کد خبر: ۴۵۰۶۵
تعداد نظرات: ۱ نظر«دکتر سید علی غفوری»، متخصص بهداشت و بیماری‌های طیور با حضور در برنامه 'به خانه بر‌می‌گردیم' در مورد چگونگی پیشگیری از بروز بیماری‌های مشترک انسان‌ها با طیور گفت: بیماری‌های مشترک بین انسان و پرندگان به طور عمده می‌تواند شامل آنفلوآنزای پرندگان، سالمونلوز، اورنیتوز، کولی باسیلوز، سل پرندگان، تب نیل غربی باشد که در این میان آنفلوآنزای پرندگان جایگاه خاص خودش را دارد.

به گزارش حکیم مهر به نقل از روابط عمومی سازمان دامپزشکی کشور، وی با بیان این که بیماری آنفلوآنزای پرندگان جزو دغدغه‌های ملی و بین‌المللی است، با یادآوری نخستین پاندمی آنفلوآنزای پرندگان در سال 1916 میلادی که تحت عنوان آنفلوآنزای اسپانیایی مطرح شد، تصریح کرد: در آن مقطع زمانی قریب به 500 میلیون انسان درگیر و 50 تا 60 میلیون نفر تلف شدند، سپس مطالعات دانشمندان نشان داد این اتفاق حاصل تلفیق ویروس آنفلوآنزای انسانی و آنفلوآنزای پرندگان بوده و حتی بعدها عنوان شد یکی ازعوامل پایان جنگ جهانی اول درگیری کشورها با این بیماری بوده است.

این متخصص بهداشت و بیماری های طیور با اشاره به اینکه ویروس آنفلوآنزا همواره وجود داشته است، با گوشزد کردن تغییرات علائم ظاهری این بیماری و همچنین تغییرات ژنتیک جدید بعد انتقال آن از پرندگان مهاجر به پرندگان بومی و صنعتی گفت: پس از موج های بیماری در سال گذشته، علائم متفاوت با پیش از آن بوده است.

وی در ادامه اشاره به ویژگی های ویروس آنفلوآنزا و نوع تاثیرات آن بر چرخه حیات پرندگان با بیان این که پرندگان آبزی یا مهاجر پیش از این به عنوان مخازنی که خودش را در این پرندگان نشان نمی دادند شناخته می شدند، اما از دو سال پیش این امر در پرندگان وحشی هم رویت شد تا آنجا که سویه H5 N8 منجر به تلف شدن 106 گونه پرنده وحشی گردید.

غفوری در مورد اهمیت پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های آنفلوآنزای پرندگان گفت: در این ارتباط دسته‌ای از مردم شامل شکارچیان و روستاییان هستند که پرندگان بیمار را نباید به محل زندگی خود بیاورند و کنار پرندگان دیگر قرار دهند و به محض مشاهده مورد مشکوکی از تلفات، باید آن را به ادارات محیط زیست و ادارات دامپزشکی محل سکونت خود اطلاع دهند.

وی در مورد راه های شناسایی پرندگان مبتلا به آنفلوآنزای پرندگان افزود: این امر بعضا از طریق شاداب نبودن پرنده بیمار مشابه سایر پرندگان یا اقدام نکردن او به نظافت بال و پرهایش مشابه سایر پرندگان امکان شناسایی دارد.

این متخصص بهداشت و بیماری‌های طیور با اشاره به افرادی که در روستاها پرنده نگهداری می کنند، گفت: این دسته از هموطنان ما باید از سویی از خرید پرنده از دوره‌گردها پرهیز کنند و بعد از خرید هم آن ها را به مدت حداقل دو تا سه هفته از سایر پرندگان دور نگه دارند.

وی اضافه کرد: در بعد شهرنشینی نیز از آنجا که خرید پرندگان زینتی به دلیل مسائل اعتقادی رایج تر از سایر حیوانات خانگی است، این خرید باید از فروشگاه ها و بازارهای معتبر و دارای مجوز صورت بگیرد و بعد از خرید ترجیحا از کودکان زیر 5 سال و سالمندان که به باقیمانده‌های پر حساسیت دارند، دور نگه داشته شوند.

دکتر غفوری در بخش دیگری از این برنامه در مورد راهکار مشکوک شدن به پرنده خانگی مبتلا نیز به مشاهده عدم امکان تعادل پرنده مبتلا روی میله های داخل قفس ها اشاره کرد و در مورد تاثیر کار با محصولات طیور آلوده به ویروس هم افزود: اگرچه خوشبختانه در ارتباط با تغذیه گوشت پخته شده این پرندگان هیچ گزارشی وجود نداشته است، اما در مورد پاک کردن گوشت این دسته از پرندگان توصیه‌های کارشناسی خاصی هست که با توجه به به آن ها می‌توان از مخاطرات احتمالی این موضوع در امان ماند.

در این میان، وی مرغداران و کارگران فعال در واحدهای تولیدی را نیز از جمله افراد در معرض خطر برشمرد که در صورت عمل به توصیه‌های تذکر داده شده ادارات دامپزشکی و وزارت بهداشت، می توانند با مصونیت کامل به خدمت خود در تامین گوشت مورد نیاز مردم ادامه دهند.

دکتر غفوری در پایان به مردم مصرف کننده گوشت مرغ اطمینان خاطر داد در صورت تهیه گوشت مرغ از مراکز مورد تایید سازمان دامپزشکی کشور می توانند با خیال آسوده از آن استفاده کنند.


مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Canada
|
۰۹:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۸
0
0
.... پس ميتونستيد جلوي بيماري رو با واكسيناسيون بگيريد كه ما انقدر خسارت نديم و اينكار رو نكرديد حالا مياييد و ميفرماييد ابتلاي جديدي نداشتيم حقيقتا عاملان ادامه سياست غلط قبلي سازمان بايد جوابگوي خساراتي كه به ما وارد شد بايد باشند ما شكايت مي كنيم
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه