کد خبر: ۴۸۲۱۶
 
 

رییس سازمان دامپزشکی کشور جدیدترین گزارش خسارات ناشی از وقوع سیل در 6 استان کشور تا مورخ 6 فروردین 98 را در مورد میزان دام های تلف شده به دست آمده، اعلام کرد .

به گزارش حکیم مهر به نقل از روابط عمومی سازمان دامپزشکی کشور، «دکتر علیرضا رفیعی پور» رییس این سازمان که طی روزهای اخیر پیگیر وضعیت خدمات رسانی همکاران بخش‌های دولتی و خصوصی به بهره برداران و همچنین سایر خدمات مرتبط با بهداشت عمومی در حوزه دامپزشکی در مناطق سیل‌زده بوده است، عصر امروز سه شنبه 6 فروردین 98 گزارش خسارات ناشی از وقوع سیل در 6 استان کشور تا پایان شامگاه امروز را اعلام کرد. خساراتی که به گفته رفیعی پور به طور قطع بسیار بیش از  ارقام اعلام شده تا کنون است و روند ارزیابی میزان تلفات تا پایان فروکش کردن آثار وقوع سیل در روستاهای مناطق سیل زده همچنان ادامه دارد‌ .

رییس سازمان دامپزشکی کشور با بیان اینکه ارزیابی میزان خسارات وارده به تعداد جمعیت دامی بر اساس هر گونه حادثه طبیعی صرفا بر پایه دام‌هایی است که بهره برداران به دامپزشکان گزارش داده اند یا می دهند، تاکید کرد: در واقع مسوولیت اعلام آمار دقیق تلفات جمعیت دامی اعم از گوسفند، بز، گاو، شتر، اسب، طیور و آبزیان و زنبورهای عسل در حوادث طبیعی مانند سیل و زلزله به عهده وزارت جهاد کشاورزی و سازمان مدیریت بحران است.

رفیعی پور با دسته بندی خسارات وارده در 7 بخش دام سبک، دام سنگین، تک سمی، نیمچه گوشتی، مادر و تخمگذار، آبزیان و کندوی زنبورعسل اعلام کرد: در استان‌های مازندران، گلستان، کرمانشاه، لرستان، کهکیلویه و بویر احمد و خراسان شمالی به ترتیب 1309 ، 2444، 46، 16، 120 و 565 و در مجموع 4500 راس دام سبک تلف شده اند، افزود: این در حالی است که در استان‌های یاد شده و طی همین مدت 136 راس دام سنگین تلف شده است که بیشترین تعداد تلفات دام‌های سنگین به ترتیب با 62 و 58 راس سهم استان‌های گلستان و مازندران بوده و کمترین سهم تلفات نیز سهم استان‌های خراسان شمالی با 15 راس و کرمانشاه با فقط یک راس دام سنگین بوده که در این میان موردی از تلفات دام سنگین در استان‌های لرستان و کهکیلویه و بویراحمد رخ نداده است.

وی با اشاره به اینکه در دسته دام‌های "تک سمی" نیز تلفات ۴ راس اسب در استان گلستان رخ داده است، تصریح کرد: در طی حادثه سیل اخیر تعداد  5975 کندوی زنبور عسل خسارت دیده است که با فاصله بسیار زیادی این خسارت شامل حال کندوهایی شده که در استان مازندران مستقر بوده اند؛ به گونه ای که از این تعداد 5680 کندو در استان مازندران و 295 کندوی خسارت دیده نیز در استان گلستان بوده است.

رییس سازمان دامپزشکی کشور با بیان اینکه در مجموع خسارات وارده در حوزه دامپزشکی 841 هزار و 500 قطعه طیور اعم از نیمچه گوشتی، مادر و تخمگذار تلف شده اند، اضافه کرد: بیشترین سهم این خسارت به لحاظ تعداد شامل گله های نیمچه‌های گوشتی با تعداد 683 هزار و 500 قطعه بوده است که بیشترین آن با تعداد 594 هزار قطعه در مرغداری‌های شهرستان‌های گنبد کاووس، آق قلا، بندر ترکمن، گمیشان و آزاد شهر استان گلستان بوده است.  در استان مازندران نیز تعداد ۸۹۰۰۰ قطعه نیمچه گوشتی در شهرستان های ساری و جویبار تلف شده اند و در سایر استان های درگیر سیل. تاکنون تلفاتی در  واحدهای پرورش نیمچه گوشتی گزارش نگردیده است.

رفیعی پور در مورد میزان خسارات وارده به مرغداری‌های مادر و تخمگذار نیز اعلام کرد: از مجموع 158 هزار قطعه مرغ تلف شده، تعداد 4 واحد در استان های مازندران و گلستان دستخوش خسارت شده که با اندکی تفاوت این نسبت به صورت 80 هزار قطعه در 2 واحد شهرستان بابلسر استان مازندران و 78 هزار قطعه در دو واحد شهرستان‌های گمیشان و آق قلا در استان گلستان بوده است.

دکتر رفیعی پور در مورد خسارت وارده به مزارع پرورش‌آبزیان هم اعلام کرد: تعداد 94  مزرعه سردابی و 500 هکتار مزرعه گرمابی در استان‌های گلستان، کرمانشاه، لرستان، کهکیلویه و بویراحمد خسارت دیده اند که بیشترین تعداد ردابی در استان کهکیلویه و بویر احمد رخ داده است.

بنابراین گزارش، از آنجا که خسارت سیل زودتر از همه گریبان هموطنان گلستانی ما را گرفت، رییس سازمان دامپزشکی کشور در اشاره به سایر مراکز مرتبط خسارت دیده در استان گلستان نیز مواردی نظیر تخریب و آب گرفتگی 16 کارخانه داروسازی، خوراک و مکمل سازی در شهرستان های کردکوی و آق قلا؛ تخریب 6 واحد انبار نگهداری خوراک در شهرستان آق قلا؛ تخریب سالن و ابنیه نگهداری طیور در 12 واحد شهرستان‌های آزادشهر و گنبد کاووس؛ تخریب سالن و ابنیه نگهداری دام در  94 واحد شهرستان‌های آزادشهر، مراوه تپه و رامیان و تخریب و آب گرفتگی ۲ کارخانه جوجه کشی در شهرستان آق قلا را برشمرد.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه