کد خبر: ۴۸۲۴۴
تعداد نظرات: ۱۲ نظر
نگاه شما:
آیا قوانین و آیین‌نامه‌ها با توجه به وسعت شکل‌گیری درمان‌های غیرمجاز، تاکنون قدرت بازدارندگی کافی در برخورد با افراد خاطی را داشته است؟ و اساساً چگونه باید جلوی درمان‌های غیرمجاز را گرفت؟
 
 

بازدارندگی قوانین و آیین نامه ها در جلوگیری از درمان غیرمجاز در دامپزشکی

دکتر بهروز کبیری

دامپزشک فعال در بخش خصوصی استان اصفهان

آنچه همیشه درمان را در حرفه دامپزشکی تهدید کرده و باعث زیان های اقتصادی شده و به دنبال آن سلامت جامعه انسانی و حیوانی را به خطر انداخته، درمان های غیرمجاز است.

درمان های غیرمجاز در طیف های مختلفی قرار می گیرد و متاسفانه روز به روز نیز بر حجم آن افزوده می شود.

درمان های غیر مجاز را می توان به دو بخش تقسیم کرد:

 ۱- افرادی که دارای شماره نظام دامپزشکی کشور هستند و بدون داشتن پروانه، اقدام به درمان می کنند.

 ۲- افرادی که فاقد شماره نظام هستند و اقدام به درمان می کنند.

دسته اول: باید به سازمان نظام دامپزشکی و هیئت بدوی معرفی شوند تا در هییت بدوی به تخلف آنها رسیدگی شود.

دسته دوم: باید از طریق ماده ۱۱ و ۱۲ قانون سازمان دامپزشکی کشور به دستگاه قضایی معرفی شوند تا به تخلف آنها رسیدگی شود.

اما آیا قوانین و آیین نامه ها با توجه به وسعت شکل گیری درمان های غیرمجاز، تاکنون قدرت بازدارندگی کافی در برخورد با افراد خاطی را داشته است؟ و اساساً چگونه باید جلوی درمان های غیرمجاز را گرفت؟

پاسخ این است که میزان حکم صادره در آیین نامه تخلفات حرفه‌ای که در هیئت بدوی نظام برای فرد دارای شماره نظام و فاقد پروانه قانونی در نظر گرفته شده است، تاکنون کافی نبوده و باید این آیین نامه با توجه به نوع پروانه های درمانی و گسترش درمان در حرفه دامپزشکی و تخصصی تر شدن آن، به شکل تخصصی مورد بازنگری قرار گیرد.

اما برای افرادی که خارج از مجموعه حرفه دامپزشکی و بدون عضویت در سازمان نظام دامپزشکی، به فعالیت درمانی مشغول هستند، نیاز است طی یک روند حقوقی و متناسب با میزان جرم و تخلف های صورت گرفته، پروتکل های جداگانه ای تنظیم شود و پس از کارشناسی فنی و حقوقی، به دستگاه قضایی کشوری و استانی ابلاغ شود تا بتواند ظرفیت برخورد قاطع و پیشگیرانه با افراد خاطی را داشته باشد.

قطعاً فعال کردن مواد ۱۱ و ۱۲ قانون سازمان دامپزشکی و راه اندازی آن توسط دستگاه نظارتی سازمان دامپزشکی، کمک موثر و قاطعی در زمینه برخورد با درمان های غیرمجاز در حیطه حرفه دامپزشکی خواهد کرد.

 

انتشار یافته: ۱۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
احمد
|
United States
|
۱۳:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۰
2
1
یه سوال دارم.... چرا به یچه های علوم پایه (کسانی که بیسشون علوم آزمایشگاهی یا علوم دامی بوده بعد ناچاراً برای ارشد و دکتری بافت شناسی، انگل شناسی، فیزیولوژی و... خوندن) شماره نظام دامپزشکی داده میشه اما مجوز هیچگونه فعالیتی رو ندارن...
یا فقط قسمت پول گرفتنش رو در نظر میگیرن... خب این بد بختا اگه یه جا استخدام نشن که خیلی شانسشون هم کمه و از طرفی تو روند درمان هم بکارگیری نشن... دیگه باید برن بمیرن؟؟؟
پاسخ ها
دکتر پورمهدی چلیکدانی
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۱
سلام دوست عزیز
اولا وضعیت خیلی رشته‌ها در کشور به همین صورت است و وجود رشته و مدرک دانشگاهی به هیچ وجه تضمین کننده وجود آینده شغلی نیست.
ثانیا در پزشکی هم همینگونه است و دکترای عمومی وزارت بهداشت لازمه انجام امور درمانی است. حتی همکاران دکتر دامپزشک ما که تخصص‌های وزارت بهداشت رو میخونن محدودیت‌ها شغلی بسیاری در برابر پزشکانی که اون رشته تخصصی رو میخونن دارن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۰
0
0
عملا ماده ۱۱و۱۲ ای درکارنیست وتمام این مناقشات برسر کاردانها وکارشناسان انگشت شمار که آنها خودبه این تخلفات راضی نیستند وناگزیر ازروی اجحافهای مختلف سیستماتیک دردامپزشکی انجام میدن شکسته میشه به دادگاه بدوی فراخوانده میشن وغالبا محکوم بدون رسیدگی درست ولیکن با خیل بزرگ بیطاران محلی فاقد سواد وشماره نظام کاری برخورد نمیشه تخلفات صنفی گسترده کلینیسنها وداروخانه ها و افراد دامپزشک فاقد پروانه برخوردی نمیشه ودنبال قوانین بازدارنده مناسب هم کسی نیست .درکارگروههای استانی برای درمان غیرمجازدامپزشکانی که گاهاتخلفاتی درپرونده دارند مشارکت دارند
متاسفانه کلینیسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۰
0
3
گیریم که بهترین قوانین رادربرخوردباافرادغیرمجازداشته باشیم وقتی همتی برای برخوردنباشدهیچ ارزشی ندارد
نظام دامپزشکی که قدرتی برای اینکارنداردوسازمان دامپزشکی هم که ازبین رفتن بخش خصوصی برایش اهمیتی ندارد
اصلاپرداختن به این موضوع وقت تلف کردن است
حیف بهترین سالهای عمر که صرف دست وپازدن دراین رشته شد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۰
1
3
حالا گیریم یک نفر دکتر دامپزشک که بیکاره یه کیس هم ویزیت کرد صد تومن هم گیرش اومد اسمون به زمین میاد یا زمین به اسمان تو اصفهان که برای کلینیک دام کوچک تخصص می خواهد بدون تخصص اجازه زدن کلینیک ندارند مرکز واکسن و غیره تا شعاع ۱۰۰ کیلومتری اصفهان اشباح هست و جواز داروخانه نمیدهند طرف چکار کنه ؟؟متاسفم برای چنین تفکر ی فقط به فکر خود بودن اجر کردن نان دیگران
پاسخ ها
دکتر پورمهدی چلیکدانی
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۱
سلام دوست عزیز
این مواردی که می‌فرمایید به دلیل تعداد زیاد دانشکده‌های دامپزشکی و متعاقب آن تعداد بالای فارغ‌التحصیلان این رشته ست و باید از پایه کنترل شه. نه این که هر کس خواست بیاد طبابت کنه.
ضمنا این سناریو رو هم در نظر بگیرید که دکتری هست که در ساعات اداری کار دیگری داره و در بقیه روز هم کیس میبینه و در واقع حق کسایی که کار تمام وقتشون درمانه رو ضایع می‌کنه.
ناشناس
|
Germany
|
۰۷:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۱
0
1
تا وقتی دارو در دسترس همه هست این قصه ادامه دارد.
دامپزشکی خودش بر خودش خنجر از پشت میزند .

لطفا لزوم نسخه نویسی و ارائه دارو با نسخه را پیگیری فرمایید.

مگر حضرتعالی مشاور رئیس محترم سازمان نیستید؟
ورودی دارو و خروجی ان صرفا با نسخه دامپزشک معتبرباید
انلاین کنترل شود.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۱
چرا مسئولی از سازمان دامپزشکی پاسخ نمی دهد؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۱
0
1
دخالت در امور درمان در پزشکی و نیز دامپزشکی جرم است و از جریمه تا 3-6 ماه حبس دارد در پزشکی کاملا اجرا می شود چون خود وزیر و رئیس نظام پزشکی کلینیسین بوده اند، هستند و خواهند بود در دامپزشکی مدیران عزیز ما فقط مدیر بوده اند ،مدیرند و خواهند بود ولاغیر. درک موضوع به همین راحتی است.
پاسخ ها
ناشناس
| Canada |
۰۱:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۴
ختم کلام همین است
دکتر حسین زاده
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۱
0
0
قوانین هیچ گاه بخودی خود اجرا نمیشوند و نیازمند مجری به معنی واقعی هستند و این مقوله یعنی اراده اجرای درست قوانین در تاریخ و خلقیات ایرانی - اسلامی محلی از توجه نداشته و ندارد !!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۱
0
0
اگر مدرک علوم پایه دررشته های مختلف میگرند ودر گروه پزشکی فعالیت میکند لازم است کارت نظام پزشکی را بگیرند ولی اگر در کادر دامپزشکی چه بخش خصوصی جه دولتی کار میکند لازم است از نظام دامپزشکی کارت عضویت دریافت کند تا شک وشبه ای ایجاد نشود
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه