کد خبر: ۴۹۰۵۹

مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کرد که در حال حاضر سازمان حفاظت محیط زیست برنامه‌ای برای احیای زیرگونه شیر ایرانی در کشور ندارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، در چند روزه گذشته، ورود یک شیر نر ایرانی به باغ‌وحش ارم تهران برای برخی از مردم این شبهه را ایجاد کرده که برنامه‌ای برای احیای جمعیت شیر  ایرانی که بیش از هشت دهه از انقراض آن در ایران می‌گذرد، در دست اجراست.

«دکتر مجید خرازیان مقدم» مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست گفت: این شیر بر اساس مبادلات معمول بین باغ‌وحش‌های جهان به ایران آمده و سازمان حفاظت محیط زیست، بر اساس وظایف قانونی‌اش تنها مجوزهای ورود این شیر را صادر کرده و بر نحوه نگهداری آن در باغ‌وحش نظارت دارد. 

وی ادامه داد: اصل ورود گونه‌ای که قبلا در کشور وجود داشته و منقرض شده است، مورد استقبال ماست اما در حال حاضر برنامه‌ای برای احیای زیرگونه شیر ایرانی نداریم. 

این مقام مسئول تصریح کرد: برخی ورود این شیر را شبیه به ورود ببرها از کشور روسیه می‌دانند. در صورتی که در آن زمان، ببرها توسط سازمان حفاظت محیط زیست و برای پروژه احیای جمعیت ببر هیرکانی وارد شده بودند و در باغ‌وحش ارم نگهداری می‌شدند. اما شیر ایرانی نر، توسط باغ‌وحش ارم به کشور وارد شده و هدف از حضور آن، تنها نگهداری در باغ‌وحش است. 

خرازیان مقدم خاطرنشان کرد: اولویت سازمان حفاظت محیط زیست، حفظ گونه‌های موجود و ایجاد شرایط پایداری برای این گونه‌هاست. 

مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست سازمان حفاظت محیط زیست درباره ملزومات احیای گونه‌های منقرض شده گفت: برای احیای گونه‌های منقرض شده، پیش از هر اقدامی باید زیستگاه آن را احیاء کرد. احیای زیستگاه به این معنا است که کلیه ملزومات زیست پایدار گونه اعم از وجود عرصه بدون معارض انسانی، وجود جمعیت مناسب طعمه، کاهش تعارضات با جامعه انسانی و حذف تهدید های موجود گونه صورت پذیرد و از ظرفیت های زیستگاه برای پذیرش گونه و حفظ آن اطمینان حاصل نمایند.  

وی افزود: ممکن است در آینده به این نتیجه برسیم که برنامه احیای شیر ایرانی را آغاز کنیم اما باید بدانیم که فراهم کردن ملزومات آغاز این پروژه، خودش چند سالی زمان می‌برد. 

خرازیان مقدم تاکید کرد: درحال حاضر برنامه‌ریزی ما، تمرکز بر حفظ و پایداری گونه‌های موجود است و احیای شیر در شرایط کنونی در دستور کار سازمان حفاظت محیط زیست قرار ندارد.

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه