فارغ التحصيل سركوب شده روحي كم ميشه و بقيه هم ميفهمن بالاخره چه كاره ان
عبدالله قلی زاده کارمند بازنشسته
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۱
1
2
پیشگیری بهتر از در مان است اگه دامپزشکی واکسنهارا بموقع بزنه دیگه کسی تب مالت یا سل یا مریضهای مشترک بین انسانودام رامبتلا نمیشه مثلا واکسن هاری رااگه دامداران عزیزهمکاری کنند ‌وسگها شونو واکسن هاری بزنند تلفات پایین میاد
محمد مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۲
2
4
همکار گرامی این واقعیتی هست که دامپزشکانی که میتونند مشکل دامداران ومرغداران رو حل کنند هیچوقت بیکار نیستند آخه چرا عبارت هر کی کاربلده بیکار نیست رو مسخره می کنید این یک واقعیتی هست که باید بپذیریم
ناشناس
|
United Kingdom
|
۱۳:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۲
1
3
ببین برادر عزیز من نمیدونم شما که متخصص هستید و فلوشیپ دارید یا شما که با این عبارت سوادداشته باشید کار هست رو همیشه میگید به چه فکر میکنید..مشکل اصلی دامپزشکی عدم بازپرداخت پول توسط دامدار....من در چندین دامداری..مرغداری کار کردم که هیچیک از پرداخت ها و بدهی از چک ها وصول نشد..حتی مشکل اصلی داروخانه های دامپزشکی عدم بازپرداخت پول توسط..دامدار..اینقدر دامپزشک حتی متخصص دامپزشک در تمامی مناطق ایران
زیاد شده که دامدار گستاخانه شما رو از چرخه حذف میکنه و یکی دیگه انتخاب
میکنه..حالا بگذریم از چند دامداری مشهور و باقی داستان...سوال دیگر من از
دوستی که به راحتی اب خوردن در کشور های اروپایی فلوشیپ میگرن عزیزم دل من خودم درگیر ازمون نولی هستم شما چطور اینقدر راحت ویزا میگیرد و با دانشگا ها مکاتبه میکنید چون من در جریان پروسه مهاجرت فلوشیپ..ازمونها برای مهاجرت هستم به این سادگی که شما میگید قضیه نیست مگر که شما با هزینه شخصی این کار کرده باشید که با دلار پانزده تومان حتما وضع مالی خوبی دارید..
ناشناس
|
United Kingdom
|
۱۳:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۲
1
1
دوست عزیز از نظر علم اموزش هر کسی که از دانشگاه فارغ التحصيل میشه باید کار بلد باشه و صلاحیت انجام کار رو داشته باشه..پس این عبارت هرکی کار بلد بیکار نمیمونه از اساس غلطه تنها یک توجهی شده برای یک عده برای زدن دانشگاه و افزایش ظرفیت....مثل همیشه هروقت بحث از شکست های دامپزشکی میشه و بیکاری این رشته یک عده بجای ضعف سیستم تقصیر گردن خود افراد میندلزن میگن اگر سواد داشتی کار هست..اصلا برادر عزیز شما یه اگهی استخدام دامپزشک در مرغداری نشان من بده من برم اونجا استخدام شم...مشکل اصلی دامپزشکی الان بیکارس و زیادی دامپزشکه وسلام
مجید
|
Germany
|
۱۷:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۲
0
0
وزارت بهداشت عین یک پدر مهربان نگران وضعیت اشتغال و تعداد فارغ التحصيلان خودش است اکثر مواقع هم با دانشگاه آزاد سر تعداد دانشجو در تعارض و جدل است .وزارت جهاد سیب زمینی و باغداری و وزارت علوم هم فقط و فقط به فکر میز و سمت خودشان هستند و تمایل چندانی در جهت رویارویی با زیاده خواهی های افعی قدرت و ثروت پذیرش دانشجو جهت کاسبی ندارند.در استان ما شاهکار دانشگاه آزاد و سراسری سه دانشکده دامپزشکی وجود دارد ! که هر سال کلی فارغ التحصيلان بیکار روانه بازار کار میکنند .واقعیت این است که رشته ما همانند فرزند ناخوانده است که بعضی ها به چشم منبع درآمد به آن نگاه میکنند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۳
0
2
پدر مهربانی که فرزندانش در حال فرار از اوهستند.لطفا به آمار فرار ومهاجرت پزشکان در سالهای اخیر نگاه کنید. لطفا به آموزش قرون وسطایی پزشکی نگاه کنید لطفا به افت علمی پزشکی در ایران نگاه کنید(به آمار مقالات ISI توجه نکنید) . لطفا به سطح علمی اساتید پزشکی نگاه کنید 90 درصد آنها در سن بازنشستگی استاد یار هستند.اگر وزارت بهداشت مدیریت داشت هیچوقت به یک عضو هیئت علمی اجازه نمیداد تا 3 صبح مریض ببیند و در 10 سال حتی یک مقاله نداشته باشد. به سوابق علمی روئسای دانشکده های پزشکی نگاه کنید. چرا برخی ها فکر میکنند وزارت بهداشت تافته جدا بافته ایست؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۳
2
1
دوست عزیزی که در چند گاو داری کار کرده چکش وصول نشده خوب برایشان کار نکن از مملکتی که ازت حمایت نمیکن برو جایی که برات فرش قرمز بنادزند. کمی سختی داره. اول باید زبان انگلیسی را برای کشور های انگلیسی زبان خوب یاد بگیری وبعد یک دوره دیپلما مثلا در تولید مثل رادیولوژی ، طیورو.... بگیر بعد با یک خقوق مکفی همانجا بمان. کشور هایی مثل کانادا آلمان استرالیا ایرلند و انگلیس بسیار با احترام با دامپزشک برخورد میکنن. بازم میگم باید بروی تو سیستمشان و جذب کار شی. من در آینده نزدیک لیستی از دامپزشکان موفق ایرانی را در اروپا و آمریکا منتشر میکنم که ببینید با کمی تلاش میتوانید خودرا رها کنید. من با حرف شما صددر صد موافقم دامدار ایرانی برای دامپزشک احترام لازم را نمیگذارد و آن دلیل دارد چون اکثرشان دچار غرور میباشند و این هم از روی کم اطلاعی آنها است دوست عزیز اگر چه من درآمد نسبتنا خوبی دارم ولی اصلا راضی نیستم و در حال رفتن هستم.دامدار های ما اصلا آموزش لازم راندارند و چون قانون دامپزشکی در ایران وجود ندارد نمیتوانی کاری انجام دهی. من چندی پیش از یک گاو داری که 3 هزار گاو دوشا داشت دیدن کردم با افتخار میگفت متوسط تولید من 48 لیتر است وقتی به او توضیح میدادم که متوسط تولید در امریکا 33 لیتر است واگر زیاد تولید نمایید با مشکلات عدیده روبرو هستید قبول نمی کرد. از 12 گاو این گاو داریکه پهاش شکمبه گرفتم 9تا ش پهاش زیر 5.6 بود .در این گاوداری لنگش جابجایی شیردان و....بسیار بالا تر از نرم بود. من اگر در امریکا یا اروپا بودم میتوانستم بعنوان هدر دادن سرمایه ملی از دامدار شکایت کنم ولی دامدار اینجا اختیار داره که من را اخراج کند. گاو دار های ترکیه هم بیشتر از دامدارهای ما آموزش دیده اند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۷
7
4
پرستا ر از اسمش معلومه پرستارطبقات پایین سراغ این رشته میاند حالا استخدامش باشه
ناشناس
|
United States
|
۱۰:۴۲ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۸
3
2
دوست عزیزم.چرا طبقات پایین.لطفا با فکر مطلب بگذاریدتا خدای نکرده توهین یه کسی نشه.من پرستارای زیادی از خانواده های تحصیل کرده و متمول میشناسم.دلیلی نداره از چیزی یا کسی خوشمون نمیاد توهین کنیم
زهرا خیری
|
United States
|
۱۰:۴۵ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۸
3
1
دوست عزیز.چرا طبقات پایین.اگر یک کوچولو فکر میکردید بعید میدونم به خودتون اجازه ی توهین میدادین
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۳
0
3
راه نجات دامپزشکی کاهش پذیرش دانشجو و مستقل شدن از وزارت جهاد کشاورزی اخه دامپزشکی چه ربطی داره به کشاورزی.
Soha
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۹
0
0
من امسال کنکور ۹۸ آزمون دادم و با رتبه ۶۶۰۰ بدون هیچ سهمیه ای دامپزشکی آزاد ارومیه قبول شدم علتش هم اینه که دامپزشکی از امسال ینی سال ۹۸ زیر نظر وزارت بهداشت رفت و ظرفیت ها رو به شدت پایین آوردن جوری که من پارسال با این رتبه سراسری قبول میشدم ولی امسال حتی علوم تحقیقات هم نیاوردم
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۵
0
0
باسلام من روزانه ارومیه قبول شدم خیلی هم علاقه دارم ازپیراپزشکی هم متنفرم به نظرتون برم بخونم ؟
پاسخ ها
زهرا
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۲
بری دامپزشکی بخونی بهتره اگر دوس نداری برو پرستاری تا مثله بقیه ی رشته های پیراپزشکی(مثل من) بیکار نمونید.من تغذیه خوندم و الان بیکارم دریغ از یدون اگهی استخدام که بگن یدونه تغذیه بخان
زهرا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۶
0
0
دوستان با توجه به اینکه دامپزشکی زیر گروه وزرات بهداشت شده الان پرستاری بهتره یا دامپزشکی؟از لحاظ درامد در یک مرکز شهر(استان های جنوبی کشور)
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۸
0
0
دامپزشکی تموم کردیم بیکاریم کسی زنگ نمیزنه ! استخدام نیست خیلی ناراحتیم و اینکه مجوز داروخانه هم چندین سال باید کار کنی امتیاز بگیری خیلی بده مرسی اه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه