کد خبر: ۴۸۷۹۶

گوسفند‌های دم‌دار یک نژاد خاص از گوسفند هستند که در اقلیم‌های پربارش پرورش می‌یابند و مصرف گوشت این نژاد هیچ جای نگرانی ندارد.

به گزارش حکیم مهر به نقل از فارس، گوشت به عنوان یکی از منابع پروتئین بسیار مورد استفاده خانوار‌های ایرانی است از این رو توجه به سلامت گوشت حائز اهمیت است.

از سال گذشته قیمت گوشت قرمز به به دلیل عدم ثبات اقتصادی در کشور دچار نوسانات شدیدی شد و کشور با کمبود گوشت مواجه شد از این رو اقدام به واردات گوسفند زنده و یا گوشت گرم و منجمد از خارج از کشور کرد.

یکی از گونه‌های گوسفندی که به صورت زنده به کشور وارد شده، نوعی گوسفند دم‌دار است، مشاهده این نوع گوسفند‌ها در داخل کشور باعث بروز شایعاتی در فضای مجازی شده  که از این رو با مسوولان جهاد کشاورزی همدان گفت‌و‌گویی انجام دادیم.

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی همدان با بیان اینکه گوسفندان در دنیا گونه‌های مختلفی دارد اظهار کرد: در کشور 23 نژاد گوسفند وجود دارد که یک مورد نژاد «مهربان» خاص استان همدان است.

«محمد نظرپور» با اشاره به اینکه یکی دیگر از نژاد‌های ایران نژاد زِل مازنداران است ادامه داد: نژاد زِل، دنبه ندارد و فقط یک قسمت دم‌مانند دارد.

وی با اشاره به اینکه وجود گوسفند دم‌دار در کشور طبیعی است افزود: نژاد گوسفندها براساس شرایط اقلیمی، جغرافیایی و محل زندگی نیاز به ذخیره چربی و انرژی در بدن دارد تا در زمان مشکل بتوانند از ذخیره انرژی که عمدتا به شکل چربی است، استفاده کند.

در اقلیم کوهستانی گوسفندان دنبه دارند

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی همدان با اشاره به اینکه در همدان و استان‌های سردسیر و کوهستانی، گوسفندان دنبه دارند و حتی دنبه‌ها بزرگ است تصریح کرد: در مناطق کمتر سردسیر و کوهستانی دنبه گوسفندان کوچک‌تر می‌شود و نیم‌دنبه می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در مناطق شمالی کشور که دارای بارندگی بوده و سرسبز و دارای علوفه هستند، دنبه گوسفند تحلیل می‌رود و حالت دم می‌گیرد ادامه داد: نژاد‌هایی که از آنها برای کشور گوشت وارد می‌شود، از نظر آب و هوایی بارندگی‌های زیاد و تولید علوفه دارند و مشابه شمال ایران است، از این رو گوسفند‌های پرورشی این مناطق دنبه ندارند و دم دارند.

دم داشتن برخی از گوسفندان یک امر کاملا طبیعی است

نظرپور با بیان اینکه مردم نباید نگران مصرف گوشت گوسفند‌های دم‌دار باشند تصریح کرد: دم داشتن برخی از گوسفندان یک امر کاملا طبیعی است چراکه گوسفند خود را با اقلیم تطبیق می‌دهد.

وی ادامه داد: به طور مثال شتر هم به خاطر زندگی در مناطق خشک و کویری، کوهان دارد تا با ذخیره چربی در مواقع سخت از آن استفاده می‌کند.

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان همدان با بیان اینکه گوسفند‌های وارداتی از کشور‌های مطرح در رابطه با تولید دام تهیه می‌شود ادامه داد: گوسفند‌ها از کشور‌هایی مانند نیوزلند و روسیه وارد می‌شود.

وی با بیان اینکه نظارت بر گوسفندان وارداتی انجام می‌شود و در این کشور‌ها دامپزشکان مقیم در کشتارگاه داریم افزود: دام زنده در کشور ذبح شرعی می‌شود و نگرانی در مورد مصرف گوشت این گوسفندها نباید داشته باشید.

نظرپور در رابطه کیفیت گوشت گوسفند وارداتی با بیان اینکه مزه گوشت گوسفند در هر استانی نسبت به استان دیگر فرق دارد افزود: طعم و مزه گوشت گوسفند نژاد مهربان با نژاد افشار فرق دارد، برای مثال ممکن است مزه گوشت نژاد بلوچی مشهد برای ما خوشایند نباشد

وی با بیان اینکه گوشت همه گوسفند‌ها یک مزه ندارند تاکید کرد: گوسفندهای مناطق کوهستانی به خصوص نژاد مهربان بهترین گوشت هستند چراکه طعم مطلوب‌تری دارند اما گوشت وارداتی این طعم را ندارد اما از نظر کیفیت و ارزش غذایی تفاوتی ندارند.

کارشناس علوم دامی جهاد کشاورزی استان همدان در ادامه با فارس با بیان اینکه حیوانات هم مانند سایر موجودات دارای دسته‌بندی‌های نژادی هستند اظهار کرد: حیوانات نیز بسته به زیست بومی که در آن زندگی می‌کنند، دارای یک نوع خاص نژاد هستند.

گوسفند نژاد «زِل» در ایران دم‌دار هستند

علیرضا قراگوزلو با بیان اینکه نژاد‌های مختلفی از یک نوع حیوان دارای خصوصیات ژنتیکی، ظاهری و حتی رفتاری متفاوتی هستند ادامه داد: نمی‌توان تمام آن‌ها را از نظر خصوصیات مختلف در یک دسته قرار داد.

وی با اشاره به اینکه گوسفندان یکی از حیوانات با گونه‌های نژادی گوناگون هستند بیان کرد: نژاد «زل» یکی از نژاد‌های گوسفندان ایرانی است، این نوع گوسفندان معمولا با پشم‌ها و پوست‌هایی به رنگ‌های سفید شکری، نخود و گاهی اوقات حنایی دیده می‌شوند.

کارشناس علوم دامی جهاد کشاورزی همدان با بیان اینکه گوسفندان برای استفاده‌های مختلفی پرورش داده می‌شوند افزود: برخی از نژاد‌های گوسفندی دارای خصوصیاتی هستند، به طور مثال برخی نژاد‌ها نمی‌توانند شیر فراوان و مرغوبی تولید کنند اما تولید آن از نظر پشم و پوست فوق‌العاده است و سود زیادی برای انسان دارد، از این رو چنین گوسفندی را گوسفند «پوستی» می‌نامند.

وی با بیان اینکه نوع کاربرد گوسفندان از نژاد زل گوشتی است به این معنا که این نوع از گوسفند می‌تواند تولید چشمگیری از گوشت گوسفندی را داشته باشد تاکید کرد: گوشت این حیوان مرغوب بوده و سرشار از ویتامین‌ها، پروتئین‌ها و مواد لازم برای انسان است.

گوسفند زِل یک دنبالچه به شکل دم دارد

قراگوزلو با بیان اینکه گوشت گوسفند «زل» تازه‌تر و ترد‌تر است تصریح کرد: نژاد زل گوسفندی یکی از نژاد‌های بدون دنبه گوسفندان ایرانی محسوب می‌شود، گوسفند زل یک دنبالچه به شکل دم دارد که طول آن کوتاه‌تر از 10 تا یک سانتیمتر است.

وی تصریح کرد: گوسفند زل فاقد دنبه بوده و ذخیره چربی در این حیوان در بافت‌های بدن صورت می‌گیرد به همین دلیل میزان کیفیت گوشت این حیوان بالا رفته و نیز جایگاه خاصی در بازار دارد.

کارشناس علوم دامی جهاد کشاورزی همدان با اشاره به اینکه نژاد گوسفند «کیوس» بدون دنبه یونان و ترکیه و نژاد رومانیایی بدون دنبه بوده و دارای دم هستند ادامه داد: امروزه با توجه به لزوم افزایش بهره‌وری، دنیا به سمت استفاده گوسفندان بدون‌دنبه پیش می‌رود.

وی با بیان اینکه انرژی لازم برای تولید یک کیلو چربی( دنبه) از انرژی تولید یا یک کیلو گوشت بیشتر است گفت: کشتار تمام دام‌ها زیر نظر ناظرین شرعی و بهداشتی صورت می‌گیرد.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه