کد خبر: ۴۹۰۱۹

مدیرکل دفتر نظارت بر بهداشت عمومی سازمان دامپزشکی کشور جزییات طرح تشدید کنترل و نظارت بهداشتی ویژه ایام ماه رمضان را اعلام کرد.

به گزارش حکیم مهر به نقل از روابط عمومی سازمان دامپزشکی کشور، «دکتر سامد برومندفر»، مدیرکل دفتر نظارت بر بهداشت عمومی این سازمان در نخستین روز ماه رمضان جاری اعلام کرد: بر اساس هماهنگی‌های انجام شده، طرح تشدید کنترل و نظارت بهداشتی بر تولید توزیع و عرضه فرآورده های خام دامی ویژه ایام ماه رمضان امسال نیز در 4 قالب هماهنگی بین بخشی، برنامه عملیاتی، برنامه نظارتی، اطلاع رسانی انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه پس از انجام اقداماتی جهت هماهنگی بین بخشی، در زمینه برنامه عملیاتی کنترل و نظارت بهداشتی اقداماتی نظیر سازماندهی اکیپهای ثابت و سیار کنترل و نظارت بهداشتی در استان و شبکه‌های تابعه و تجهیز آنها به امکانات مورد نیاز در تمام ایام، اجرای طرح از ساعت 8 صبح تا 20 و در دو شیفت کاری پیش بینی شده است، افزود: البته در این زینه پیش بینی شده است تا کلیه مکانهای مناسب برای استقرار اکیپها با توجه به نتایج اجرای طرح در سال گذشته از قبل شناسایی تعیین و جهت استقرار آنها در میادین شهر مجوزهای لازم از اداره راهنمایی و رانندگی اخذ گردد.

برومندفر، مراکز توزیع و عرضه، خودروهای ویژه حمل، کشتارگاه، سردخانه، کارگاه‌های فرآوری و بسته‌بندی فرآورده‌های خام دامی و سایر موارد را از اماکن تحت پوشش طرح برشمرد و افزود: البته فارغ از تمهیدات اتخاذ شده جهت نظارت مستمر بر اجرای برنامه در سطح استان و شهرستانهای استان توسط اکیپهای متشکل از کارشناسان اداره کل دامپزشکی و همچنین بازرسان، تدابیر لازم جهت اقدام روابط‌عمومی اداره کل دامپزشکی هر استان و در صورت لزوم با خبرنگاران محلی و صداوسیمای استان در زمینه تهیه عکس، گزارش، خبر و فیلم از امکانات فراهم شده و انجام گرفته در ایام مذکور همکاری نماید.

مدیرکل دفتر نظارت بر بهداشت عمومی سازمان دامپزشکی کشور افزود: البته در زمینه اطلاع‌رسانی تمهیدات دیگری هم در زمینه تهیه اطلاعیه و اعلام تلفن تماس مردمی به صورت پیغام‌گیر در ساعات غیراداری، تولید بنرهای آموزشی و تهیه پلاکارد و ... نیز اتخاذ شده است.

 وی با اشاره‌ به اقدامات مشابه سال گذشته سازمان دامپزشکی کشور در استفاده از 38613 اکیپ در طول ماه رمضان سال 97 متشکل از 55355 پرسنل نظارتی و بازرسی بهداشتی در سطح کشور گفت: با اقدامات این اکیپ‌ها از طریق 176 هزار و 646 بازدید 89185 واحد مراکز عرضه و فروش فرآورده های خام دامی،  200 هزار و 766 کیلوگرم فرآورده خام دامی ضبط شد که پس از تعطیلی 103 واحد خاطی 759 مورد نیز به دادگاه معرفی شدند.

برومندفر با بیان اینکه از طریق 8485 بازدید 1478 واحد کشتارگاه‌ها و مراکز بسته بندی فرآورده‌های خام دامی، 435 هزار و 232 کیلوگرم فرآورده خام دامی ضبط شد که پس از تعطیلی 8 واحد خاطی 40 مورد آنها به دادگاه معرفی شدند.

این مقام مسئول در سازمان دامپزشکی کشور اضافه کرد: با احتساب سایر موارد بازدیدها و موارد ضبط شده در مجموع با فعالیت های مسئولانه اکیپهای نظارتی در ماه رمضان سال 97 از مجموع 211 هزار و 742 مورد بازدید 109 هزار و 690 واحد که منجر به نمونه برداری 2213 مورد شد، 695 هزار و 620 کیلوگرم فرآورده خام دامی ضبط شد که منجر به تعطیلی 119 مورد متخلف و معرفی 861 واحد خاطی به دادگاه شد. در این  زمینه 424 هزار و 341 کیلوگرم فرآورده خام دامی ضبط شده نیز معدوم شد.

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: