کد خبر: ۴۶۱۸۹
تعداد نظرات: ۱ نظر

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان جوانرود از دفن بهداشتی ۱۰ هزار قطعه مرغ توسط اکیپ‌های دامپزشکی این شهرستان خبر داد.

به گزارش حکیم مهر به نقل از فارس، «دکتر احمد امیری» افزود: این تعداد تلفات مربوط به یک مرغداری مرغ تخمگذار ۵۰ هزار قطعه ای بود که به واسطه مسمومت غذایی ۱۰ هزار قطعه آن تلف شد.

وی در ادامه با اشاره به بیماری خطرناک مشمشه نیز گفت: این بیماری از بیماری‌های زئونوز (قابل انتقال بین انسان و حیوان) بوده و قابل انتقال از تکسمیان به انسان است‌.

امیری با بیان اینکه دامپزشکی به منظور شناسایی و حذف تکسمیان مبتلا به این بیماری اقدام به انجام تست مالئین و قرائت آن پس از ۴۸ ساعت می‌کند، یادآور شد: یک راس قاطر در بخش کلاشی این شهرستان که به بیماری مشمشه مبتلا شده بود توسط اکیپ‌های دامپزشکی شناسایی، معدوم و در نهایت دفن بهداشتی شد.

وی دفن بهداشتی یک قلاده سگ مشکوک به بیماری هاری را نیز از دیگر اقدامات دامپزشکی در شهرستان جوانرود طی یک هفته گذشته اعلام کرد و گفت: این حیوان صاحب خود را گزیده بود که اکیپ واکنش سریع دامپزشکی پس از اطلاع به منطقه اعزام و پس از نمونه گیری از مغز سگ مشکوک به هاری، نمونه را با حفظ تمام شرایط آزمایشگاهی به انستیتو پاستور ایران برای تشخیص قطعی ارسال کردند.

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان جوانرود با اشاره به دفن بهداشتی لاشه دام های تلف شده درا ین شهرستان این اقدام را در راستای پیشگیری از شیوع بیماری در منطقه عنوان کرد و گفت: عوامل بیماری زا به صورت مستقیم و یا مکانیکی پس از انتشار موجب اپیدمی بیماری‌ها در منطقه می‌شوند به همین منظور دفن بهداشتی لاشه‌ها مهم و ضروری است.

امیری همچنین افزود: عملیات دفن بهداشتی با همکاری و هماهنگی شبکه بهداشت و اداره محیط زیست انجام میشود. وی یادآوری کرد که مکان دفن بهداشتی حیوانات باید دور از محل سکونت مردم و همچنین مزارع کشاورزی باشد.

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان جوانرود به پرورش دهندگان دام، طیور و آبزیان نیز توصیه کرد: در صورت بروز هرگونه مشکل و تلفات در گله و یا وقوع بیماری، مراتب را با تلفن ۱۵۱۲و یا سامانه پیامکی ۱۰۰۰۱۰۰۰۱۵۱۲ اداره کل دامپزشکی استان کرمانشاه اطلاع دهند.


انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
frzn
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۴
0
0
سلام.
رئیس اداره دامپزشکی جوانرود از اینکه، دستور دفن بهداشتی ده هزار قطعه تلفات را صادر کرده‌اند، که میباید به همین صورت میبود، بسیار خوب. اما بجا بود توضیحات کاملتری را مبنی بر علت تلفات ناشی از مسمومیت غذایی ارائه میداد، تلفات ناشی از مسمومیت غذایی مورد با اهمیتی میباشد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه