کد خبر: ۴۵۳۵۰عضو کمیسیون کشاورزی مجلس، گفت: معمولا قیمت تخم مرغ نوسان مقطعی دارد و اگر بیماری در سطح کشور حادث نشود قیمت و میزان تولید آن قابل کنترل است.

به گزارش حکیم مهر به نقل از خانه ملت، «علی ابراهیمی» در خصوص دلایل افزایش قیمت تخم مرغ، اظهار داشت: واضح و روشن است که افزایش قیمت‌ها در سایه کاهش ارزش پول ملی و گران شدن قیمت تمام شده محصول صورت می‌گیرد، 70 درصد هزینه‌های واحدهای مرغداری در زمینه تغذیه است و 95 درصد از تغذیه مرغداری را ذرت و سویا به عنوان کالاهای وارداتی تشکیل می‌دهد.

سویا و ذرت مورد نیاز مرغداری‌ها از آمریکای جنوبی تامین می‌شود

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سویا و ذرت را از کشورهای آمریکای جنوبی تامین می‌کنیم به همین دلیل قیمت تمام شده مرغ و تخم مرغ بسیار بالا است، گفت: تغییر فصل نیز بر روی قیمت تخم مرغ تاثیر‌گذار است و با بازگشایی مدارس و شروع فصل سرما جذابیت مصرف تخم مرغ نیز افزایش پیدا می‌کند.

تلفات مرغ تخم‌گذار پایه تولید تخم مرغ را ضعیف کرده است

نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه تولید تخم مرغ در سال جاری کاهش چندانی نداشته است، ادامه داد: گزارشی از تلفات آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در سال جاری دریافت نکرده‌ایم، متاسفانه تلفات واحدهای پرورش مرغ تخم گذار در سال‌های اخیر پایه تولید تخم مرغ را ضعیف کرده است.

امکان صادرات تخم مرغ وجود ندارد

رئیس کارگروه دام و طیور کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه تخم مرغ محصولی نیست که بتوان آن را به راحتی صادر کرد زیرا حمل و نقل و نگهداری آن دشوار است، عنوان کرد: افزایش قیمت تخم مرغ متاثر از صادرات نیست، عمدتا افزایش قیمت نهاده‌ها و مصرف تخم مرغ باعث افزایش قیمت این محصول در بازار شده است.

تاکنون تخم مرغ تحت تاثیر یارانه‌ای نبوده است که بتوان قیمت آن را تعیین کرد

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کنترل قیمت‌ها با استفاده از سیستم نظارتی امکان پذیر نیست زیرا نمی‌توانیم به تعداد واحدهای عرضه مامور به کار بگیریم، تصریح کرد: تا کنون تخم مرغ تحت تاثیر یارانه‌ای نبوده است که بتوان قیمت آن را تعیین کرد، اگر تخم مرغ در قالب زنجیره و برند تولید می‌شد می‌توانستیم واحد تعیین کننده‌ای را برای قیمت گذاری آن مشخص کرد.

بن کارت و بازار رقابتی راهکار کاهش قیمت محصولات پروتئینی

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی در پایان با تاکید بر اینکه متاسفانه ابزار کنترلی در کشور، ضعیف و ناکارآمد است، خاطرنشان کرد: معمولا قیمت تخم مرغ نوسان مقطعی دارد و اگر بیماری در سطح کشور حادث نشود قیمت و میزان تولید آن قابل کنترل است، در زمینه مواد پروتئینی، تخم مرغ، مرغ و لبنیات برای اجرای عدالت و جلوگیری از رانت و ویژه خواری می‌توان بن کارتی را ایجاد کرد تا مصرف کننده با استفاده از آن خرید و فروشگاه‌ها به صورت رقابتی عمل کنند.


نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه